Politička scena u Vinkovcima doživjela je ozbiljan potres nakon što je zamjenica gradonačelnika Katarina Vučić objavila da napušta Hrvatsku demokratsku zajednicu (HDZ) te podnosi ostavku na sve stranačke dužnosti koje je obnašala na gradskoj i županijskoj razini. Istodobno je poručila kako neće vratiti mandat zamjenice gradonačelnika jer smatra da su joj ga dali građani, a ne stranka.
U opširnoj objavi na društvenim mrežama iznijela je niz teških optužbi na račun načina upravljanja Gradom Vinkovcima, tvrdeći da je nakon lokalnih izbora stvarno odlučivanje preuzela skupina ljudi koju građani nisu birali.
Njezinu objavu prenosimo u cijelosti:
“Poštovane sugrađanke i sugrađani, drage moje Vinkovčanke i Vinkovčani,
danas vam se obraćam otvorena srca, mirne savjesti i s osjećajem odgovornosti kakav sam imala i onoga dana kada sam prvi put stala pred vas i zatražila vaše povjerenje.
Danas vas želim obavijestiti o jednoj od najtežih, ali i najvažnijih odluka u svom političkom životu.
Podnijela sam zahtjev za brisanje iz članstva Hrvatske demokratske zajednice te dala ostavku na sve dužnosti koje sam obnašala unutar stranke na gradskoj i županijskoj razini.
Tu odluku nisam donijela preko noći. Donijela sam je nakon dugog razmišljanja, brojnih pritisaka i spoznaje da više ne mogu biti dio sustava koji je izgubio dodir s vrijednostima zbog kojih sam u politiku uopće ušla.
Na lokalnim izborima kandidirala me stranka.
Ali izabrali ste me vi, građani Vinkovaca i Mirkovaca.
Već u prvom krugu dali ste mi svoje povjerenje i od prvoga dana svoj mandat nisam doživljavala kao obvezu prema stranci, nego kao odgovornost prema svakom čovjeku koji živi u našem gradu, bez obzira na njegovo političko opredjeljenje.
Vjerovala sam da ću zajedno s gradonačelnikom donositi odluke, uvoditi više reda, zakonitosti, transparentnosti i zdravog razuma te provoditi program koji smo predstavili građanima.
Nažalost, dogodilo se upravo suprotno. Nakon izbora stvarno upravljanje Gradom preuzeli su pojedinci koje VI niste birali.
Ljudi koji su trebali otići na svoje nove dužnosti, a vođenje grada prepustiti onima kojima ste upravo vi dali povjerenje.
Paradoksalno je da smo građanima u izborima nudili slogan ‘Odlučno za Vinkovce’, dok se ključne odluke donose izvan institucija i izvan ljudi koje ste vi izabrali.
Paralelni sustavi odlučivanja. Pogodovanje podobnima. Poslušnost umjesto stručnosti.
Marginalizacija ljudi koji žele raditi profesionalno i pošteno postali su pravilo.
Vrlo brzo nakon izbora bila sam gurnuta na stranu.
Bez prava da sudjelujem u donošenju odluka.
Bez prava da iznesem vlastito mišljenje.
Bez mogućnosti da obavljam posao za koji ste me upravo vi izabrali.
Mnogi od vas mjesecima me pitaju:
‘Gdje ste? Zašto vas nema?’
Danas znate odgovor.
Nisam nestala. Maknuta sam.
Ne zato što nisam željela raditi, nego zato što je nekome odgovaralo da me građani što manje vide i što manje čuju.
Istodobno je protiv mene pokrenuta kampanja laži i podmetanja, kako o mom privatnom, tako i o mom poslovnom životu.
Dok su drugi širili glasine, ja sam šutjela.
Danas više ne želim šutjeti.
Mjesecima je djelatnicima gradske uprave bilo zabranjeno komunicirati sa mnom, zamjenicom gradonačelnika koja bi trebala zajedno s gradonačelnikom donositi odluke.
Nazivali su me ‘drukerom’. A ja danas postavljam jednostavno pitanje:
Kako netko može biti ‘druker’ ako se sve radi zakonito, transparentno i u interesu građana? Čega se onda netko boji?
Vrhunac svega bilo je opetovano sugeriranje da podnesem ostavku na mjesto zamjenice gradonačelnika jer je to, kako mi je rečeno, ‘jedini način da se stvari isprave’.
Isti ljudi koji su me nekoć nazivali svojim projektom danas su uvjereni da me mogu politički uništiti.
Pokretale su se i lažne priče o mom zdravstvenom stanju kako bi se unaprijed opravdala moja navodna ostavka. Istina je jednostavna. Jedini zdravstveni problem koji sam imala bio je dugogodišnji problem s krajnicima, uspješno riješen operacijom prošli mjesec.
Sve ostalo bile su laži.
Atmosfera straha kroz proces pritisaka unutar gradske uprave vodi se sustavno klevetama, podjelama među zaposlenicima i degradiranjem ljudi koji ne žele klimati glavom.
Ljudi godinama pošteno rade svoj posao, a danas su gurnuti na marginu ili uklonjeni s radnih pozicija. Mnogi na posao dolaze sa strahom i grčem u želucu jer ne znaju hoće li upravo toga dana postati nova meta pojedinaca.
A to nije upravljanje kakvo sam obećala građanima. To nije politika zbog koje sam prihvatila ovu odgovornost.
Što im zapravo smeta?
Smeta im što me građani zovu. Smeta im što mi vjeruju. Smeta im svaka situacija u kojoj nisam pod njihovom kontrolom.
Ali upravo zato danas donosim ovu odluku da moj mandat ostaje vama, mojim sugrađanima.
Napustila sam HDZ.
Ne zato što bježim od odgovornosti.
Nego zato što od svoje odgovornosti ne želim odustati.
Mandat zamjenice gradonačelnika ne vraćam jer on ne pripada stranci. Taj mandat pripada vama. Vi ste me izabrali. I vama ga dugujem do posljednjeg dana.
Ostatak mandata obnašat ću isključivo kao nezavisna zamjenica gradonačelnika svih građana Vinkovaca i Mirkovaca.
Bez političkog jarma. Bez stranačkih naloga. Bez obveze prema bilo kojem pojedincu.
Moja jedina obveza ste vi, moji sugrađani…”




