Kako je Vlada reagirala u krizi? Rješavaju li se ključni problemi države i društva? Ide li Hrvatska u dobrom smjeru?, bila su pitanja u večerašnjoj emisiji Otvoreno urednice i voditeljice Zrinke Grancarić.Unatoč svim izazovima, gradimo solidarnu i pravednu zemlju, poručio je u Saboru premijer Plenković u godišnjem izvješću o radu Vlade. Oporba uzvraća: izvješće ne odgovara stvarnom životu, Hrvatska se iseljava i izumire, ne samo zbog plaća nego i zbog nepravde i korupcije. O tome su u emisiji govorili predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić, predsjednica Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić, predsjednik HSLS-a Dario Hrebak, politička tajnica SDP-a Mirela Ahmetović, saborska zastupnica Domovinskog pokreta Ružica Vukovac i predsjednik Kluba zastupnika Socijaldemokrati Domagoj Hajduković.
Bačić: Vlada opravdala očekivanja građana
Na pitanje što smatra najvažnijim postignućem Vlade, a što bi moglo biti bolje Bačić je rekao kako je iz današnjeg izvješća predsjednika Vlade kako je Vlada opravdala povjerenje koje je dobila na lanjskim izborima.
– Ono što je važno kako smo u krizi bez presedana, prije svega zdravstvenoj, koja se prelijeva i na probleme u funkcioniranju gospodarstva realnog i javnog sektora. Držim da je Vlada svojim mjerama i postupanjem i u dijelu zdravstvene krize i u dijelu mjera upućenih gospodarstvu u smislu čuvanja radnih mjesta, likvidnosti poduzetnika i poslovnih aktivnosti opravdala očekivanja koja građani Hrvatske imaju od Vlade. Držim da je činjenica kako ćemo se u godinu dana vratiti na pretkrizno razdoblje kad je u pitanju standard hrvatskih građana, prije svega BDP, da dolazi do značajnog povećanja minimalne plaće i prosječne plaće, da imamo više zaposlenih nego prije 2019. i da smo kvalitetno odgovorili na krizu koju ne pamtimo nakon Domovinskog rata, a svijet kad je u pitanju zdravstvena kriza i gospodarstvo zadnjih 100 godina, rekao jer Bačić.
Ahmetović: Vlada ističe nešto što ne ovisi o njima
Mirela Ahmetović je rekla ironično kako joj se na trenutak učinilo da živi fenomenalan život u fenomenalnoj državi.
– Neozbiljno je od premijera da vrlo selektivno prikazuje podatke. Vlada čitavo vrijeme ističe nešto što ne ovisi o vladi nego ovisi o građanima RH koji uplaćuju u proračun RH. Sve mjere koje je Vlada poduzela, a kojima se hvali da je čuvala radna mjesta, nije ona čuvala radna mjesta nego je rasporedila sredstva građana RH tamo gdje je to bilo potrebno, gdje je morala. Žao mi je da gospodin Bačić nije rekao o nepokretanju obnove, već drugu zimu ljudi čekaju na hladnoći. Žao mi je što ništa nije rekao, premijer je rekao ponižavajuće da nastavljaju s osnaživanjem zdravstvenog sustava. Osnaživanjem sustava koji je danas ponovno dužan 5 milijardi kuna veledrogerijama? Ponovno nakon godinu dana što u upucali 9 milijardi kuna iz državnog proračuna mi smo u riziku da veledrogerije obustave isporuku lijekova. To je osnaživanje sustava? Što je s našim prijedlozima upravo za osnaživanje zdravstvenog sustava u smislu dogovora s veledrogerijama za sukcesivno vraćanje dugovanja i osiguravanja sredstava u proračunu za dostatno financiranje zdravstvenog sustava uz smanjivanje troškova kojima novac curi putem javnih nabava u sive zone koje oni misle najavom reforme ponovno centralizirati sustav. Sad žele uzeti županijski bolnički sustav po svoje a nisu u stanju upravljati državnim, rekla je Ahmetović.
Hrebak: Mnogo kritika, premalo prijedloga oporbe
Hrebak je rekao kako je zadnjih nekoliko godina izazovno turbulentno vrijeme. Podsjetio da je Hrvatski zadnjih desetak godina obilježile dvije krize. Podsjetio je na prvu koja je krenula 2010. godine i rekao kako smo se iz nje čupali sedam godina.
– Jučer smo imali koalicijski sastanak gdje je ministar Marić rekao podatak da sam je ja malo zamislio. U dvije godine smo ovu vrlo izazovnu krizu uspjeli riješiti da smo došli po prihodima proračuna po oporavku na razinu 2019. Ono što me najviše iznenadilo da nije bilo ove krize po projekcijama Ministarstva financija do 2023. godine bismo došli na 60% duga kojeg trenutačno imamo. To je jedna poruka nad kojom bi se svi mi političari morali zamisliti – da možemo ako ćemo biti ustrajni. Naravno uvijek se neki izazov pojavi. Rekli su da nećemo izdržati sa 76 glasova. Međutim vlada sastavljena od liberala, manjina i HDZ-a. kao najvećeg partnera – ipak smo izdržali, rekao je Hrebak.
Rekao je kako su neke stvari napravljene, ali ima nekih stvari u koje treba uložiti dodatni napor da ih se ubrza i riješi.
– Iz oporbe čujem mnogo kritika, a trebamo vidjeti i malo prijedloga. Volio bih da zajedno uključimo u konsenzus oko reforme zdravstva. Kao liberal slaže se da se zdravstvo centralizira. Jako puno novca nestane na lokalnoj razini. Županije po meni bespotrebne. Svaki župan želi zadržati te bolnice jer ima veliku utjecaj na njih. Zna se kako se dobivaju poslovi čistačica, spremačica i naravno svi žele da županije zadrže te sustave. Zašto ne centralizirati sustav da se zna kuda odlazi svaka kuna, rekao je Hrebak.
Reagirala je Ahmetović.
– Žao mi je da je gospodin Hrebak u okrilju HDZ-a izgubio liberalnu crtu HSLS-a. Gubite se kao stranka, sad govorite o centralizacije, čudom se čudim HSLS-u i njihovom liberalizmu, rekla je.
Potom je nabrojala prijedloge oporbe u Saboru, primjerice u zdravstvu, smanjenje cijena energenata i drugo.
Benčić: Nakon 6 godina ništa ni od jedne reforme Više pročitajte na LINKU
DEMOS MEDIA