Evo što jesti kad ste mamurni. Jedna namirnica će vas jako iznenaditi

Evo što jesti kad ste mamurni. Jedna namirnica će vas jako iznenaditi

Malo ste si popili ovih dana? Otišli ste do grada na kavu i u roku “keks” završili na sedmom pelinkovcu? Niša strašno, u ovo doba godine događa se najboljima. 

Postoje, naime, metode kako se nositi s mamurlukom. Ponekad je dovoljno sjediti (ili još bolje ležati) i čekati do prođe. Ponekad nije, što se odnosi prije svega na one koji nisu baš pretjerano iskusni sa zavirivanjem u čašicu. 

Za početak – pijte puno vode. Shvatite to kao ciklus ispiranja. Alkohol je diuretik, a to znači kako uzrokuje da vaše tijelo ispire tekućinu brže od ostalih pića i dovodi do ozbiljne dehidracije. Zato nakon tuluma treba piti i više vode nego što inače imate običaj, pišu 24 sata.

Kava se ne preporučuje “dan poslije”, ali je dobro popiti i čaj od đumbira zaslađen medom i s nekoliko kapi limuna i naranče.

Nadalje, soda bikarbona nije dobra samo za čišćenje nego je jedan od najboljih kućnih lijekova za želudac. Može ukloniti osjećaj nadutosti, kao i vratiti pH vrijednost u ravnotežu, no pazite da ne pretjerate jer može postići i suprotan učinak. Pomiješajte malu količinu s vodom i popijte.

Metvica se za liječenje želuca koristi još od vremena starih Grka i Rimljana, koji su znali napraviti dobro vino i dobro se zabaviti. Za prvu ruku uzmite žvakaću gumu s okusom peperminta, a ako ste u prilici, napravite čaj od metvice. Možete je kombinirati s kimom i time pojačati učinak.

Pomaže i crna limunada. Ovaj super napitak spasit će vas od mamurluka. Brzo će vam vratiti energiju, razbistriti glavu i smiriti želudac. Crnu limunadu vrlo je jednostavno napraviti. Trebaju vam sok od 2 limuna, 1 litra vode, 1 mala žlica aktivnog crnog ugljena i 2 žlice javorova sirupa. Sve sastojke dobro promiješajte pa popijte limunadu. Inače, aktivni ugljen daje se ljudima nakon što su se nečim otrovali. On na sebe veže otrov.

Savršeno jelo nakon pretjerivanja s alkoholom je pileća juha jer ćete u jednom obroku dobiti proteine iz piletine, elektrolite iz juhe i lako probavljive ugljikohidrate iz rezanaca – djelovat će poput najboljeg lijeka. Ako ne jedete proteine životinjskog podrijetla, posegnite za juhom od rajčice koja je puna kalija i elektrolita te pomaže ubrzati rad jetre.

Također, što se hrane tiče, za mamurluk su odlična i jaja jer su bogata cisteinom, koji će tijelu pomoći da očisti preostale toksine koje ste unijeli večer prije.

Baš kao i limun, limeta je odlična u borbi protiv mamurluka. Probajte popiti dvije čajne žličice svježe iscijeđenog soka od limete ili nekoliko kapi tog soka dodajte u žlicu meda. Razliku ćete odmah uočiti, posebice ako to učinite čim se probudite jer će vam razbistriti um.

Kruške su lijek također. Jutarnji mamurluk smanjuje se za 16-21 posto ako ste sok od kruške pili prije noćnog provoda. Rajčice su bogate vitaminom C, ali i glutationom, tvari koje i tijelo proizvodi da bi se oslobodilo toksina. Rajčice možete jesti svježe ili napravite zdravi sok od njih.

Preporučuje se i špinat, voćni sok, pa i konzervirana tuna. Možda je to malo čudan odabir, no mineralima bogata hrana, poput konzervirane tunjevine, nadomjestit će potrošene hranjive tvari u tijelu čiji manjak uzrokuje pojavu mamurluka.

U redu su i banane. Što ste više alkohola popili, to je vaše tijelo više dehidrirano, a što je veći stupanj dehidracije, tijelo gubi veću količinu kalija. Nedostatak kalija izaziva osjećaj umora, a mogu se pojaviti i simptomi poput grčeva, povraćanja i mučnina. Zato navalite na banane i ublažite sebi muke.