Iz Ukrajine isplovilo 12 brodova unatoč ruskoj suspenziji sporazuma: ‘Putin vodi rat glađu‘

Iz Ukrajine isplovilo 12 brodova unatoč ruskoj suspenziji sporazuma: ‘Putin vodi rat glađu‘

Image by wasi1370 from Pixabay / ilustracija

Ukrajina opskrbljuje svijet s oko 45 milijuna tona žitarica svake godine te je među najvećim svjetskim izvoznicima

Odluka Rusije da se povuče iz sporazuma koji je jamčio siguran prolaz za brodove koji prevoze žitarice iz Ukrajine izazvala je ozbiljnu zabrinutost za međunarodnu opskrbu hranom u trenutku kada se svijet već suočava s rastućom krizom gladi. Globalne humanitarne organizacije, Europska unija, NATO i Ujedinjeni narodi apelirali su na Moskvu da poništi svoju odluku, upozoravajući da bi svaki pad izvoza koji dolazi iz Ukrajine mogao imati potencijalno smrtonosne posljedice.

Rusija je 29. listopada objavila da se povlači iz ugovora o žitu nakon što su brodovi u luci Sevastopolj napadnuti dronovima. Rusko ministarstvo obrane tvrdi da je jedan od dronova lansiran s broda s ukrajinskim žitom. Situacija se dodatno pogoršala u ponedjeljak navečer, kada je ukrajinska vojska optužila Ruse da su pucali na civilna plovila koja prevoze žito u blizini luke na južnom Crnom moru. Ukrajinsko južno zapovjedništvo priopćilo je da su dva člana posade poginula u incidentu u Očakivu, luci u blizini Mikolajiva koja nije obuhvaćena sporazumom.

Na to je rusko Ministarstvo obrane odgovorilo da obustavlja “promet preko sigurnosnog koridora”, kao i svoje sudjelovanje u inicijativi, dok se “ne razjasni teroristički čin koji je Ukrajina počinila 29. listopada protiv ratnih brodova i civilnih plovila u Sevastopolju”. “U tom smislu, promet plovila preko sigurnosnog koridora je neprihvatljiv jer ga ukrajinsko vodstvo i zapovjedništvo Oružanih snaga Ukrajine koriste za izvođenje operacija protiv Ruske Federacije.”

Dogovor između Rusije i Ukrajine postignut je u srpnju uz posredovanje Ujedinjenih naroda i Turske. Uspostavilo se proceduru koja jamči sigurnost brodova koji prevoze ukrajinsko žito, gnojivo i drugu hranu kroz humanitarni koridor u Crnom moru. Prema dogovoru, sve brodove koji dolaze u ukrajinske luke i iz njih pregledavali su i nadzirali međunarodni timovi dužnosnika iz Rusije, Ukrajine, Turske i UN-a. Sporazum o izvozu žitarica prvotno je trebao biti na snazi do 19. studenoga. Međutim, da se nijedna strana nije usprotivila, automatski bi se produljio. Moskva je u posljednje vrijeme u više navrata kritizirala sporazum, tvrdeći da je zbog sankcija Zapada usporen njihov vlastiti izvoz žitarica i umjetnog gnojiva.

Nakon što je Rusija objavila da se povlači iz sporazuma “na neodređeno vrijeme”, preostale strane najavile su da će nastaviti s programom i inspekcijama bez Rusije. Stižu i reakcije, i to negativne.

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rusku najavu suspenzije sporazuma o izvozu žitarica vidi kao čisto politički čin. “Predsjednik Putin vodi rat glađu. To je dio perfidne strategije izazivanja još više patnje plasiranjem lažnih tvrdnji”, rekla je u intervjuu za ARD., piše jutarnji list