Utorak, 7 siječnja, 2025
NaslovnicaAktualnoU HRVATSKOJ JE 40 TISUĆA OVISNIKA O KOCKI - Kockari žele da...

U HRVATSKOJ JE 40 TISUĆA OVISNIKA O KOCKI – Kockari žele da ih izvučete iz dugova, ali ne i iz igre

Imamo natprosječne rezultate u liječenju, oko 60 posto uspješnosti. Javlja GLAS SLAVONIJE

Osječka Udruga “Ne-ovisnost”, koja se od 2003. godine bavi borbom protiv svih oblika ovisnosti, uskoro će u okviru svojih dosadašnjih aktivnosti pokrenuti i Klub liječenih ovisnika o kocki (KLOK). Povod je, naime, povećan interes osoba i njihovih obitelji s našeg područja koje se susreću s tim problemom zbog čega je u okviru terapijske zajednice “Ne-ovisnost” ovih dana pokrenut i program edukacije njihovih djelatnika i djelatnika penalnog sustava u Osijeku za rad s patološkim kockarima. Vodi ga predsjednik Hrvatskog društva za ovisnosti Hrvatskog liječničkog zbora, prof. dr. sc. Zoran Zoričić, koji je još unatrag 15 godina u Zagrebu s nekolicinom prijatelja i kolega razvio sustav tretmana za ljude koji ulaze u dimenziju patologije kockanja.

– To je postalo nešto što je i izvan naših granica prepoznato kao “hrvatski model” s relativno dobrim rezultatima koji su danas, nakon 15 godina, i znanstveno evaluirani. Možemo reći da imamo natprosječne rezultate u odnosu prema većini tih istraživanja vani. Uspješnost nam je negdje na razini od 55 do 60 posto – pojašnjava prof Zoričić.

Problem obitelji

Rezultati ovog seminara i edukacije trebali bi dovesti do početka rada terapijske grupe za one koji imaju problem s patološkim kockanjem u Osijeku te se očekuje da ona postane dio jednog sveobuhvatnog tretmana, odnosno veza sa Zagrebom.

– Cilj nam je da polagano usvoje naš model, da ga razviju i da na taj način daju ovoj sredini kvalitetan model rada na prevenciji problema, na kurativi, znači na pomoći tim ljudima i obiteljima i na njihovoj rehabilitaciji – dodaje prof. Zoričić, napomenuvši kako je problem velik i vezan je uz tržište koje je još uvijek neregulirano.

Obveza Ministarstva financija je da bude regulator tržišta igara na sreću, no čini se da ono sada vidi više dobit od igara na sreću nego socijalnu patologiju koju ta aktivnost proizvodi. Taj dio gura na pleća medicinarima i obiteljima koje imaju problem s kockarima. Neregulirano tržište dovodi do činjenice da za sada nema previše razumijevanja kako bi se bar dio onoga što se uprihodi na dobiti iz prometa industrije igara na sreću izravno kanalizirao u tretman tih ljudi.

U ovom je trenutku oko 40-ak tisuća ovisnika patoloških kockara u RH, u Osijeku ih je, pretpostavlja se, 500-tinjak, no patologija kockanja nije samo problem pojedinca, već i njegove cijele obitelji.

– Tu su depresije, suicidi, kriminalitet, svijet kamatarstva, znači cijela jedna psihosocio patologija koja se rađa i koju treba negdje sanirati. Od prvog dana nismo išli na moralističku i prohibicionističku poziciju – da se zabrani, jer bi to bilo kontraproduktivno. Išli smo na to da se sukladno europskim tradicijama i zakonima i kod nas izregulira tržište. Drugim riječima, da postoji taj sustav odgovornog priređivanja igara na sreću. Da što manji broj onih koji igraju prijeđe u dimenziju patologije. Nije ni svako igranje patologija, umirovljenik uplati 10 kuna tjedno i sanja pet dana da će mu se život promijeniti. Misli da je to dobra investicija. Mi protiv toga nismo, ali smo protiv onoga dijela kada dio ljudi grčevito krene u naganjanje duga i u toj svojoj ovisnosti oni se apsolutno ne mogu nikako kontrolirati, pa proizvode psihopatologiju i sociopatologiju unutar obitelji. To su tragedije koje mi vidimo svakodnevno. To je ozbiljna ovisnost koja ostavlja posljedice na pojedinca, njegovu obitelj i cjelokupno društvo – upozorava Zoričić. Više na LINKU

DEMOS MEDIA

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE