Pjevačica i književnica Vlatka Pokos na svom je Instagram profilu oštro reagirala na izjave predsjednika Republike Zorana Milanovića izrečene povodom Dana antifašističke borbe. U objavi ga optužuje za nepoznavanje povijesnih činjenica te tvrdi da svojim izjavama pogoduje velikosrpskim narativima o partizanskom pokretu. Posebno se osvrnula na ulogu Hrvata u antifašističkom pokretu tijekom Drugog svjetskog rata, ali i na obilježavanje Dana antifašističke borbe te posjet premijera Andreja Plenkovića Kanadi. Njezinu objavu prenosimo u cijelosti:
Pišem ovo radi povijesne istine o kojoj postoje brojni dokumentirani dokazi a nakon maloumnih, ignorantskih i neodgovornih izjava Zorana Milanovića, nazalost, hrvatskog predsjednika. Ne znam je li to zbog velike ljubavi prema deklariranom cetniku Dodiku ili iz čistog neznanja ali svojim neodgovornim i netočnim izjavama o partizanskim pokretu daje legitimitet raznim velikosrpskim mitomanima koji ga prisvajaju.
Vrlo je lako provjeriti da su Hrvati činili veliku vecinu u četiri od pet partizanskih korpusa a samo u jednom su većinu imali hrvatski Srbi.
Ponosna sam sto su upravo Hrvati od rujna 1942. pa sve do svršetka rata imali najrazvijeniji partizanski pokret u Europi! Srba je tada na području Hrvatske bilo tek oko 16% a mnogi su u odredjenim krajevima poput Dalmacije i Like u većini otišli u četnike. Kordun i Banija bili su partizanski.
Izgleda da u Hrvatskoj vise nitko ne čita knjige i povijesne izvore, ukljucujuci i samog predsjednika Republike, vec svi izmisljaju neku svoju povijest i proizvoljne brojeve. Sramotno, neodgovorno i odvratno ponasanje.
Izjaviti da se “ustaše trebale imati vise strpljenja pa se Srbi ne bi dignuli” je jednostavno maloumno. Očekivati razum od zločinacke tvorevine je MALOUMNO. Uostalom, nisu se “Srbi dignuli” već svi oni koji su se borili protiv fašizma, primarno Hrvati u Hrvatskoj. To ne umanjuje prilog i sudjelovanje Srba u toj borbi.
Andrej Plenković je za proslavu Dana antifašističke borbe odabrao tradicionalno proustašku kanadsku dijasporu. Doista Hrvatska, imas se čega sramiti!




