Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama komentirao je nove preporuke koje su donesene uoči početka nove školske godine.
“Imali smo skup središnji odbor sindikata gdje su došli i predstavnici svih županija. Ostalo je mnogo otvorenih pitanja, ali svi kažu da će nastavnici biti spremni 7. rujna početi s nastavom u skladu sa svim preporukama. Očekuje se da oni koji su odgovorni za provođenje preporuka odgovore na sva otvorena pitanja, a na koja se ne mogu riješiti u kratkom vremenu, da se što prije nađe odgovor na njih”, kazao je Mihalinec. Piše N1
Otvorena pitanja trebala bi se rješavati s ministrom obrazovanja Radovanom Fuchsom, no on je preokupiran.
“Otvorena pitanja bi trebali rješavati s ministrom i njegovom ekipom, ali moram reći da smatram skandaloznim to što je premijer izjavio da nastava mora početi 7. rujna, a Ministarstvo znanosti i obrazovanja nije ekipirano. Ministar nema državne tajnike, nema izravne ljude koji mogu voditi sustav predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. Jedino možemo komunicirati s ministrom, a on je toliko bukiran da ne možemo s njim održati sastanak. Ima previše otvorenih pitanja bez kojih je vrlo nezgodno početi nastavu, a najvažnija tema je što nemamo riješen pravni status svih zaposlenih u sustavu odgoja i obrazovanja”, smatra Mihalinec.
Dodao je kako postoje i zaposleni i članovi obitelji koji su u rizičnim skupinama te da oni neće smjeti ući u školu ove godine.
“Odlazak za školu je opasan za njih, a mi nemamo s kim razgovarati o tome. Nemamo s kim razgovarati o nastavnicima i zaposlenima koji će morati, kada dođe do proboja virusa, ići u samoizolaciju. Kakav je njihov radno-pravni odnos?”
Smatra da je samo pitanje vremena kada će doći do proboja virusa u školske ustanove.
“Neminovno će se to dogoditi. Naš stav je da bi svi ti zaposleni trebali nastaviti dalje raditi jer su to ljudi koji su radno sposobni, a koji zbog epidemioloških mjera moraju biti u samoizolaciji. Moralo bi im se omogućiti da rade online s učenicima koji su također u samoizolaciji iz istih razloga. Naravno da je takav rad mentalno težak, jer ta zatvorenost loše utječe na zdravlje, ali mogućnost da se može raditi pomaže u takvom slučaju. O tome moramo razgovarati s ministrom i njegovim suradnicima”, istaknuo je Mihalinec.
Nastava će se održavati prema kombiniranom modelu što podrazumijeva da se dio nastave izvodi uživo, a dio online putem.
“To je isto predmet razgovora. Ako se primijeni epidemiološka mjera da je jedan dio razreda kod kuće, a drugi je u školi tada nastavnik istu nastavnu jedinicu radi dva puta s istim odjelom i to treba regulirati i plaćanje. Naš je prijedlog da se smanji broj učenika koji dolaze u školu jer srednje škole su epidemiološki najrizičnije. U takvim školama bi onda primjerice prvi i treći razredi išli jedan tjedan u školu, a drugi i četvrti bi svu nastavu imali online, sljedeći tjedan se okrene. Žalosti me da ministar i njegova ekipa nisu taj dio usvojili iako je radna skupina i to predložila”, kazao je Mihalinec
Maturalna putovanja također su izazvala velike prijepore, a Nacionalni stožer civilne zaštite ih ne preporučuje.
“Tu isto ima različitih mišljenja. Mislim da je možda više trebalo biti mudar u lipnju kada se donosila odgoda maturalnih putovanja jer tada smo imali povoljnu epidemiološku situaciju. Osobno smatra da su putovanja i ekskurzija izuzetno velik epidemiološki rizik i mislim da se život može podnijeti bez tog jednog maturalnog putovanja Mihalinec.
Nada se što skorijem sastanku s ministrom Fuchsom kako bi se odgovorilo na sva otvorena pitanja.
“Inzistiram na sastanku i apeliram na ministra da nas što prije primi. Dodao bih d aje neriješeno i pitanje učeničkih domova, nemamo prave upute. Sada trebaju biti u punom pogonu i to je isto problem koji se mora riješiti”, poručio je Mihalinec.