Ljetovanje na moru postaje financijski sve izazovnije. Poskupjelo je sve – od restoranskih usluga do smještaja. Cijene su podignuli i hoteli i kampovi i privatni iznajmljivači. Ekipa HRT-a provjerila je kakvo je stanje u Istri.
Klara Grahovac iznajmljuje apartman u kući u Puli, dva kilometra od središta grada i nekoliko stotina metara od mora.
‘Po cijeni od 110 eura po danu. To je više nego lani. Prošle godine su bile u prosjeku 30% niže cijene’, kazala je.
Poskupjele su i sobe u hotelima.
‘Između 10 i 15% poskupjeli su u odnosu na prošlu godinu. Rekao bih da je to na neki način prihvatljivo uzevši u obzir inflaciju 12-13%’, rekao je predsjednik Udruge putničkih agencija u HGK Boris Žgomba.
Upravo zbog inflacije i u hotelu Deniza Zembe smještaj je poskupio 11%.Tekst se nastavlja ispod oglasa
‘Međutim za sezonu smo primijetili da ljudi gledaju i rezerviraju termine koji imaju niže cijene i odabir niže kvalitetnih soba i smještaja, odnosno da nam se to prvo popunjava’, kazao je.
No ispod cijene, tvrde, ne mogu ići.
‘Ako cijene energenata, cijena rada i ostali inputi rastu dvoznamenkasto, za 20, 30% pa i više – sigurno da je logičan odgovor dizanje cijena. Dakle, jedino na taj način mogu se izbjeći gubici u poslovanju’, kazao je direktor Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić.Tekst se nastavlja ispod oglasa
Privatni iznajmljivači većinom imaju druga davanja. U Puli, primjerice, plaćaju odvoz smeća za apartmane i u zimskim mjesecima kada gostiju nema, a tvrtke koje nude usluge čišćenja još su lani uzimale i po sto eura.
‘Cijena je bila po kvadratu 10 kn, pa sad računajte ako imate 55 kvadrata. Plus troškovi pranja rublja, plahte, peglanje’, kazala je iznajmljivačica Klara Grahovac.
Na stranici booking.com – ponuda različita. Tjedan dana odmora usred sezone može stajati od 500-tinjak eura do nekoliko tisuća.Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dio Europe, Španjolska i Italija. dakle ovaj dio blizu nas, kazao je Žgomba, tu je negdje ili čak skuplji u nekim stvarima.
I dok to nešto znači turistima iz zapadnih zemalja kojih je u Istri najviše, domaćim gostima slaba je to utjeha.
‘a bih rekao da Hrvati tradicionalno čekaju last minute ponudu kojih će, možda ne puno, ali će ih biti ove godine i mislim da svoje vrijeme bukiranja upravo prilagođavaju tim ponudama’, smatra Žgomba.Tekst se nastavlja ispod oglasa
Baš kao što oni, koji od domaćih gostiju žive, prilagođuju ponudu i cijene.
‘Dosta smo već onako na nekoj klackalici isplativosti jer mi nismo 1. srpnja dizali cijene. Mi imamo jako malo prostora jer radimo jako puno s domaćima i moramo tu biti vrlo oprezni’, istaknuo je vlasnik restorana Toni Draguzet.
A oprezni će, dakako, biti i iznajmljivači – budno će osluškivati tržište.
‘Vidjet ćemo kako će se odvijati situacija na tržištu i onda ću ja, normalno, varirati s cijenama’, rekla je Klara Grahovac.
Bude li, dakle, potražnja skromnija – spuštat će se i cijene. A tada bi i više domaćih gostiju – kojima primanja, nažalost, uglavnom ne prate inflaciju – lakše moglo na ljetovanje. Naravno, ako i godišnji odmor uspiju uskladiti s razdobljem nižih cijena.