U “Studiju 4” HRT-a gostovao je politički analitičar Tomislav Sunić. Pojasnio je zašto je došlo do pada vlade u Francuskoj te ustvrdio da je sličan scenarij moguć i u Hrvatskoj ako se ujedine ljevica i desnica.
Politički analitičar Tomislav Sunić pojasnio je zašto je pala vlada u Francuskoj.
– Pala je vlada, ali nije pao Macron. Nemojmo zaboraviti, Francuska ima jak predsjednički sustav, najjači od svih zemalja u EU. Što se tiče krize koju i dalje vodi Macronova tehnička vlada, ona je počela neposredno nakon parlamentarnih izbora. Zabilježen je velik porast ekstremne ljevice i desnice te oporbene stranke danas imaju većinu u parlamentu. Macron sada ima tehničku vladu i sada traži novog premijera. Ovaj premijer, koji je bivši birokrat iz EU, on je morao otići. Proračun, socijalna politika i zdravstvo su bile glavne teme, rekao je.
Podsjetio je i kako je Francuska nakon Njemačke najveći donator u blagajnu EU.
Ipak, naglasio je kako oporba u Francuskoj još uvijek nema većinu, čak i kada bi se ujedinila, ali ustvrdio je kako je desnica u poziciji da nameće diskurs.
– Oni nemaju većinu, čak ni da se pod nekim čudnim okolnostima ekstremna ljevica i ekstremna desnica ujedine. Morali bi skupljati neke satelitske stranke. Međutim, tu ne smijemo zaboraviti da nacionalistička stranka ima preko 30 posto glasova i preko 125 zastupnika. Oni su u svakom slučaju u poletu i nameću diskurs, dodao je.
“Ljevica i desnica mogle bi deložirati HDZ”
Na pitanje kako bi ovakav odnos snaga mogao utjecati na Uniju te zašto bi moglo doći do zaokreta u vanjskoj politici, odgovorio je:
– Ima tu više razloga. Ne smijemo zaboraviti da je Francuska, koja ima 70 milijuna stanovnika bila konstruktor EU. Francuska nije Malta, Slovenija, to je ogromna zemlja. Bez nje nema Europske unije, a druga stvar – Francuska, gospodin Macron, za razliku od ekstremne ljevice i desnice, je veliki pobornik slanja pomoći Ukrajini.
Govoreći o odnosu snaga u parlamentu, istaknuo je kako je to temelj liberalne politike te dodao kako je sličan scenarij moguć i u Hrvatskoj.
– To je temelj liberalne politike. Ako gledamo, čak i u Hrvatskoj, oporbene stranke, bilo na ljevici ili desnici, one bi lagano mogle deložirati vladajući HDZ. Međutim, i među njima postoje razlike u ideologiji, ali i unutar samih stranaka, rekao je.
Ipak, naglasio je kako “ne trebamo praviti iluzije, a to je jedna moderna sekularna religija, da je liberalizam i slobodno tržište kraj povijesti”.
– Tu imamo problem legaliteta i legitimiteta, konkretno, stranka na vlasti ima legalitet u Hrvatskoj, a ima li legitimitet, ostavljam gledateljima da odgovore, kazao je.
Pojasnio je i kako svaka zemlja ima posebne zakone koji daju premijeru i predsjedniku daju proširene ovlasti u slučaju izvanrednog stanja.
– Svaka zemlja ima posebne članke gdje predsjednik ili premijer mogu inscenirati neku čudnu situaciju. U francuskom ustavu jedan od članaka daje predsjedniku izvanredne moći, ako on ocijeni da je situacija takva. Sličnu klauzuli imate i u SAD-u. Sada je tu stvar tko definira izvanrednu situaciju, zaključio je Sunić.