Gradonačelnica Siska odbija predati dokumente USKOK-u za istragu

Gradonačelnica Siska odbija predati dokumente USKOK-u za istragu

Protiv Kristine Ikić Baniček oporba je podnijela više kaznenih prijava. Jedna je teška 50 milijuna kuna

Županijski sud u Zagrebu kaznio je sisačku gradonačelnicu Kristinu Ikić Baniček jer nije željela USKOK-u dati podatke koje ju je tražio kako bi istražio sumnje u kriminal u njezinom gradu. Izrečena joj je novčana kazna od 10 tisuća kuna. Ukoliko i nakon ove kazne odbije dati istražiteljima ono što traže gradonačelnici može biti određen i zatvor. Piše Telegram

Odluku o kažnjavanju gradonačelnice Županijski sud u Zagrebu izvjesio je na elektronsku oglasnu ploču. Iz sudskog dokumenta proizlazi da je USKOK određenu dokumentaciju od Kristine Ikić Baniček tražio u sklopu izvida koji su u ovom trenutku tajni.

Koga USKOK istražuje?

Kada joj je stigao zahtjev USKOK-a gradonačelnica je željela znati koga se istražuje, te zbog kojeg kaznenog djela. Dok to ne sazna, nije željela dati tražene podatke. Međutim, kako su izvidi tajni istražitelji joj to nisu mogli otkriti. U konačnici, Grad Sisak nije dostavio tražene dokumente, pa je gradonačelnici, kao njegovoj čelnoj osobi izrečena kazna.

Inače, Zakon o kaznenom postupku propisuje da su sva državna tijela, organizacije i banke dužni dostaviti Državnom odvjetništvu podatke koji se od njih traže. Iznimka su samo oni podaci koji predstavljaju zakonom zaštićenu tajnu.

Kazna za gradonačelnicu

Nakon što se gradonačelnica oglušila na zahtjev USKOK-am sudac istrage odlučio ju je kazniti. Zakon za ovakav potez čelne osobe neke firme ili državnog tijela predviđa kaznu do 50 tisuća kuna, dok pravna osoba, a u ovom slučaju je to Grad Sisak, riskira novčanu kaznu do pet milijuna kuna.

Što kaže gradonačelnica?

Pitali smo gradonačelnicu Ikić Baniček zbog čega nije željela dati USKOK-u podatke koje su ju tražili.

“Potpuno mi je nejasno o kojoj pravomoćnoj presudi me pitate jer pretpostavljam da bih ja trebala dobiti neku presudu prije novinara da bi bilo što bilo pravomoćno, a ja ništa slično nisam dobila. . Piše Telegram

Pretpostavljam da je u pitanju nalog HDZ pravosuđa da im dostavim audio zapis sjednica gradskog vijeća i zapisnike kolegija gradonačelnika. S obzirom da su se pozvali na članak Zakona o kaznenom postupku 206. g, stavak 2., koji obvezuje banke i državna tijela na dostavu dokumenata, a nikako jedinice lokalne samouprave, i s obzirom da su transkripti sjednica javno objavljeni, a da kolegij gradonačelnika ne postoji, pa tako niti zapisnici s nečega što se naziva kolegij, niti sam mogla, niti htjela ispuniti zahtjev HDZ pravosuđa”, odgovorila nam je gradonačelnica.

Za što je prijavljena?

Iako je gradska oporba podnijela cijeli niz prijava protiv sisačke gradonačelnice, lokalni HDZ je posebno isticao prijavu zbog afere “Kopa beach”, te onu zbog dizanja kredita od 50 milijuna kuna od HBOR-a.

Tim kreditom iz srpnja 2015. grad Sisak je, prema prijavi, zadužen do 2032. godine. HBOR ga je odobrio za infrastrukturne projekte u gradu Sisku, koji, kako se navodi u prijavi, nisu precizirani. Oporba je gradonačelnici zamjerila što je Sisak zadužila i za tako dugo razdoblje.

USKOK se uključio i u provjeru druge prijave protiv Ikić Banček u kojoj ju se sumnjiči za zlouporabu položaja. U pitanju je afera Kopa beach. Naime, tako se zove udruga koja je, navodno na njezinu intervenciju, dobila 10 milijuna kuna vrijedne radove na željezničkoj pruzi Petrinja-Topusko-Karlovac iako se u trenutku dodjele tog posla u studenom 2013. tek osnivala. Članovi te udruge, prema prijavi, bliski su SDP-u, a gradonačelnicu kompromitiraju mailovi koje je slala HŽ-u. . Piše Telegram