
Povodom Dana antifašističke borbe, koji se u Hrvatskoj obilježava kao državni praznik, povjesničarka Vlatka Vukelić na društvenim je mrežama objavila oštar osvrt na način na koji se hrvatsko društvo odnosi prema vlastitoj povijesti. U objavi upozorava kako je suočavanje s prošlošću i dalje površno, ideološki opterećeno i lišeno ozbiljnog historiografskog pristupa, a samo obilježavanje 22. lipnja smatra primjerom dubokog nerazumijevanja povijesnih događaja i njihovih posljedica. Njezinu objavu prenosimo u cijelosti:
Današnji je “blagdanski” dan najbolji pokazatelj koliko je posla još pred nama te da ne razumijemo koncept suočavanja s prošlošću. Da bi isti bio efikasan, ovome pitanju mora se pristupiti sustavno i ozbiljno. Ne preko razno-raznih sveprisutnih komentatora i “medija” koji su sve, samo ne to. To što se o nečemu u javnom prostoru “govori”, očito nije dovoljno.
Obilježavati kao državni praznik dan na koji se nije dogodilo baš ništa, a kamoli historiografski relevantno, pokazuje duboko nerazumijevanje povijesnih tragedija na hrvatskim povijesnim prostorima.
Obilježavati dan nakon kojega je jedna skupina ljudi počela sa skrivanjem, a potom i s terorističkim i banditskim napadima na okolno stanovništvo, a ne na vojne vlasti NDH, umobolno je!
Jer taj se famozni “sisački odred” nije “borio” protiv domobrana ili ustaša. On je dizao pružne pragove civilnih vagona u zrak i tako ubijao svoje susjede.
Obilježavati djelovanje takve terorističke skupine, koja za cilj nije imala vojne objekte ili vojna lica NDH, već svoje sumještane, ravno je službenom obilježavanju Balvan revolucije.
Ne bude li bistrine i političke pameti, vrag će uskoro doći po svoje pa ćemo sve te “ustanke” uskoro obilježavati zajedno. Bez svjetonazora, jasnog političkog koncepta, društvene potrebe i historiografske istine.”, napisala je Vukelić




