Bulj ne smije postaviti “građanske straže” na granici: “To je protuzakonito! Prikuplja političke bodove”

Bulj ne smije postaviti “građanske straže” na granici: “To je protuzakonito! Prikuplja političke bodove”

Gradonačelnik Sinja i Mostov saborski zastupnik Miro Bulj, najavio je da će na području Cetinske krajine organizirati samozaštitu na granici, kako bi se spriječio prijelaz migranata. Tako nešto bilo bi ilegalno.

“Tako nešto je protuzakonito i to ne može napraviti, mislim da je to izjavio jer prikuplja političke bodove. Uostalom, tamo ni nisu toliko ugroženi”, rekao nam je stručnjak za sigurnost i bivši policijski kriminalist Željko Cvrtila.

Da nema ugroze, ne slaže se Bulj, koji kaže da je na području Policijske uprave sinjsko-dalmatinske dva posto nezakonitih migracija, od njih 61.000 kroz ovu godinu.

“Što, to je oko 1200 ljudi, nije to tako velika brojka niti ugroza, kao što sam i rekao. Jednostavno, on to zakonski ne može učiniti, što god kaže”, dodao je Cvrtila.

Objasnio je i da policija nema posebnih ovlasti pa se zato događa da migranti mirno prelaze ilegalne prijelaze granice. Zato, napominje, ništa ne bi promijenilo ni da se na granici pojavi vojska.

“Možete staviti vojsku, NATO ili Bulja, uz ove ovlasti Hrvatska ne može ništa jer ovako kako se postupa, odredila je Europska komisija. Dok ona ne promijeni taktiku i metode postupanja, ništa se neće promijeniti. Neke države su uvele svoje posebne odredbe, kao Poljaci i Mađari, no s ovom taktikom svi imaju protok ljudi.”

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u Točki na tjedan proteklog vikenda izjavio je da Mađari imaju veći problem s migrantima od Hrvatske, bez obzira na žicu koju su postavili uzduž granice.

“To ne znam, ali ponavljam, s ovom taktikom se ništa ne može promijeniti. Migranti to znaju i onda masovno odlaze na ilegalne prijelaze, policija se s njima može samo naguravati, pucati ne smije, a ne smije ni primijeniti silu. Motivirani su birati ilegalne prijelaze jer ako ih prođu, mogu dobiti azil, smještaj, hranu… Da mi, recimo, prođemo tako u BiH, bili bismo visoko novčano kažnjeni, možda i zatvorski. I ne bismo mogli tražiti azil”, pojašnjava stručnjak za sigurnost, koji upozorava na ove probleme od 2015., piše N1