Blagdansko razdoblje donosi obilje hrane, slastica i pića što kod mnogih već sad izaziva zabrinutost zbog mogućeg nakupljanja kilograma koji se pojave na vagi prvoga dana Nove godine.
Je li taj dobitak na tjelesnoj masi zaista toliko dramatičan ili su naše bojazni često pretjerane, istražio je portal foodfacts.
“Informacija da se za vrijeme božićnih blagdana možemo udebljati pet kilograma je netočna s obzirom da je skoro pa nemoguće ostvariti toliko visok energetski suficit unutar tjedan dana“, kaže Ana Majić, mag. nutr.
Realan porast tjelesne mase je 0,5 do 1 kg
Tradicijska obiteljska druženja za vrijeme blagdana potiču nas na količinski veću konzumaciju hrane od uobičajene zbog čega imamo nešto veći kalorijski unos.
Za vrijeme božićnih blagdana, pojašnjava, u prosjeku konzumiramo od 500 do 1.000 kalorija više od potrebnog za održavanje naše tjelesne mase što može dovesti do porasta tjelesne mase za otprilike 0,5 – 1 kg.
“Da bismo se udebljali pet kilograma u tjedan dana potrebno je unijeti u prosjeku oko 7.000 kalorija dnevno što je gotovo nemoguće ili vrlo rijetko postići“, ističe ova nutricionistica.
Navodi kako brojka od nekoliko kilograma više na vagi uglavnom mjeri zadržanu vodu koja se veže na mišićni i jetreni glikogen nastao skladištenjem unesenih ugljikohidrata hranom, a isto tako povećani unos soli kroz suhomesnate proizvode i grickalice povećava zadržavanje vode u tijelu.
Kako saznajemo, dodatne kalorije kriju se pretežno u kolačima, alkoholu i suhomesnatim proizvodima koje u blagdansko vrijeme konzumiramo u nešto većim količinama.
Strah od poremećaja metaboličkog zdravlja organizma zbog povećanog unosa energije tijekom blagdana je iracionalan ukoliko ostalih 358 dana tijelu kontinuirano pružamo izbalansiranu i raznovrsnu prehranu uz redovitu tjelesnu aktivnost.
“Kako biste održali tjelesnu masu tijekom blagdana konstantno preporučujem unositi hranu bogatu proteinima koja bi vas držala duže vremena sitima te povećati svijest o vrsti i količini konzumirane hrane“, poručuje Majić te dodaje da je važno ukomponirati tjelesnu aktivnost poput šetnje u obiteljska druženja.
Grillano povrće i salate su dobar dodatak tradicionalnim jelima
Nenad Bratković, magistar nutricionizma, sveučilišni magistar fitofarmacije i dijetoterapije komentira da u razdobljima vrlo slabe tjelesne aktivnosti, pa čak i nedostatka šetnje ispred kuće, zgrade stana i sl. te ekscesivnog unosa hrane pridružena s čestim “grickanjem” i nadopunom obrocima nije u prosjeku nemoguće očekivati suficit od 1500 – 2000 kalorija dnevno u takvom scenariju.
“Kroz sedam dana blagdana moglo bi doći do suviška od 10.000 kalorija što je ekvivalentno otprilike jedan kilogram masnog tkiva“, složio se Bratković s kolegicom Majić.
Kombinacija škrobnih namirnica, dodaje, s masnim umacima i sadržajem (pečenja s tjesteninom, krumpirima, francuska salata, kolači s kremama, itd.) ujedno lišeni vlakana najviše doprinose nakupljanju kilograma.
Prema njegovim riječima, jasno moramo naglasiti i ulogu ispijanja zaslađenih pića poput gaziranih i negaziranih, ali i alkoholnih pića koje vrlo lako pređu u kalorijski suficit.
Postojeće obroke, savjetuje, koji su tradicionalno prisutni na blagdanskom stolu dobro je unaprijediti dodatnim obrocima koji imaju bolji nutritivni profil, a to je prije svega unos vlakana, ali i veći udio proteina uz manji sadržaj masti.
“Tako bi se uz glavno jelo moglo servirati grillano povrće, radič salata, grah salata, pire od graška i brokule, dressing od jogurta i začinskog bilja, itd.”, zaključuje zagrebački stručnjak za prehranu.
Dakle, tvrdnja da se za blagdane možemo udebljati pet kilograma nije točna te ne moramo strahovati od nakupljanja velikog broja suvišnih kilograma. Realno je očekivati povećanje tjelesne mase od 0,5 do 1 kg.
No, savjetuje se svakako umjerena konzumacija kolača, francuske salate i alkoholnih pića, obogaćivanje tradicionalne hrane namirnicama bogatim vlaknima i proteinima poput povrća te šetnja iza obroka kako bismo izbjegli osjećaj težine i napuhnutosti nakon obroka., piše agroklub