Predsjednik Vlade Andrej Plenković predstavio je zakonske izmjene u vezi s novim modelom obiteljske mirovine i povećanja najnižih mirovina. Uz Plenkovića su bili ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić te zastupnik u Hrvatskom saboru Silvano Hrelja.
– Vladi RH je održivost mirovinskog sustava uz povećanje adekvatnosti mirovina jedan od glavnih ciljeva kojim nastavljamo skrbiti za više od milijun 230 tisuća građana, rekao je premijer Plenković. , javlja HRT
– Izmjene zakona o mirovinskom osiguranju poseban naglasak stavljaju na korisnike obiteljskih mirovina kojim omogućujemo pravedniji izračun mirovine kao i mogućnost korištenja dijela obiteljske mirovine uz zadržavanje osobne mirovine, istaknuo je, te dodao da samo ovim dvjema izmjenama obuhvatiti će 300.000 umirovljenika za što će se u 2023. godini izdvojiti više od 1.1 milijarde kuna.
– Za više od 136.000 korisnika obiteljska mirovina povećat će se za 10 posto, što je oko 250 kuna prosječno, oko 375 milijuna kuna u 2023. Time šaljemo jasnu poruku da je u okolnostima krize ključan prioritet vlade osigurati socijalnu sigurnost svim sugrađanima, posebno sugrađanima starije životne dobi, rekao je.
– Poseban prioritet je smanjenje rizika od siromaštva i socijalne isključenosti korisnika obiteljske mirovine. Izmjenom zakona omogućujemo korištenje dijela obiteljske mirovine uz zadržavanje osobne mirovine u slučaju smrti supružnika. Ovom izmjenom početkom 2023. godine za više od 155.000 korisnika obiteljskih mirovina ukupna mirovina povećat će se za oko 500 kuna mjesečno. Ukupno će koštati u proračunu 750 milijuna kuna u 2023. godini, rekao je.
Plenković je rekao i da će se od. 1. siječnja 2023. najniže mirovine povećati za 1.5 posto, a od 1. siječnja 2025. za dodatnih 1.5 posto, što znači da će do 2025. godine mirovine rasti do tri posto.
Podsjetio je da su “prosječne mirovine u mandatu vlade od listopada 2016. povećane za 20.15 posto i one su prosječno na razini 3.047 kuna, a najniža mirovina za 26.41 posto pa su one 2.008 kuna. Od početka naše prve Vlade prosječna mirovina povećana je za petinu, a najniža za četvrtinu”, rekao je Plenković.
– Poduzimamo sve da bi našim umirovljenicima osigurali dostojanstvenu starost, istaknuo je.
– Ovim izmjenama realiziramo reforme u sklopu plana oporavka kao i ciljeve nacionalne razvojne strategije do 2030. godine. Mi ćemo do 2025. uložiti oko 4,4 milijarde kuna. Možemo svi zajedno biti zadovoljni da je na današnji dan broj osiguranika koji rade najveći unazad 20 godina, i to nam omogućava veću održivost i sigurnost, rekao je Plenković.
Izmjene na snagu stupaju 1. siječnja 2023.
Ministar Piletić rekao je da će izmjene na snagu stupiti 1. siječnja 2023. godine.
– Tri su ključne i važne promjene koje želimo predstaviti i omogućiti umirovljenicima na korištenje – povećanje osobne mirovine, omogućavanje korištenje dijela obiteljske mirovine uz osobnu mirovinu i povećanje najniže mirovine za 3 posto, rekao je.
– Obiteljske mirovine povećat će se za 10 posto, za oko 250 kuna samo u 2023. godini. To ćemo postići povećanjem mirovinskog faktora, ovisno o broju korisnika obiteljske mirovine. Druga važna promjena je pravo na korištenje dijela mirovine preminulog supružnika uz osobnu mirovinu. Dosad nije bilo moguće koristiti dvije mirovine paralelno, sad se usklađujemo s europskom praksom. Osoba koja koristi dio obiteljske mirovine mora imati navršenih 65 godina te biti jedini korisnik obiteljske mirovine, ali nužno je da ima uvjete za obiteljsku mirovinu propisanu ovim zakonom i drugim propisima, rekao je.
– Iznos dijela obiteljske mirovine određuje se u visini od 27 posto od obiteljske mirovine, s tim da se propisuje najviši i najniži iznos. Predviđeni najviši iznos predlaže se da bude 5.850 kuna. Kumulativno osobna i dio obiteljske mirovine po ovom modelu ne bi moglo prijeći taj iznos. Međutim, donošenjem zakona očekujemo da će biti provedena indeksacija pa očekujemo da ovaj iznos bude nešto veći pa i da prijeđe iznos od 6000 kuna. Najniži iznos iznosio bi 219 kuna, a i taj iznos će porasti kad zakon stupi na snagu, rekao je Piletić.
– Treća izmjena je postupno povećanje najniže mirovine za oko 287.000 umirovljenika s 1. siječnjem 2023. Očekujemo da to bude 1,5 posto, a onda 1. siječnja 2025. još 1,5 posto. Ukupno za ove tri mjere izdvojit ćemo preko 4,4. milijarde kuna do 2025. godine, istaknuo je.
Napomenuo je i da se ovim predloženim izmjenama izuzimaju od ovrhe obiteljske mirovine koje koriste djeca umrlog osiguranika.
Istaknuo je i da će povećanje obiteljske i minimalne mirovine ići po automatizmu, a korištenje osobne i dijela obiteljske mirovine rješavat će se po zahtjevu korisnika.
Hrelja: Nisam euforičan, ali sam zadovoljan
Silvano Hrelja rekao je da nije euforičan, ali da je zadovoljan jer su ovo primjereni koraci onome što smo politički dogovorili da ćemo napraviti i ono što je ministarstvo planiralo napraviti na bazi obiteljskih mirovina.
– Svi zajedno smo ih okarakterizirali da su one najniže u odnosu na ukupno uplaćene dopinose tijekom radnog vijeka bračnog druga, rekao je.
Na upit je li u planu novi paket pomoći umirovljenicima Hrelja je rekao da se o tome razmišlja, ali da se ništa neće napraviti naglavačke jer mora biti pokriveno kroz prihode proračuna kako bi se dalo socijalno najugroženijima.
– Mislim da bi se moglo uvesti još više pravičnosti i prihodovni cenzusi. Nisam još primijetio da je netko sa prihodima od 3.000 kuna i prihodima od najma stanova ili vikendica rekao – meni ne trebate dati, ja imam veće prihode. Nitko od naših građana to nije rekao, a bilo bi fer. Ako su nešto mjere za one najsiromašnije onda se fokusiramo na one koji odgovaraju tim kriterijima. Kada bi uveli prihodovni cenzus po članu obitelji bilo bi pravičnije, istaknuo je.