Izgubila vam se pošiljka, saznajte što sve možete napraviti kako biste se zaštitili

Izgubila vam se pošiljka, saznajte što sve možete napraviti kako biste se zaštitili

Poštom ste poslali pošiljku i ona je izgubljena ili uništena. Otkrivamo što morate napraviti.

Bliži se vrijeme božićnih blagdana kada one najmilije, koji su daleko od nas želimo razveseliti nekim sitnicama pa im šaljemo pošiljke. I sami u to vrijeme češće naručujemo robu putem web shopova i očekujemo je s nestrpljenjem. 

No, nekada ne ide sve po planu i pošiljka se može izgubiti. Otkrivamo vam što trebate napraviti u tom slučaju.

Korisnik poštanskih usluga može podnijeti pisani prigovor davatelju poštanskih usluga u slučaju gubitka pošiljke, kada davatelj poštanskih usluga nije obavio uslugu ili je nije obavio u cijelosti ili je došlo do prekoračenje roka za uručenje pošiljke. Isto tako prigovor može napisati i ako je pošiljka oštećena ili nedostaje dio poštanske pošiljke.

Prigovor se podnosi u roku od tri mjeseca od dana predaje poštanske pošiljke u unutarnjem prometu, odnosno u roku od šest mjeseci u međunarodnom prometu., piše dnevnik.hr

Za slučaj oštećenja ili umanjenja sadržaja pošiljke prigovor se podnosi odmah po uručenju. Iznimno nakon uručenja može se podnositi samo ako primatelj priloži dokaz da oštećenje ili umanjenje nije nastalo nakon uručenja.

HAKOM rješava sporove između davatelja i korisnika poštanskih usluga isključivo nakon dovršenog postupka rješavanja prigovora kod davatelja poštanske usluge.

Znači smatrate li da pošiljka nije uručena primatelju ili je izgubljena, da je uručena sa zakašnjenjem ili da nije uručena u stanju u kakvom je predana, odnosno, ako smatrate da su vam povrijeđena prava propisana Zakonom o poštanskim uslugama, možete pokrenuti postupak rješavanja prigovora.

Nakon rješenja prigovora davatelja poštanskih usluga u prvom stupnju i rješenja pritužbe Povjerenstva za pritužbe potrošača pri davatelju poštanskih usluga u drugom stupnju, ukoliko niste zadovoljni možete u roku od 30 dana HAKOM-u podnijeti zahtjev za rješavanjem spora.

HAKOM sporove rješava bez provođenja usmene rasprave, na temelju prijedloga Povjerenstva za zaštitu prava korisnika usluga, savjetodavnog tijela osnivanog pri HAKOM-u prema posebnom zakonu kojim je uređena zaštita potrošača, a u čijem radu sudjeluju i predstavnici udruga za zaštitu potrošača.

Naknada štete

Naknada štete u unutarnjem i međunarodnom prometu uređena je člankom 57. Zakona o poštanskim uslugama.