Troskot: Unaprijed smo se pripremili za bilo kakve manipulacije za koje očekujemo da će se dogoditi.

Troskot: Unaprijed smo se pripremili za bilo kakve manipulacije za koje očekujemo da će se dogoditi.

Državni tajnik Ministarstva pravosuđa i uprave Josip Salapić, član Mosta Zvonimir Troskot i epidemiolog Branko Kolarić gostovali su u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog” i govorili o proceduri nakon Mostovog prikupljanja potpisa. Javlja jutros HRTV

Zvonimir Troskot je rekao kako su ispunili i nove rokove jer su uspjeli sve napraviti u manje od 40 dana.

– To je veliki uspjeh ako pogledate neke prijašnje inicijative. Mukotrpno smo skupili potpise, eliminirali smo nečitke potpise i nevidljivost OIB-a. Eliminirali smo duple potpise iz razloga što smo znali da će biti maknuti kad će netko pregledavati. Unaprijed smo se pripremili za bilo kakve manipulacije za koje očekujemo da će se dogoditi. Da je referendum kao takav prihvatljiv vlasti, u Hrvatskoj bi se u ovakvoj situaciji itekako pitao narod i raspisao bi se savjetodavni referendum. Ovako je narod morao izlaziti na ciče zime i to se isto taktiziralo s obzirom da se s COVID potvrdama krenulo puno ranije, ovdje se taktiziralo da se dovede u kasnijim mjesecima jer nitko nije računao da će netko moći organizirati referendum u ovako teškim uvjetima. Ne znam koji je postotak eliminiranih potpisa, ali sad smo predali potpise koji su čitki, imamo OIB-ove i da je to 410 tisuća ljudi koje ćemo predati, rekao je.

– U zadnjim procedurama smo upozoravali kad smo predali potpise, te referendumske inicijative nisu mogle ni vidjeti te potpise, dodao je.

Josip Salapić je rekao kako će se Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo pravosuđa i uprave ponašati zakonito, odgovorno i u skladu s ustavnim ovlastima. 

– Svi koji prate situaciju oko referenduma svjesni su kako postoji jedna velika pravna praznina. Mi možemo oko referenduma postaviti pitanje tko nama može jamčiti u kojem roku je Most prestao sa svojim volonterima prikupljati potpise, da u ona dva tjedna i ovih mjesec dana nije dodao nešto od tih potpisa. Kao što se može eliminirati, može se i dodati. Sve dok se ne riješi jasno i striktno zakonom koji je prošao proceduru u prvom čitanju, rekao je.

Salapić je istaknuo kako im nije interes omalovažavati građane koji su to potpisali.

– Mi ćemo u skladu s Ustavom i procedurom Hrvatskog sabora provesti proceduru preko Odbora za Ustav i politički poslovnik, politički sustav prilikom plenarne sjednice Hrvatskog sabora, onda će se uključiti i Vlada Republike Hrvatske, nakon toga će biti odluka parlamenta, a to je najvažnije s obzirom na situaciju da Sabor odluči na koji će način Vlada Republike Hrvatske izvršiti provjeru potpisa. Po novom zakonu predlažemo da to radi Državno izborno povjerenstvo, a moguće je i da se sad uključi DIP. Neposredno odlučivanje građana je uvijek na neposrednim izborima bilo za Sabor, predsjednika, za EU parlament. Ove inicijative dosad su imale svoju političku pozadinu, tako je u ovoj situaciji bio Most. Shvaćam da je to dva mjeseca korištenja političkog prostora, ali unaprijed reći da ćemo se ponašati nezakonito, a da su se oni ponašali zakonito, znači da će to biti država iznad države. Dozvolite kad ste vi to skupili da se provede procedura i da Ustavni sud kaže je li pitanje ustavno i zakonito, rekao je.

Branko Kolarić je istaknuo kako je stav SDP-a da se postupak provjere potpisa treba obavljati transparentno, kako ne bi došlo do priča o potencijalnom varanju.

– Ako se takvo što dogodi, onda ćemo to mjesecima imati kao glavnu temu. Trebamo se baviti drugim pitanjima. COVID potvrda je mjera zdravstvene zaštite i pitanje je jeli treba na referendumu odlučivati oko mjera zdravstvene zaštite. Pojedine zdravstvene teme nisu ni za rasprave u Saboru jer ide presporo i pitanje je hoće li se za maske raspravljati posebno. Raspravljati o svakoj mjeri je neefikasno. Donošenje mjera je stvar izvršne vlasti. Imamo mjere koje se vole zvati liberalnima, ali to nije dobro u ovom slučaju. U ovom trenutku smo treći u Europi po broju umrlih i imamo malo cijepljenih. U tom smislu je loše vođeno. Unikacija i pravila koja nisu bila jednaka za sve, dosljedna za sve o tome bi Sabor trebao raspravljati, rekao je Kolarić. 

Vijest je na LINKU

DEMOS MEDIA