Odvjetnik Anto Nobilo bio je gost Novog dana N1 televizije.
“Nadam se da je ova svađa samo zbog svađe, da su u pitanju samo prazne riječi. Ako bi išli ozbiljno shvaćati ono što je ministar jučer rekao, onda bi Hrvatska imala ozbiljan problem”, kaže Nobilo o sukobu predsjednika Zorana Milanovića s ministrom obrane Marijom Banožićem.
“Ako je solirao ministar Banožić, onda Vlada i Plenković imaju problem. O čemu se radi? Jučer je Banožić govorio o opozivu Milanovića i vezao to za njegovo psihičko stanje. Sad, kad pogledate sastav Sabora, to ne može proći, dvije trećine za to neće glasati. Svima je promaklo da postoji drugi način. On je za zdravstveno stanje Milanovića vezao zahtjev za njegovu smjenu, to implicira da je on mislio nešto drugo, a to je da se Milanovića makne bez Sabora. Naime, ako ste duže vrijeme spriječeni obavljati funckiju, onda Vlada Ustavnom sudud podnosi zahtjev da predsjednik Sabora počne vršiti funkciju predsjednika države. Ako pogledate Ustav, privremeno ga mičete s funkcije, ali nigdje ne piše koliko to može trajati. Ako je riječ o jako teškim bolestima, da predsjednik ne može sam odučivati, on može sam odrediti predsjednika Sabora da bude v.d. Ako ne može ni to, onda to radi Vlada. Ako je to mislio Banožić, a nije Plenković, onda Vlada ima problem. Ali, ako to misli Vlada, onda cijela Hrvatska ima problem. Svima je jasno da predsjednik može obavljati svoju dužnost. Ako je to u pitanju, onda se svi trebaju dignuti protiv toga. Jedini remetilački faktor unutar institucija bi oni uklonili i onda imate jednu monolitnu vlast, došli u bi u, za demokraciju tešku, situaciju. Mislim da to nije relano, da se Banožić ipak zaletio, da se premijer ne bi navukao na te poteze i to je izraz jednog objektivno nezrelog, no name ministra koji nije izdržao. Milanović je žestok i opasan u retorici i ministru koje nema radnog i profesionalnog iskustva u životu je tome teško parirati”, smatra Nobilo.
“Načelno morate imati suglasnost i premijera i predsjednika da imenujete načelnika Glavnog stožera. Ako te suglasnosti moraju biti za imenovanje, po meni moraju biti i za razrješenje”, kaže na pitanje o mogućoj smjeni admirala Roberta Hranja s mjesta načelnika Glavnog stožera OSRH-a. Nobilo dodaje i da predsjednik ne može ništa bitno napraviti bez Vlade, odnosno predsjednika Vlade.
Nobilo kaže da bi zahtjev za smjenom predsjednika u Saboru bio “presedan”. “Nikad nitko nije predstavio zahtjev za smjenom u Saboru. Ako prođe proceduru, raspravljat će se. Vjerojatno neće proći, ali i sama rasprava je neugodna. Za smjenu predsjednika morate imati dvotrećinsku većinu u Saboru i u Ustavnom sudu”, govori dodajući da za privremenu smjenu ne treba dvotrećinska većina. “Ne morate imati dvotrećinsku većinu, ali natpolovična…”, govori.
O izjavi ministra Banožića da predsjednik ima psihičkih problema kaže: “Stvari su eskalirale. Htio bih vjerovati da je to retorička svađa. Ne mogu vjerovati da ministar misli da je predsjednik psihički bolesnik. To je neprimjerena uvreda predsjednika, valjda nije znao više kako će parirati. Ne mogu vjerovati da će se to ići dokazivati, mislim da smo daleko od toga.”
“Mi moramo živjeti dalje, država mora donositi odluke. To znači kompromis. Mislim da je Plenković gurnuo Banožića u fajt s Milanovićem. On je progutao udicu i sad vidimo sukob ministra i predsjednika i vidimo premijera iz Glasgowa koji ima dužnost to smiriti, objektivizirati situaciju. On kaže ‘Riješit ćemo to na sjednici Vijeća za obranu’. Treba to sad odigrati do kraja. Premijer bi morao čvrsto istaknuti da ne stoji iza prijedloga ministra. On bi morao smiriti situaciju i uspostaviti neki kompromis s predsjednikom. Njemu je užasno važno to mjesto zapovjednika Počasne bojne, iako je to relikt prošlosti, paradna jedinica ne tako bitna. Ali njemu je to važno i mora mu se tu popustiti”, govori Nobilo.
“Nakon sukoba mora doći do kompromisa ili rušimo državu. Mora biti kompromisa, ali za kompromis obe strane moraju popustiti”, kaže.
Na pitanje jesu li stvari koje su jučer izrečene kažnjive kaže da nisu jer “imaju imunitet”. “Ti političari imaju posebnu poziciju pa ih se ne kažnjava. S druge strane onda moraju otrpjeti i kad ih druga strana uvrijedi i kleveće. Kazneno i prekršajno su oni zaštićeni”, zaključuje.