Pandemija novog koronavirusa ubrzano se širi u Africi, zahvaćajući nakon glavnih gradova u koje su virus donijeli putnici iz inozemstva, i provincije, upozorila je u četvrtak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
No nema indikacija da teški i smrtni slučajevi nisu službeno zabilježeni, niti je virus izazvao značajnu zarazu u izbjegličkim logorima širom kontinenta.
Deset zemalja najteže je pogođeno i na njih otpada 75 posto od gotovo 207.600 zaraženih na kontinentu te 5000 smrtnih slučajeva, rekla je Matshidiso Moeti, regionalna direktorica WHO-a za Afriku.
Južnoafrička Republika, koja je prošli mjesec počela postupno ublažavati mjere izolacije, najteže je pogođena i bilježi četvrtinu od ukupnog broja zaraženih, kazala je.
„Premda ti slučajevi u Africi čine manje od 3 posto od ukupne globalne brojke, jasno je da se pandemija ubrzano širi”, rekla je novinarima u Ženevi.
Dodala je kako vjeruju da podaci o velikom broju teških i smrtnih slučajeva nisu hotimice službeno nezabilježeni.
Afričko stanovništvo je relativno mlado i mnoge zemlje već su uspostavile zaštitne mjere zbog ebole na ulaznim točkama kao što su zračne i morske luke i granični prijelazi. Ta dva čimbenika možda su do sada ograničila širenje covida-19, kazala je.
Međutim, mjere izolacije i zatvaranje tržnica u svrhu zaustavljanja širenja virusa teško su pogodile marginalizirane zajednice i obitelji s niskim primanjima, upozorila je.
U Južnoafričkoj Republici, velik broj novozaraženih i umrlih na dnevnoj osnovi bilježi se u dvije pokrajine, Zapadnom i Istočnom Kaapu, kazala je. Posebno u Zapadnom Kaapu situacija se razvija slično kao i u Europi i SAD-u.
Upozorila je da je dostupnost testova za koronavirus i dalje velik izazov u Africi.
„Dok ne budemo imali učinkovito cjepivo, bojim se da ćemo vjerojatno morati živjeti s kontinuiranim širenjem zaraze u regiji, sa žarištima koja će trebati rješavati u nekim zemljama, kao što su Južnoafrička Republika, Alžir i Kamerun na primjer, za što su potrebne jako snažne javnozdravstvene mjere i mjere socijalnog distanciranja”. Piše : hr.n1info
Foto:Pexels/Marcus Spiske