Nedjelja, 22 prosinca, 2024
NaslovnicaVijestiHrvatskaUvodi se novi sustav granične provjere: Evo što nas čeka

Uvodi se novi sustav granične provjere: Evo što nas čeka

Napokon bi se trebalo krenuti s postupnim uvođenjem dugo očekivanog novog graničnog sustava EU-a. Očekuje se da će ga svaki granični prijelaz u šengenskom području početi koristiti u roku od šest mjeseci nakon uvođenja.

Poslije brojnih odgoda i zastoja novi europski digitalni sustav za praćenje prelazaka granica državljana iz zemalja izvan EU-a – Entry/Exit System (EES) – mogao bi se uskoro početi koristiti.

Europska komisija u studenom je četvrti put odgodila njegovo uvođenje, a 4. prosinca predložila je postupni početak rada EES-a, piše Euronews. Kad prijedlog dobije zeleno svjetlo, EK će odrediti datum za to, a države će imati šest mjeseci da ga implementiraju.

Jučer je službena internetska stranica EU-a za EES potvrdila da će se sa sustavom krenuti u 2025., iako nije naveden točan datum. To bi značilo da mu je trebalo devet godina od prijedloga do implementacije.

Što je EES?

EES je automatizirani sustav registracije putnika iz zemalja izvan EU-a.

Putnici će moći skenirati svoje putovnice ili druge putne isprave na samoposlužnom kiosku, a sustav će registrirati njihovo ime, biometrijske podatke te datum i mjesto ulaska i izlaska, čime se definitivno napušta udaranje pečata u putovnice.

Automatski će izračunavati trajanje dopuštenog boravka tih državljana trećih zemalja i izdavati upozorenja državama članicama EU-a o isteku razdoblja dopuštenog boravka. Primjenjivat će se i na osobe kojima je potrebna viza za kratkotrajni boravak i na one koji dolaze iz zemalja izvan EU-a izuzetih od obveze posjedovanja vize.

EES će pohranjivati podatke o identitetu, putnim ispravama i biometrijske podatke, a skeniranje lica i otisci prstiju ponavljat će se svake tri godine i vrijedit će za više putovanja unutar tog razdoblja.

Te će se informacije pohraniti u digitalnom spisu, što će omogućiti da se točno zna tko ulazi u šengenski prostor sa stranom putovnicom i tko ostaje dulje od dopuštenih 90 dana, prenosi tportal.

Kada se onda uvodi ETIAS?

EES će se primjenjivati pri ulasku u sve države članice EU-a, osim Cipra i Irske, kao i u četiri zemlje koje nisu članice EU-a u šengenskom prostoru: Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj i Švicarskoj.

Šest mjeseci nakon uvođenja EES-a putnici će također morati podnijeti zahtjev za Europski sustav putnih informacija i autorizacije (ETIAS), elektronički sustav prethodne autorizacije ulaska za posjetitelje oslobođene od traženja vize u dobi od 16 do 70 godina, koji putuju u šengensko područje. ETIAS će koštati sedam eura i vrijedit će tri godine., piše N1.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE