Ekonomski analitičar Damir Novotny poručio je, gostujući u Novom danu, da je potrebno demistificirati ulogu koju turizam ima u našem gospodarstvu, društvu i životima.
“Stvara se mit da je turizam spasitelj hrvatskog BDP-a i društva u cjelini, ali naša sezona prekratko traje za takve ocjene. BDP ne pada zbog dobre ili loše turističke sezone nego zbog strukturnih promjena koje se događaju zbog pandemije Covida”, naglasio je i dodao da rizik nije bio isplativ i da se ne radi se o otvaranju prema strancima već pogreškama, poput otvorenih klubova, žarišta, velikih skupova.
Iako se priča samo o odlasku turista, sada ćemo svi vidjeti posljedice, napominje Novotny.
“Imat ćemo otežano kretanje kroz Sloveniju i Austriju, prema Njemačkoj, a moraju se kretati i ljudi i robe, teško će se putovati, može imati teške i negativne posljedice na poslove i ekonomska kretanja”, upozorio je.
Proračun čeka ogroman deficit, 20 do 25 milijardi kuna do kraja godine, procjenjuje Novotny, iako će potrošnja malo umanjiti manjkove u drugom dijelu godine.
“Privatni sektor će se prilagoditi jer drugog izbora nema, smanjit će potrošnju, zaposlenost, plaće… A državni sektor nastavlja trošiti kao da se ništa ne događa”, upozorava analitičar i dodaje kao će javni dg porasti, a sve što je iznad 60 posto postaje prepreka rastu.
Smatra kako Vlada na rashodovnoj strani mora napraviti uštede kako bi imala prostor za porezno rasterećenje do kojeg, smatra, mora doći.
“Njemačka je recimo od 1. srpnja snizila stopu PDV-a s 19 na 16 posto, a na 5 posto za prehrambene proizvode. Nama je prioritet rasterećenje dohotka i dobiti poduzetnika te PDV koji se mora smanjiti”, istaknuo je.
Govoreći o mogućnosti da se u ovim vremenima kupuju borbeni avioni rekao je da bi to imalo smisla kada bi se radilo o hrvatskom proizvodu. “Sve te investicije, uzmimo Pelješki most, ne radimo mi. Treba ulagati u ono što nama donosi zaposlenost”, zaključio je.
Za plaće i mirovine će biti, dodaje, ali javni sektor mora štedjeti i ići u reforme.
“Primjerice bolnički sustav se može reformirati, jedan dio bolnica privatizirati, prodati. To su napravile Češka i Slovačka”, rekao je , a građanima savjetovao da s investicijama pričekaju bolja vremena te da se u krizi ne zadužuju već razdužuju prema bankama. Donosi N1