Petak, 29 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiHrvatskaŽeljko Cvrtila: Briselska politika potiče ilegalne migracije

Željko Cvrtila: Briselska politika potiče ilegalne migracije

Već se danima raspravlja o povratku većeg broja migranata u Hrvatsku. Kakve obaveze prema tim ljudima ima Hrvatska, hoće li ostati stalno kod nas ili se vraćaju u svoje matične države, u emisiji “Studio 4” komentirali su stručnjaci za sigurnost.

– Dio javnosti je zaboravio za neke ugovore koje smo potpisali, i naravno da se temeljem tih ugovora mogu vratiti svi oni koji su ilegalno ušli u prvu zemlju u kojoj su registrirani. To nije uvijek Hrvatska, može biti Rumunjska, Bugarska, Grčka, Italija, Španjolska nešto rjeđe. Ključni problem je što se dozvolilo da se može ilegalno prijeći granica. Danas je briselska politika takva da potiče ilegalne migracije. Nekima su dokuementi stvarno spaljeni ili uništeni otkud su došli, neki su ih namjerno bacili iz različitih razloga i  oni s takvim dokumentima kada dođu na legalni prijelaz neće moći ući u Republiku Hrvatsku. Međutim, odu 100 metara dalje, zakorače u Hrvatsku, a vi nemate nikakvu mogućnost po sadašnjim ovlastima da ih maknete, rekao je Željko Cvrtila, kriminalist i stručnjak za sigurnost. 

– Policija ne smije primijenjivati fizičku silu. Kad ju je pokušavala primijeniti, svi su se u Europi digli na zadnje noge. Nemate fizičke prepreke, što Hrvatska izbjegava napraviti za razliku od nekih država koje su ih imale, Mađarska, Slovenija itd, kazao je stručnjak za sigurnost.

Naglasio je kako policija nema nikakvu ovlast da udalji te migrante.

– Oni ih mogu odvraćati, ali to nema nikakve učinkovite mjere. Kada uđu, oni tog momenta zatraže azil i dobiju sva prava. Oni se malo okrijepe, dobiju neki novac i nakon toga odlaze put Njemačke ili neke druge zemlje, kazao je Cvrtila.

Mislav Žagar, bivši zamjenik voditelja izbjegličkog kampa za pokrajinu Bavarsku, rekao je kako je većini migranata konačni cilj doći u Njemačku.

– Tamo gdje ih naša policija zaustavi ilegalno, oni ostavljaju otisak prsta po Dublinskom sporazumu i mi smo za njih doživotno zaduženi dok se ne riješi azil. Najveći problem je da skoro 90 posto ilegalnih migranata koji uđu u šengenski prostor nema nikakve dokumente. Oni su dokumente izgubili negdje po putu, to su njihovi izgovori i bilo koja država mora prihvatiti ime koje kažu te ih evidentiramo samo prema otisku prsta. Ako ostavi otisak prsta, Hrvatska ga mora prihvatiti nazad i brinuti se o njemu, kazao je Žagar.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE