‘Opozicija može iskoristiti potencijal nezadovoljstva i frustracije’

‘Opozicija može iskoristiti potencijal nezadovoljstva i frustracije’

Sabor je Ivana Turudića izabrao za glavnog državnog odvjetnikaOporba, kao i predsjednik proteklih pet dana oštro se protive ovakvoj odluci. Tko će zbog nje profitirati, a tko izgubiti političke bodove te tko je bio uvjerljiviji u branjenju svojih pozicija, odgovorili su gosti emisije “Otvoreno”.

Leinert-Novosel: Ključne teme izašle na vidjelo

Prof. dr. sc. Smiljana Leinert-Novosel istaknula je kako smo zbog imenovanja Ivana Turudića, u proteklih pet burnih dana mogli vidjeti svašta na hrvatskoj političkoj sceni.

– Pet svakako izrazito burnih dana u kojima se mogli vidjeti svašta. Sve što ste mogli interpretirati može se gledati s dvije pozicije. Prvo, gledamo kakvi su rezultati na kratki rok. Sve što se dogodilo je rezultiralo time da je danas sudac Turudić izabran za glavnog državnog odvjetnika, rekla je.

Ustvrdila je kako će se u nadolazećem razdoblju vidjeti tko će profitirati, a tko izgubiti političke bodove.

– Dakle, ta ideja je pobijedila, akcija je pobijedila, izbor je doveden do kraja. S druge strane, možemo gledati kakvi su dobitci i koja je šteta nastala. Kako za pojedinca, tako za stranke i cijeli politički prostor u Hrvatskoj. Mnogi kažu da je premijer Plenković pobjednik na kraće staze, kazala je.

Dodala je kako je ovo otvorilo prostor opoziciji da iskoristi nezadovoljstvo i frustracije koji su nastali u biračkom tijelu.

– Opozicija, poduprta predsjednikom Milanovićem može iskoristiti potencijal nezadovoljstva i frustracije svih onih koji su mislili drugačije i materijalizirati u pozitivne rezultate za sebe. Vidimo da su ključne teme izašle na vidjelo, zaključila je.

Macan: Plenković je trebao imati više informacija

Komunikacijski stručnjak Krešimir Macan ustvrdio je kako će istraživanja pokazati kakva je politička šteta nastala zbog imenovanja Ivana Turudića, ali i dodao da premijeru na ruku ide stabilno biračko tijelo.

– To ćemo tek vidjeti. U ovom trenutku je jako teško reći, vidjet ćemo po istraživanjima. Dosad su istraživanja rekla da je glavni adut premijera Plenkovića da ima stabilno biračko tijelo, rekao je.

Pojasnio je kako se premijer u svojim nastupima ne obraća većini biračkog tijela, nego glasačima HDZ-a te da ne bi trebao imati probleme “dok god njima daje zadovoljavajuće obrazloženje”.

– On se njima izravno obraća, ne obraća se većini od 70 posto birača, nego izravno HDZ-ovcima. On je to proteklih dana više ili manje uspješno radio, a danas je bio najmirniji i najsigurniji i suvereno je poslao poruke da je siguran u izbor, ustvrdio je.

Dodao je kako se premijer nije dao uvlačiti u hipotetičke slučajeve, ali i da je trebao imati više informacija. Istaknuo je kako je na oporbi da se ujedini.

– Nije se dao uvlačiti u hipotetičke slučajeve, to on ne dozvoljava. Dakle, “prošao je voz”, to je passe. Je li trebao imati više informacija, trebao je. Zasad ne vidim ništa novo. Tu su sve starije stvari i tu je u pravu. Opozicija se mora ujediniti. Sada je na njima da iskoriste ovu priliku, zaključio je.

Maldini: Rejtinzi se neće pomaknuti

Prof. dr. sc. Pero Maldini naglasio je kako misli da neće doći do veće promjene rejtinga političkih stranaka.

– Čini mi si da u osnovi nije za očekivati da će se rejtinzi pomaknuti ili promijeniti. Ako to i bude, to će biti u okviru statističkih grešaka. Kao što s jedne strane oporba može računati da će dobiti neki neznatni politički bod više, s druge strane ovo za HDZ može biti mobilizacijski za HDZ-ovo biračko tijelo, rekao je.

Ustvrdio je kako je oporba pokušala “zajahati nešto što je bilo naručeno”. Dodao je da su potencijalne promjene u sustavu izazvale krizu unutar DORH-a.

– Ovo je, gledano sa strane HDZ-a i Plenkovića bilo principijelno pitanje. Sasvim sigurno je da je oporba pokušala zajahati nešto što je bilo naručeno. Zajahala je na valu koji je jedne sasvim druge situacije. Potencijalne promjene u sustavu su izazvale krizu kod onih koji su plasirali takve odluke da bi zadržali svoje pozicije, kazao je.

Naglasio je kako se dokumenti koji cure iz institucija – koriste za politizaciju.

– Cure dokumenti koji su proizašli iz istrage, a koriste se za politizaciju i ucjene. U ovom slučaju to je bilo okrenuto prema Vladi. Opozicija je pokušala maksimalno poentirati i to neće završiti na ovome. Vidjet ćemo što je s najavom okupljanja na ljevici, zaključio je.

Komunikacija predsjednika i premijera

Profesorica Leinert-Novosel osvrnula se na komunikaciju premijera i predsjendika. Ustvrdila je kako je burna kao i uvijek te dodala da je riječ o komunikaciji koja je ispod svake razine.

– Kao i uvijek, vrlo burno. Problem je u tome što se stječe dojam, da kada je ozbiljna tema – pokušava se interpretirati kroz osobni sukob između premijera i predsjednika. Mnogi, kad pokušavaju analizirati što se tu događalo, vide da je to jedan trajni sukob koji kao da svaki put, dobije novi sadržaj, a stil i način komunikacije ostaju isti, rekla je.

– Riječ je o komunikaciji koja je ispod svake razine, pri čemu premijer pazi što radi i kako govori u odnosu na predsjednika. On ima tzv. nekontroliranu komunikaciju koja u javnom prostoru svašta baci na površinu. Posljedica toga je negativan stil komunikacije. S druge strane, imate veliku podršku ljudi zato što bi i oni nešto htjeli reći premijeru Plenkoviću, a nikako da to učine, kazala je.

Ustvrdila je kako premijerova komunikacija hermetička.

– Premijer Plenković moćno i hermetički komunicira tako da vi nemate dojam da imate bilo kakvu formu društvenog dijaloga kad je on u pitanju, dodala je.

Tajming curenja prepiski Rimac i Turudića

Macan je ustvrdio kako su oporbi servirane prepiske poruka Ivana Turudića i Josipe Rimac. Dodao je kako je vrlo jasno da nekima Turudićev dolazak u DORH ne ide u korist.

– Oporbi je to servirano. Oporba nije to vodila. Da su drugačije to vodili, možda bi drugačije radili ispitivanje na Odboru za pravosuđe. Vrlo je jasno da postoji netko kome ovaj dolazak ne ide u korist. Jasno je da je jedan od njih predsjednik Milanović. On se pokazao kao šef oporbe i pokrenuo je ovu priču, iako treba podsjetiti da se kao premijer volio informirati o istragama, rekao je.

Dodao je kako ostaje za vidjeti ima li još poruka koje bi u narednom razdoblju mogle izaći u javnost.

– Ovdje je najveći izazov ima li još toga. Ovo što večeras izlazi, detalji o nagodbi gospođe Rimac s USOK-om vezano za njenu kaznu, izlazi večeras, iako to nije nepoznato. To je bilo na naslovnicama opskurnijih medija. To je opće poznato, ali netko je pametno složio poruke pa pustio, kazao je.

‘Možemo bio na putu da napravi pogodak, a napravio fijasko’

Maldini je ustvrdio kako je Možemo bio na putu da napravi politički pogodak, a to se pretvorilo u fijasko komentirajući “bdijenje na Markovu trgu”.

– Bili su na putu da naprave pogodak. Da budu glavni dobitnici ove krize u koju su se oni tako vješto uključili. Međutim, čini mi se da je to bio fijasko. Nema tih građana koje su oni očekivali, a što je zapravo i razumljivo. S obzirom na njihovu praksu upravljanja Gradom Zagrebom, doista bi bilo vrlo čudno da se itko od građana pojavio, rekao je.

– Možemo je također jedan od onih koji jaše na ovome. Vjerojatno će pokušati do krajnjih granica iskoristiti ovu situaciju da bi skrenuli pozornost sa svojih vlastitih problema, nastavio je.

Dodao je kako pokušavaju prebaciti fokus javnosti na državnu vlast zbog problema u upravljanju Gradom Zagrebom.

– S jedne strane su na rubu fijaksa u upravljanju gradom, a s druge strane, puna su im usta demokratičnosti, a pozivaju na linč, ekskluzivizam i napad na Vladu koji ne bih rekao graniči, nego i jest radikalizam. To prelazi granicu demokratskog oponiranja. Boluju kao i većina drugih oporbenih stranaka od nemogućnosti i programske insuficijencije. Nisu sposobni artikulirati alternativne programe, zaključio je.