Košić na Uskrs: Mi, koji smo kršteni, već smo umrli. Ne trebamo se dakle bojati smrti, ona je već iza nas

Košić na Uskrs: Mi, koji smo kršteni, već smo umrli. Ne trebamo se dakle bojati smrti, ona je već iza nas

Mons. Vlado Košić, biskup sisački

Homilija za Uskrs 2023.

Sisak, bazilika sv. Kvirina, 9. travnja 2023.

/Papa Benedikt XVI. o Uskrsu/

Dragi vjernici, dragi „uskrsnici“!

Čestitajući vam naš najveći blagdan Uskrs nazvao sam vas – kako je to znao govoriti p. Bonaventura Duda – uskrsnicima jer vjerujete u uskrsnuće. Naime, ne bi imalo smisla slaviti Uskrs bez vjere u uskrsnuće. A što je sadržaj te naše vjere, pokušat ću iznijeti – u čast nedavno preminulog pape Benedikta XVI., utemeljitelja naše Sisačke biskupije .

Papa Benedikt XVI. u jednoj je propovijedi, 3.11.2008. rekao:

„Ulomak iz Knjige mudrosti (4,7-15) nas podsjeća da prava starost koja se poštuje nije samo u duljini dobi, nego u mudrosti i čistoći bez zloće…

Sličan paradoks nalazimo također u evanđeoskoj perikopi (Mt 11,25-30)…Svijet smatra sretnim onoga koji živi dugo, a Bog, više negoli na dob gleda na ispravno srce. Svijet daje prednost „mudrima“ i „učenima“, dok Bog više voli „malene“. Opći zaključak koji proizlazi iz toga je da postoje dvije dimenzije stvarnosti: jedna dublja, stvarna i vječna, i druga konačna, privremena i prividna.

Sad, važno je naglasiti da ove dvije dimenzije nisu samo postavljene u jednostavnom slijedu vremena, kao da bi pravi život započeo samo poslije smrti. U stvarnosti, pravi život, život vječni počinje u ovom svijetu, čak i unutar nesigurnosti povijesnih događaja; život vječni počinje u mjeri u kojoj se mi otvaramo otajstvu Boga i prihvaćamo ga. Bog je Gospodar života i u njemu „živimo, mičemo se i jesmo“ (Dj 17,28), kako je govorio sv. Pavao na Areopagu u Ateni.

Bog je prava mudrost koja ne stari, on je vjerodostojno bogatstvo koje ne trune, sreća kojoj teži u punini srce svakog čovjeka.“

Papa nam je očito želio poručiti da postoji već u ovom zemaljskom životu nešto što nas povezuje s vječnošću, a to je Božje otajstvo. Tko prima Boga, već baštini na neki način vječni život, život uskrsnuća.

To možemo i mi sami doživjeti. Više puta smo iskusili da je u nekom događaju, koji se nas tiče ili naših bližnjih, uz ono obično bilo i nešto dublje, važnije i veće negoli se na prvi pogled činilo. To se zapravo neprestano događa i mi možemo uvijek vidjeti te dvije dimenzije.

„U Prvoj poslanici sv. Ivan (1Iv 3,16)“, nastavlja obrazlagati Papa, „govori: ako je Bog bezuvjetno ljubio nas, i mi možemo, dakle i moramo uključiti darivanje i sami sebe učiniti besplatnim darom za druge. U ovom smislu spoznajemo da smo od Boga spoznati; u ovom smislu boravimo mi u njemu kao što je on želio boraviti u nama, i mi prelazimo iz smrti u život (usp. 1 Iv 3,14), kao što je Isus Krist, koji je porazio smrt svojim uskrsnućem, zahvaljujući slavnoj i moćnoj ljubavi nebeskog Oca.“

U govoru na općoj audijenciji 5.11.2008. papa je tumačio uskrsnuće:

»„Ako Krist nije uskrsnuo, isprazno je naše propovijedanje, i isprazna je vaša vjera… i vi ste još u svojim grijesima.“ (1 Kor 15,14.17)… U tom događaju doista se nalazi rješenje problema drame Križa. Sam Križ ne može objasniti kršćansku vjeru, baš suprotno to bi ostala jedna tragedija, izraz jednog apsurda bitka. U pashalnom misteriju sadržana je činjenica da je „Raspeti uskrsnuo treći dan po Pismima“ …

Htio bih citirati samo jedan tekst: Pavao, uhvaćen u Jeruzalemu, bio je doveden pred Sinedrij kao optuženik. U ovim okolnostima, kad se radilo o njegovom životu ili smrti, on je naznačio koji je smisao svih njegovih propovijedi: „Pozvan sam na sud zbog nade u uskrsnuće mrtvih.“ (Dj 23,6) Isto ovo je on ponavljao u više svojih poslanica, u kojima se pozivao na svoje osobno iskustvo kad je osobno susreo Krista uskrsnuloga (usp. Gal 1,15-16; 1 Kor 9,1). Možemo se pitati: koji je za Pavla dublji smisao događaja Isusova uskrsnuća?

Što to nama govori na vremenskoj udaljenosti od dvije tisuće godina? Je li tvrdnja „Krist je uskrsnuo“ aktualna i za nas? Zašto je za njega i za nas danas uskrsnuće toliko odlučujuća tema?… Pavao dobro zna i to govori puno puta da je Isus bio Sin Božji uvijek, od časa svojeg utjelovljenja. Novost uskrsnuća sastoji se u činjenici da je Isus, uzdignut iz svoje zemaljske egzistencije, postao Sin Božji ‘s moći i snagom’…

Sveti Augustin kaže: Kršćani nisu pošteđeni trpljenja, baš suprotno njih dotiče više zato jer živjeti vjeru izražava hrabrost da se dublje suoče sa životom i poviješću. Međutim samo tako, iskusivši trpljenje, upoznajemo život u njegovoj dubini, u njegovoj ljepoti, u velikoj nadi koju je pobudio Krist raspeti i uskrsnuli.“« (Benedetto XVI, La fede. Tutta la verita, editrice Vaticana 2023, 177sl.)

Današnja nas liturgija Riječi utvrđuje u vjeri u uskrsnuće:

Djela apostolska (Dj 10, 34a.37-43) izvješćuju o Petrovoj propovijedi u kojoj on spominje Kristovo uskrsnuće kada kaže za Isusa: „njega smakoše, objesivši ga na drvo! Bog ga uskrisi treći dan i dade mu da se očituje…“ ne svima nego svjedocima…

U one dane: Prozbori Petar i reče: »Vi znate što se događalo po svoj Judeji, počevši od Galileje, nakon krštenja koje je propovijedao Ivan: kako Isusa iz Nazareta Bog pomaza Duhom Svetim i snagom, njega koji je, jer Bog bijaše s njime, prošao zemljom čineći dobro i ozdravljajući sve kojima bijaše ovladao đavao. Mi smo svjedoci svega što on učini u zemlji judejskoj i Jeruzalemu. I njega smakoše, objesivši ga na drvo! Bog ga uskrisi treći dan i dade mu da se očituje – ne svemu narodu, nego svjedocima od Boga predodređenima – nama koji smo s njime zajedno jeli i pili pošto uskrsnu od mrtvih. On nam i naloži propovijedati narodu i svjedočiti: Ovo je onaj kojega Bog postavi sucem živih i mrtvih! Za nj svjedoče svi proroci: da tko god u nj vjeruje, po imenu njegovu prima oproštenje grijeha.«

U čitanju Poslanice Kološanima (Kol 3, 1-4) sveti apostol Pavao piše:

„Braćo: Ako ste suuskrsli s Kristom, tražite što je gore, gdje Krist sjedi zdesna Bogu! Za onim gore težite, ne za zemaljskim! Ta umrijeste i život je vaš skriven s Kristom u Bogu! Kad se pojavi Krist, život vaš, tada ćete se i vi s njime pojaviti u slavi.“

Apostol u ovom pročitanom odlomku već govori o vjeri u uskrsnuće, govori onima koji su – kako on kaže – „suuskrsli s Kristom“. Koji su to i kakvi vjernici? Jesu li to oni koji su umrli pa se on nada da su s Kristom u slavi u nebu? Ne, on prvenstveno misli na one koji su kršteni. Jer krštenje je simbolično i stvarno ulaženje u smrt Kristovu i ujedno početak života Kristova i vlastita uskrsnuća. Braćo i sestre, jesmo li mi toga svjesni? Kako je to velika i divna poruka naše vjere! Mi, koji smo kršteni, već smo umrli. Ne trebamo se dakle bojati smrti, ona je već iza nas. Dapače, već smo ušli u život vječni, već smo uskrsnuli s Kristom. Kako možemo to znati, kako živjeti tu stvarnost koja je tako velika i nova, tako divna i neshvatljiva da ju ne samo ne razumijemo, nego se niti ne trudimo dublje upoznati. A to je bitno u našoj kršćanskoj vjeri!

Mi smo „suuskrsnuli s Kristom“! Ili kako bi na drugom mjestu Apostol rekao: „naš je život skriven s Kristom u Bogu“, uronjeni smo u Božje otajstvo života vječnoga. A taj život ne umire, taj je život u Bogu vječan. Zar ne opažamo kako je lijepo i veliko biti blizu našoj braći koja trpe, biti s onima koji trebaju našu blizinu i pomoć? Zar ne vidimo u tome samu Božju nazočnost? Zar on ne tješi neutješne, zar on ne pridiže klonule, zar on ne daje snage onima koji bi – po svim ljudskim kriterijima – trebali biti slabi i očajni? Da, tu je Bog, tu je Gospodin naš Isus Krist, tu je s njim i naše uskrsnuće, snaga da u običnim stvarima živimo vođeni neobičnom snagom koju daje samo vjera.

Evanđelje po Ivanu (Iv 20, 1-9) donosi nam odlomak prvog iskustva s tim neobičnim događajem:

Zapazimo najprije o kojem se to danu radi. Ivan kaže: „prvog dana u tjednu“, riječ je dakle o danu nakon subote, nedjelji. Papa Benedikt piše u jednom svom razmatranju kako je najjači dokaz da se taj dan nešto veliko dogodilo upravo promjena Dana Gospodnjeg: Židovi su slavili šabat – tj. subotu, a kršćani su odmah počeli slaviti taj prvi dan u tjednu, tj. nedjelju.

Tko prvi doživljava tu novost? To je Marija Magdalena koja dolazi na grob i „opazi da je kamen s groba dignut“. Ne tuguje sama niti zadržava tu vijest za sebe nego dolazi k Šimunu Petru i drugom učeniku, kojega je Isus ljubio, pa im reče: »Uzeše Gospodina iz groba i ne znamo gdje ga staviše.«

Petar i Ivan, jer to je taj drugi učenik – Ivan piše o sebi pa se zato sam ne imenuje – trče na grob. Očito je stvar hitna i važna, ne znaju što bi učinili ali žele se sami uvjeriti što se dogodilo. Ivan prvi stiže, ali poštuje prvenstvo Petrovo i njega čeka i pušta prvog da vidi grob. Ušli su u grob i vidjeli povoje i ubrus kojim bijaše omotano mrtvo Isusovo tijelo. Za Petra evanđelista ništa ne kaže, samo da je bio prvi u grobu i vidio platno i ubrus, a za sebe kaže da je – nakon što je ušao – „vidio i povjerovao“. Što je povjerovao? Da je Isus živ! Ipak, opravdava sebe i Petra da „oni još (tada) nisu upoznali Pisma da Isus treba da ustane od mrtvih“.

Vjera u Isusovo uskrsnuće znak je naše najveće moguće nade, poziv da se kroz život uputimo radosno iščekujući svoj susret s Uskrsnulim Gospodinom i sa svima onima koji su u njemu uskrsnuli.
Zato je danas najveći kršćanski blagdan, zato je danas dan ispunjen veseljem.

Neka odzvanja u našim srcima radostan Aleluja, neka nas ispuni ovaj sveti dan nadom i radošću te povjerujemo do kraja u ono što već vjerujemo u svom srcu: da s Kristom uskrsnulim i mi imamo novi život, život uskrsnuća!

Amen, piše Sisačka biskupija.