Drava mutna, brza, ali pod kontrolom

Drava mutna, brza, ali pod kontrolom

FOTO: IVAN BRKIĆ/GLAS PODRAVINE I PRIGORJA/ilustracija

Vrh vodenoga vala na Dravi u ovim trenucima prolazi kroz Varaždinsku županiju, Ivica Grudiček je za Vijesti HRT-a rekao kako je Drava mutna, brza, ali je pod kontrolom.

– Za sada nema nikakvih šteta. Procjenjivalo se da će na HE Varaždin biti dvije tisuće do dvije tisuće sto kubnih metara u sekundi vode, no to je niže, naglasio je Grudiček.

Milan Rezo, Vodnogospodarski odjel za Muru i Dravu, Hrvatske vode, naglasio je da što se tiče svih građevina na području rijeke Drave nije bilo nikakvih problema.

Dodaje kako možemo biti sigurni, stoga što smo izgradili nasip u području otoka Virja i sada se gradi nasip u Pušćinama prema Gornjem Hrašćanu.

– U tom dijelu nema izlijevanja i sve je pod kontrolom i stanovnici mogu biti sigurni u ovom trenutku, naglasio je.

Dodaje kako neće biti nikakvih problema na području koprivničko-križevačke županije.

Novosel: Vodostaji su visoki, ali podnošljivi

Danas bi se trebali sniziti vodostaji rijeka u Hrvatskoj, no može se očekivati njihov ponovni porast. Jesmo li spremni za nove izazove koje sa sobom nose nabujale rijeke?

Tomislav Novosel, Glavni centar obrane od poplava Hrvatskih voda, rekao je u emisiji Studio 4, kako je dvije tisuće i dvjesto kubika došlo u Hrvatsku rijekom Savom. Kako kaže, u noći je vrh vodnog vala prošao kroz Zagreb.

– Trenutno su redovne mjere i u Zagrebu i nizvodno, kazao je.

Dodaje kako su ovo visoki vodostaji za rijeku Savu, ali naglašava kako su vodostaji visoki, ali podnošljivi.

– Što se tiče ove oluje Hrvatska je dobro prošla. Imali smo više problema s vjetrom nego s poplavama, a i poplave mora su bile veće nego poplave rijeka, rekao je.

Novosel govori kako nije bilo puno akcija na terenu što se tiče Hrvatskih voda, stoga što vodostaji nisu visoki.

Na pitanje koliko su važne retencije Novosel je rekao kako ljudi nisu svjesni retencijskih područja koje Hrvatska ima. Kako kaže, oni su kapaciteta dvije milijarde kubnih metara.

Da nema retencije trebali bi imati dva metra više nasipe.

– Imamo veliki sustav obrane od poplava, imamo preko 4 tisuće nasipa u RH, 50-ak brdskih retencija koje su jedna od zaštita od bujičnih poplava koje nas ugrožavaju u posljednje vrijeme. Ovaj je sustav puno bolji od sustava u zapadnoj Europi, naglasio je.

– Hrvatske vode održavaju sustav obrane od poplava, istaknuo je Novosel.

Novosel naglašava kako poplave spadaju u neprihvatljive rizike. Sigurnost od poplava nema i nikada je neće biti, naglasio je.

Splitsko-dalmatinski vatrogasci u petak su zbog olujnog juga intervenirali dvadesetak puta pri čemu su najviše posla imali s uklanjanjem stabala. Danas bi se trebali sniziti vodostaji rijeka u Hrvatskoj, no može se očekivati njihov ponovni porast.

Splitsko-dalmatinski vatrogasci u petak su zbog olujnog juga intervenirali dvadesetak puta pri čemu su najviše posla imali s uklanjanjem stabala.

Olujni vjetar koji je od četvrtka navečer svom silinom puhao na širem splitskom području preplavio je splitsku obalu i obale širom županije. Dizanje razine mora pogodilo je Hvar, Brač, Vis i Korčulu, gdje su potopljeni objekti uz more i brojne ceste. Ništa bolje nisu prošli ni Kaštela, Trogir i Čiovo. Nevrijeme je pogodilo i Zagoru gdje su uništena groblja.

Županijski vatrogasci intervenirali su dvadesetak puta

Pripadnici splitske Javne vatrogasne postrojbe (JVP) ispumpavali su vodu iz strojarnice bazena Jadran na Zvončacu te uklanjali grane s prometnica. Njihove kolege iz splitskog DVD-a skupljali su grane s prometnica na više lokacija.

Posla su imali i Imoćani u Zagvozdu, Katušićima, Čagljima, Sulićima i Donjim Vinjanima, gdje su stabla i grane završile na cesti, ali i na kućama.

Isti scenarij dogodio se i u sinjskoj krajini, odnosno Sinju, Dicmu, Sušcima i Osojima, te u Vranjicu kod Splita, Marini kod Trogira, Kaštel Novom i Podgori kod Makarske.

Potopljeni su brodovi, gorjeli su ormarići za struju, padale cigle s krovišta.

U Brelima je sinoć oko 22,30 izbio požar borove šume i maslinika kojeg su ugasili pripadnici DVD Brela.

Velika pijavica zabilježena je na Braču. Zadržala se desetak minuta i protutnjala uz samu obalu. Za sad nije poznato je li uzrokovala štetu. Inače, pijavice su česta pojava u Bračkom kanalu., javlja HRT