Neslužbeno se doznaje da su glavne točke prijepora: sistematizacija radnih mjesta i plaće radnika
Ovaj vikend započeli su u tajnosti intenzivni pregovori Uprave Zagrebačkog holdinga i predstavnika 19 sindikata u procesu mirenja. Taj je proces zapravo otpočeo prije mjesec dana, ali u iduća tri dana, zaključno do 31.1. kada je zadnji rok, obje bi strane, sindikati i šefovi, morali postići dogovor oko najvažnijih točaka. Ako se to ne dogodi, stječu se uvjeti za generalni štrajk svih radnika u Holdingu.
Nakon spontanog štrajka radnika Čistoće početkom tjedna, dijelom potaknutog ovim dugotrajnim pregovorima i mirenjima na kojima se ništa ne postiže, koje je gradonačelnik Tomislav Tomašević jedva ugasio, idući tjedan u utorak mogao bi se dogoditi novi “štrajkaški Dan D”, ali sada sa svih 7.000 radnika Holdinga.
Potvrdio je to za Jutarnji i Darko Kleinberger, predsjednik sindikata Zagrebparkinga, navodeći da je “štrajk izgledna mogućnost”.
– Sindikati su ovaj vikend iznijeli neki minimum zahtjeva pred Upravu Holdinga, ali oni na to zasad ne pristaju. Ponuda koju su stavili na stol nama je neprihvatljiva – kaže.
Iako je sadržaj sastanaka sindikata i Uprave tajan, neslužbeno se doznaje da su glavne točke prijepora: sistematizacija radnih mjesta i plaće radnika. Ono o čemu su i radnici Čistoće sami pričali. Konkretno, Uprava Holdinga, na čelu s predsjednikom Ivanom Novakovićem, na stol je stavila 60 milijuna kuna za povećanje plaća radnika u 2023. godini, ali sindikati traže 87 milijuna.
Sindikalist Kleinberger kaže da ne vidi način kako bi se mirenje moglo postići u tri dana, odnosno u dva sastanka u subotu i nedjelju popodne.
– Razlika između onoga što traže sindikati Holdinga i nudi Uprava veća je od 20 posto, teško će se u kratko vrijeme naći neko kompromisno rješenje – ističe.
S druge strane, Dražen Jović, predsjednik Sindikata Zagrebačkog holdinga – ZET-a, napominje da, iako je štrajk moguć, da on ne može odmah započeti u utorak, nego se mora pokrenuti procedura.
– Ako ne dođe do dogovora za tri dana onda se ide u sindikalnu akciju, a zadnja je opcija štrajk, koji se prvo mora zakonski prijaviti, a onda i odrediti određen broj radnika koji bi radili jer Holding ne može u potpunu obustavu rada kao što je slučaj bio u Čistoći – rekao je.
Situacija se komplicira jer se odvijaju, zapravo, dva paralelna pregovora. Proces mirenja ovaj vikend posljedica je starih, lani prekinutih pregovora između 19 sindikata i Uprave. Međutim, pregovori gradonačelnika Tomislava Tomaševića s radnicima Čistoće, koji su planirani za idući tjedan, nabrzinu su dogovoreni mimo sindikata kako bi se ovi vratili na posao i nemaju direktne veze s mirenjem. Ono što ih veže ipak jest činjenica da mirenje donosi neke konkretne promjene kolektivnog ugovora, što se odnosi na sve zaposlenike Holdinga, uključujući radnike Čistoće.
Oporbeni gradski zastupnik HDZ-a Mario Župan, inače bivši član Nadzornog odbora Holdinga u vrijeme Milana Bandića, smatra da “ni mjesec dana ne bi bilo dovoljno vremena da se razriješi ova zavrzlama”.
– Bojim se da je Tomašević požar išao gasiti benzinom. Jer mijenjati sada kolektivni ugovor, uskladiti sve te dogovore s 19 različitih sindikata u samo tri dana, to je nemoguće, ako ni zbog čega drugog, onda zbog sporosti birokracije Holdinga – ističe.
Dodaje da gradski zastupnici HDZ-a priželjkuju da se “dogovor čim prije postigne” jer u suprotnom to znači “kolaps u gradu koji nikome nije u interesu”.
Ipak, Tomašević je u nedavnom istupu za medije aludirao na mogućnost da iza štrajka u Čistoći, a onda i turbulencija u Holdingu, stoje njegovi politički protivnici i oporba. Pozvao je novinare da to istraže. Župan tu tezu odbacuje.
– Uvijek kad si kriv želiš prebaciti lopticu na drugog – komentirao je.
VIŠE PROČITAJTE U JUTARNJEM