Predsjednica saborskog odbora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić gostovala je u N1 Studiju uživo i komentirala rezoluciju o seksualnom i reproduktivnom zdravlju koja je usvojena na inicijativu SDP-ovog europarlamentarca Predraga Freda Matića.
U nedjelju je gostujući u Točki na tjedan europarlamentarac predrag Matić o prizivu savjesti rekao sljedeće:
“Rekao bih, gledajte, nemoj se baviti medicinom, ako neke stvari ne možeš napraviti. Ne možeš biti mesar ako nisi u stanju zaklati pile ili svinjče, ne možeš.”
Selak Raspudić je to prokomentirala.
“Znači da je riječ samo o nekoj lošoj paraleli, ja bih to pustila. On je istovremeno pokazao potpuno nakaradno shvaćanje liječničke profesije. Liječnik je onaj koji spašava živote. Obavljanje pobačaja je jedan mali dio onoga što liječnik obavlja. Istodobno, on je ukazao na ključni problem pogrešnog shvaćanja liječništva kao nečeg tehničkog”, rekla je.
Za izglasavanje rezolucije u Europskom parlamentu kaže da je to korak novim podjelama unutar Europske unije.
“Postoji jedan širok spektar seksalnog i reproduktivnog zdravlja žena oko kojeg postoji zajednički konsenzus. Kada se stvaraju ovakvi dokumenti koji imaju sporne dijelove, ne vidim zašto se ti sporni dijelovi ne mogu izmijeniti tako da postignemo onaj primarni konsenzus oko onoga što je najvažnije za zdravlje žena nego se pod tom platformom guraju i neke druge stvari. Onda potenciramo nove podjele unutar Europske unije. Sada će ići alternativni dokument, sada će se nastavljati svađe unutar EU i ona koja ionako stoji na krhkim temeljima, će te temelje dodatno uzdrmati”, rekla je.
Funkcija Europske unije je, kaže Selak Raspudić, da koordinira zemlje članice i da ne bude u tom smislu ideološki podobna, nego da bude pravedna.
“Ona može promovirati određene vrijednosti, ali svakako mora uvažavati to načelo supsidijarnosti. Da, ovo nije obvezujući dokument, ali je dokument na koji će se pozivati u trenutku kada će se kreirati neki obvezujući dokument tako da ga se nikako ne može zanemariti. Kako napraviti neki dokument koji bi bio pravičan u okviru uvažavanja posebnih pravila odnosno pravne strukture svake članice EU, vrlo jednostavno. Vi možete reći da u zemljama u kojima je pobačaja legalan on mora biti dostupan i mora se paziti da institucije obavljaju svoj posao. Možete ići s takvim pristupom, a ne generalizirati i time dovoditi u neravnopravan položaj one zemlje članice koje su demokratski izabrale vlast koja ima drugačije zakonodavstvo”, kazala je Selak Raspudić.