Procurio dokument EU parlamenta: ‘Hitno suspendirajte pristupne pregovore sa Srbijom!‘

Procurio dokument EU parlamenta: ‘Hitno suspendirajte pristupne pregovore sa Srbijom!‘

Riječ je o rezoluciji Europskog parlamenta, a one nisu pravno obvezujuće za zemlje članice niti za ostale europske institucije

Europski parlament (EP) će tražiti od Europske unije (EU) da obustavi pristupne pregovore sa Srbijom dok god Srbija ne uvede sankcije Rusiji. To stoji u nacrtu izvještaja o novoj strategiji EU-a u procesu proširenja, a u koji je uvid imao Radio Slobodna Europa (RSE).

“Dati prioritet usklađivanju zemalja pristupnica sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a i nastaviti pristupne pregovore sa Srbijom samo ako se zemlja uskladi sa sankcijama EU-a protiv Rusije”, ističe se u nacrtu izvještaja.

Oko ovog dokumenta će zastupnici EP-a raspravljati na vanjskopolitičkom odboru 13. listopada, a konačna verzija nacrta će dobiti formu Rezolucije Europskog parlamenta, na glasanju koje se očekuje tijekom studenog.

Rezolucije EP-a nisu pravno obvezujuće za zemlje članice niti ostale europske institucije.

Europski socijaldemokrati, druga po veličini grupacija u EP-u, već su priopćili kako smatraju da EU ne može nastaviti pristupne pregovore sa Srbijom ukoliko se ne uskladi sa sankcijama EU-a protiv Rusije te najavili da će se to uvrstiti u predstojećem izvještaju EP-a o proširenju.

Srbija jedina država regije koja nije uvela sankcije Rusiji

Od početka rata u Ukrajini, Europska unija redovno traži od Srbije da uvede sankcije Rusiji u skladu s odlukama EU-a.

Zemlje kandidati za EU bi trebale progresivno uskladiti vanjske politike s politikama Europske unije, uključujući i sankcije.

Srbija je jedina država regije koja nije uvela sankcije Rusiji, dok su ostale zemlje Zapadnog Balkana usuglasile sve politike s politikama EU.

Prošle nedjelje su ministri vanjskih poslova Srbije i Rusije, Nikola Selaković i Sergej Lavrov, potpisali u New Yorku, na marginama 77. zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda Plan konzultacija svojih ministarstava za razdoblje 2023-2024.

Europska unija je reagirala naglasivši da je “ozbiljno zabrinuta” zbog potpisivanja ovog dokumenta te da time Srbija šalje signal “da namjerava ojačati suradnju s Rusijom”.

Srbija od 2014. godine pregovara o članstvu u EU. Vladavina prava kao i odnosi s Kosovom se smatraju ključnim elementima koji određuju napredak pristupnog procesa. Međutim od početka rata u Ukrajini 24. veljače, odnosi s Rusijom postaju također važni i oni će biti ključni za odluku o otvaranju novih poglavlja., prenosi jutarnji list