Četvrtak, 2 siječnja, 2025
NaslovnicaAktualno142 preporuke pučke pravobraniteljice za snažniju zaštitu prava građana

142 preporuke pučke pravobraniteljice za snažniju zaštitu prava građana

Pučka pravobraniteljica Lora Vidović predala je Hrvatskom saboru Izvješće za 2020. godinu, u kojem analizira probleme građana s ostvarivanjem njihovih ljudskih prava i suzbijanjem diskriminacije. Njegova posebna vrijednost su 142 preporuke za snažniju zaštitu ljudskih prava u gotovo svim područjima života, a u najvećoj su mjeri upućene nadležnim ministarstvima. Prenosimo u cijelosti vijest sa službenog portala pučke pravobraniteljice.

Izvješće pokazuje kako su epidemija COVID 19 i potresi dodatno istaknuli već postojeće poteškoće na koje je pravobraniteljica upozoravala ranijih godina – potrebu izgradnje snažnih i učinkovitih sustava javnog zdravstva i socijalne skrbi, ali i jačanja radničkih prava. To su i ciljevi preporuka iz ovog Izvješća, koje mogu doprinijeti stvaranju snažnijeg društva, otpornijeg na buduće krize.

Na što su se građani najviše prituživali i što je potrebno učiniti?

Najveći broj građana pritužio se zbog prava u području zdravlja, između ostalog jer nisu mogli ostvariti kontakt sa svojim liječnicima, doći do potrebnih lijekova ili su im pregledi i zahvati odgođeni, što je dodatno produžilo ionako preduge liste čekanja. Slijede pritužbe iz područja radnih i službeničkih odnosa, ponajviše od građana koji su ostali bez posla ili radili od kuće bez uvjeta za to. Diskriminacija je treća najzastupljenija po broju pritužbi, a kao i ranijih godina, najviše su se odnosile na područje rada i zapošljavanja, dok su među najčešćim osnovama nacionalno podrijetlo i etnička pripadnost, zdravstveno i imovno stanje te dob.

Ažuriranje Mreže javne zdravstvene službe, ograničenje broja uzastopnih ugovora o radu na određeno i intenzivnije edukacije o jednakosti i suzbijanju diskriminacije samo su dio među navedene 142 preporuke, dok su među ostalima i one usmjerene na snažniju zaštitu tzv. zviždača, stanovnika ruralnih područja, mladih, nacionalnih manjina, osoba lišenih slobode i mnogih drugih.

Najranjivijima treba snažnija podrška, porast siromaštva starijih

Izvješće upozorava i na nedovoljno učinkovit sustav socijalne skrbi, posebno zbog dugogodišnje odgode donošenja novog Zakona o socijalnoj skrbi, zbog čega oni najranjiviji ostaju bez adekvatne podrške. Zabrinjava i porast siromaštva među starijima, koji su i tijekom epidemije među najugroženijim skupinama, kako zbog povećanog rizika od razvoja težeg oblika bolesti, tako i zbog utjecaja epidemioloških mjera na njihove živote. Preporuke koje se na njih odnose govore o, između ostalog, potrebi da se decentralizira i osigura učinkovit nadzor nad domovima za starije, uvede registar ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju ili ublaži prihodovni cenzus za ostvarivanje prava na pomoć u kući.

Pregled osmogodišnjeg mandata

Ovo Izvješće posljednje je u osmogodišnjem mandatu Lore Vidović, tijekom kojeg nam se obratilo više od 40 tisuća građana, a pokrenuli smo više od 25 tisuća predmeta. Brojne preporuke, kojih je samo u godišnjim izvješćima bilo više od tisuću, dovele su do konkretnih promjena u društvu i životima pojedinaca ili skupina, o čemu detaljnije možete doznati na poveznici.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE