Srijeda, 23 travnja, 2025
No menu items!
NaslovnicaZanimljivostiLifestyleSurfate na mobitelu prije spavanja? Evo kako samo sat vremena upropaštava san

Surfate na mobitelu prije spavanja? Evo kako samo sat vremena upropaštava san

Mnogo ljudi jednostavno ne spava dovoljno, unatoč poznatim zdravstvenim prednostima kvalitetnog sna.

Prema izvješću Casper-Gallup “State of Sleep in America”, oko 84 milijuna odraslih Amerikanaca, odnosno 33 posto njih, opisuje kvalitetu svog sna kao “pristojnu” ili „lošu“. Za mlade odrasle taj postotak raste na 38 posto.

Uz to, samo je 35 posto stanovnika Sjedinjenih Država vjerojatno spava preporučenih osam sati dnevno.

Iako više faktora utječe na kvalitetu i trajanje sna, nova norveška studija otkriva da provođenje vremena na mobilnom telefonu prije spavanja može rezultirati lošijom kvalitetom sna i nedostatkom sna.

Rezultati pokazuju da je svaki dodatni sat vremena proveden pred ekranom povećava rizik od nesanice za 59 posto i skraćuje trajanje sna za 24 minute.

Studija je uključivala 45.202 mlade odrasle osobe u dobi od 18 do 28 godina i ispitivala je različite vrste aktivnosti na ekranu te njihov utjecaj na san. Cijeli rezultati objavljeni su 31. ožujka u časopisu Frontiers in Psychiatry.

„Dok su prethodna istraživanja često sugerirala da je korištenje društvenih mreža osobito narušava san, naši rezultati osporavaju tu tvrdnju,“ rekao je Børg Sivertsen, dr. znanosti i viši istraživač Norveškog instituta za javno zdravstvo, Healthlineu.

Studija je pratila aktivnosti poput korištenja društvenih mreža, gledanja televizije i filmova, igranja igara, slušanja glazbe ili podcasta te čitanja. Sivertsen je rekao da će nadolazeća istraživanja uključivati korištenje telefona u svrhu poslovnih obaveza prije spavanja.

Utječe li plavo svjetlo na san?

Prethodna istraživanja pokazala su da svjetlosni valovi s elektroničkih zaslona — osobito u plavom dijelu vidljivog spektra — mogu narušiti san i poremetiti prirodni cirkadijani ritam tijela.

Postoje dokazi da izlaganje plavom svjetlu prije spavanja dysregulira proizvodnju hormona melatonina, koji pomaže u poticanju i održavanju sna. Kao rezultat toga, mnogi proizvođači telefona sada nude značajke filtriranja plavog svjetla za kasniju upotrebu na svojim uređajima.

Plavo svjetlo korisno je tijekom dana, povećavajući budnost, poboljšavajući raspoloženje i skraćujući vrijeme reakcije.

Međutim, ne podržavaju sva istraživanja zabrinutost oko plavog svjetla i sna.

Nedavno istraživanje pratilo je kako izlaganje svjetlu od plave do žute boje sat vremena prije spavanja utječe na san kod 16 sudionika. Istraživači nisu uočili stvarnu razliku između nijansi. Prema njihovim nalazima, san može biti podjednako narušen jakim svjetlom bilo koje boje.

Leah Kaylor, dr. znanosti, klinička psihologinja i autorica nadolazeće knjige o snu, i dalje je bila zabrinuta zbog plavog svjetla. Međutim, objasnila je zašto jako svjetlo općenito može predstavljati problem za kvalitetan san. Dr. Kaylor nije bila uključena u studiju.

„I dalje imamo istu neuronsku mrežu kao naši prapovijesni preci čiji su život i aktivnosti bili vođeni suncem,“ rekla je Kaylor Healthlineu. „Budući da i dalje imamo tu mrežu, mozak se lako može zbuniti prisutnošću svjetla neposredno prije spavanja.“

Ipak, ne reagira svatko na jako svjetlo na isti način.

„Mislim da je važno priznati da se među pojedincima znatno razlikujemo u tome koliko svjetlo može suzbiti melatonin — otprilike 50 puta,“ rekao je Jonathan Cedernaes, dr. znanosti i stručnjak za san sa Sveučilišta u Uppsali, Švedska, Healthlineu.

Utjecaj nedostatka sna na zdravlje

Dovoljno sna ključna je komponenta dobrog zdravlja. Nedostatak sna ima negativne posljedice na većinu glavnih sustava unutar ljudskog tijela, uključujući:

• središnji živčani sustav
• imunološki sustav
• dišni sustav
• probavni sustav

• kardiovaskularni sustav
• endokrini sustav

Nedovoljna količina odmora tijekom vremena predstavlja značajan čimbenik rizika za hipertenziju, dijabetes, pretilost, depresiju, srčani udar i moždani udar.

Kako uporaba društvenih mreža prije spavanja utječe na san

Pozivajući se na svoju studiju, Sivertsen je rekao: „Zanimljivo je da su studenti koji su isključivo koristili društvene mreže imali najniže stope nesanice i najdulje trajanje sna u usporedbi s onima koji su se bavili drugim aktivnostima na ekranu ili mješavinom aktivnosti.“

Njegova studija postulira da sudjelovanje u društvenim mrežama zapravo može imati manji utjecaj od drugih aktivnosti, budući da socijalizacija koju one podržavaju može imati zaštitni učinak na san.

Međutim, studija iz 2019. pokazala je da se čini kako bilo kakva uporaba ekrana uzrokuje probleme sa snom kod adolescenata i mlađe djece. To može uključivati društvene mreže, gledanje televizije ili filmova, igranje igara ili čitanje elektroničkih knjiga.

„Adolescenti imaju tendenciju biti društveno i emocionalno reaktivniji, što čini socijalne interakcije stimulativnijima i teže ih je prekinuti prije spavanja,“ spekulirao je Sivertsen. „Često imaju odgođenu fazu sna, što znači da kasnonoćna uporaba društvenih mreža može dodatno pomaknuti njihov raspored spavanja.“, piše N1.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE