Ponedjeljak, 22 lipnja, 2026
No menu items!
NaslovnicaAktualnoDalija Plenkoviću: Ne može se biti i antifašist i pokrovitelj onih koji...

Dalija Plenkoviću: Ne može se biti i antifašist i pokrovitelj onih koji se identificiraju s ustaškim pokličem.

Povodom Dana antifašističke borbe saborska zastupnica Dalija Orešković na društvenim je mrežama objavila oštru kritiku premijera Andreja Plenkovića, HDZ-a i njihovih koalicijskih partnera. U objavi propituje odnos vladajućih prema antifašizmu, optužujući ih za političku nedosljednost i dvostruke kriterije kada je riječ o povijesnim i ideološkim pitanjima. Posebno se osvrnula na suradnju HDZ-a sa strankama i pojedincima koje smatra bliskima proustaškim stavovima, ustvrdivši kako se ne može istodobno pozivati na antifašističke vrijednosti i tolerirati takve pojave. Njezinu objavu prenosimo u cijelosti:

“Recite mi, ima li premijer veću knedlu u grlu kada čestita Dan antifašističke borbe kao državni praznik RH na kojem se uglavnom ne pojavljuje, ili na sjednicama Vlade i sastancima koalicije u kojoj su i simpatizeri Pavelićeve ideologije i vojske.

Jer, ne može se istovremeno biti i jedno i drugo, nema tu sredine. Ne može se biti i antifašist i pokrovitelj onih koji se identificiraju s ustaškim pokličem.

Što je onda naš premijer?

On je prije svega za sve sustave spreman, kao što je spreman isporučiti nas kojekakvom probisvijetu koji će nam govoriti što je i kako bilo, i što bi trebalo biti. Neki kleče, neki hodaju, neki zabranjuju, neki nam i prijete i pred našim domovima prosvjeduju.

Premijer koji se danas predstavio kao da je antifašist, već sutra će sve svoje saborske i stranačke trolove, sve svoje internetske orke nahuškati da nam lijepe etikete, da nam poručuju da smo mi, oporbenjaci, crveni fašisti, jugokomunisti, mrzitelji i da nas zato treba protjerati.

Bis bald, Gute reise, Auf Wiedersehen nedomoljubnima.

A da parafraziram svu tu prevrtljivu bulumentu u Plenkovićevim redovima, kako iz HDZ-a, tako i iz redova proustaških koalicijskih partnera, po njima – nema domoljubnih među antifašistima. Partizane nazivaju tifusarima. Čak i sam predsjednik Hrvatskog sabora kaže da smo u razdoblju od 1945. g. do 1990. g. bili u istim raljama totalitarizma, kao što je bio onaj iz kojeg su partizani izašli kao pobjednici II. svjetskog rata.

Javnost i medije upućujem da pregledaju snimku saborske rasprave o prijedlogu stranke Možemo da se ispravi nepravda prema braniteljima koji su u mirovinu otišli iz rada, a ne neposredno nakon Domovinskog rata. Pa da čuju komentare i replike HDZ-ovki i HDZ-ovaca, koja je to bila sramotna i bijedna količina neznanja i vrijeđanja na račun partizanskih pjesama. Nakon Đakića i Deura, intelektualna palica predana je u ruke mladih ženskih snaga, Nikoline Baradić, Sande Livije Maduna… sve biser do bisera. Toliko o ‘antifašizmu’ u HDZ-u koji se i nadalje kune u Franju Tuđmana.

Ovo pišem samo kao napomenu. Da na sljedećem aktualnom prijepodnevu priupitamo premijera, s kojim od dva njegova različita lika taj dan razgovaramo? Mada, pitanje je zapravo suvišno. Oba su lica podjednako lažna.”, napisala je Orešković

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE

spot_img