Novinar Jutarnjeg lista bio je na tribini na kojoj je potpredsjednik hrvatske Vlade iznio niz kritika na račun europskih vođa
“Posljednjih dvadeset godina politike Europske unije u potpunosti je promašeno. Vodstvo EU provodilo je ružičastu politiku kojoj su svi dobronamjerni, svi su dobrodošli. (…) Ekonomski Rusiji ne možemo ništa. Nikakve sankcije na nju ne djeluju. (…) Mađarska je za Hrvatsku jednako opasna kao i Srbija. (…)”
Izgovorio je to, među ostalim, ministar obrane Ivan Anušić na tribini “Sigurnosni i geopolitički izazovi svjetskog poretka” u organizaciji Hrvatskog diplomatskog kluba, koja je u utorak navečer održana u Zagrebu. Anušić je na tribinu došao kao izaslanik predsjednika Vlade te je održao 10-minutni pozdravni govor. Bilo je to 10 minuta tijekom kojih je prvi put od agresije Rusije na Ukrajinu jedan potpredsjednik hrvatske Vlade iznio niz kritika na račun europskih vođa i njihova vođenja europskih politika. Iznimno je skeptično govorio o onome što se događa na istoku Europe, ali se dotakao i Mađarske koju je ocijenio jednako opasnom za Hrvatsku kao što je i Srbija.
Na početku je utvrdio da se slaže s tvrdnjama kako Europa više nema lidera te je počeo kritizirati europsku politiku.
“Dvadeset godina europska politika u potpunosti je promašena. To je ružičasta politika. To je liberalna politika, protiv koje ja nemam ništa, ali imam protiv njihova stava kada govorimo o obrani, o temeljima svake države i temeljima kršćanstva na kojima Europa počiva i koje je ta Europa polako napustila. Napustila ih je odlazeći prema, kako ja zovem, ružičastoj politici u kojoj svi nose ružičaste naočale. Misle da su svi super, da su svi dobronamjerni, da su vi dobrodošli i da se ne moramo brinuti za budućnost, da ne moramo razvijati vojsku, kupovati oružje i raditi na sigurnosti. I gdje nas je to odvelo!?” upitao je retorički Anušić te zaključio da je to rezultiralo današnjom situacijom u Europi. “S druge strane gledale su nas politike s istoka i točno su znale što radimo. Ne radimo ništa. A oni su radili i spremali se za ovo. U ovom trenutku podaci koji stižu s bojišta, iz Rusije, i podaci koji stižu iz Europe poražavajući su za Europu. Mi uopće ne možemo stići njihovu proizvodnju naoružanja. Ekonomski im ne možemo ništa. Nikakve sankcije na njih ne djeluju. Rusiji čak raste BDP, a Europa ovisi o politici Sjedinjenih Američkih Država”, iznio je Anušić i zaključio: “Kao Europa doveli smo se u situaciju da smo možda najslabija karika u podjeli vlasti, u podjeli snaga, u podjeli utjecaja”.
Ministar obrane posebno je bio kritičan prema raspodjeli europskog novca. “Europska unija unatoč upozorenjima potrošila je milijarde i milijarde na električna vozila, na autonomne automobile, na taksije bez vozača. Dovoljno je da napravite jedan mali elaborat i dobijete novac od Fonda Europske unije. Bio sam dugo načelnik općine i župan i najbolje ste novce dobili za zaštitu maslačaka na livadi, zaštitu pčela, određenih kukaca, riba u rijeci koje nitko ni na koji način ne ugrožava, ali su ogromni novci dati upravo za te stvari. Nikad niti jedna kuna za sigurnost, za pripremu na ovu situaciju koju sad imamo, za uređenje atomskih skloništa, za edukaciju ljudi… Za bilo što ako ne za oružje. Ako o oružju ne želimo razgovarati jer je za nas u europskoj ružičastoj politici jako stresno razgovarati o oružju”.
Podsjetio je da je u posljednjih godinu dana kao ministar radio na opremanju i osnaživanju Oružanih snaga nabavama oružanih sustava za Hrvatsku vojsku.
U tom kontekstu osvrnuo se na, kako je rekao, nezrelost naše politike u Saboru koja kritizira te nabave i tvrdi da se za taj novac moglo napraviti 10, 20 vrtića. “Da, mogli smo. Ajmo kompletno rasprodati sve što imamo i napravit ćemo tisuće vrtića u kojima neće biti nitko. A tko će braniti te vrtiće, te obitelji kada dođe do problema? Ta nezrelost naše politike je nevjerojatna”, istaknuo je Anušić i zaključio da se vladajuća politika Hrvatske promijenila. “Svjesni smo opasnosti koje imamo. Ne da bismo nekoga ugrozili ili napali, nego da bismo prevenirali ono što nam se dogodilo 1991. godine. To je ključ svega”, poručio je ministar obrane. Potom se okrenuo analizi vojnog proračuna Srbije koji će, prema njegovim riječima, sljedeće godine dostići oko 2,5 milijarde eura. “Za što se Srbija naoružava? Oni su tamo praktički polugladni. Ljudi rade za vrlo male plaće, mala je zaposlenost, ali proizvode i kupuju abnormalno puno naoružanja. Zbog čega? Nitko se ne naoružava bez veze. Iz tog se razloga politika Europe mora promijeniti. Pod hitno”, naglasio je ministar obrane.
Prema njegovu mišljenju, cijela Europa i svijet ponovo su na velikim ispitima. “Vrlo ozbiljna vremena zahtijevaju vrlo ozbiljne, snažne i odlučne ljude. Mi smo potrošili dobra vremena koja su trajala poprilično dugo. Vremena koja dolaze tražit će puno ozbiljnije vođe Europe i svijeta jer ćemo imati sukob kakav svijet možda nikad nije imao. Nadam se da neće eskalirati do te faze, ali moramo biti spremni i odgovorni prvenstveno svom narodu koji od nas očekuje da ga zaštitimo”.
‘Milanović aktivno sudjeluje u onesposobljavanju naše vojske‘
Analizirajući sigurnosnu situaciju i položaj Hrvatske unutar NATO saveza, ministar obrane nije mogao zaobići poteze predsjednika Zorana Milanovića.
– Predsjednik države aktivno sudjeluje u onesposobljavanju pripadnika naših Oružanih snaga odbijanjem da sudjeluju s našim NATO saveznicima diljem Europe i svijeta u mirovnim aktivnostima. Kakva je to poruka hrvatske politike prema našim saveznicima u Europskoj uniji i u NATO-u? Mi pokazujemo nevjerodostojnost, neprincipijelnost i nezahvalnost za ono što su pojedine članice NATO-a, prije svega SAD, učinile za nas tijekom Domovinskog rata”, istaknuo je Anušić.
– Nije mi jasno da i dan-danas u Hrvatskoj postoje političke opcije koje dovode Hrvatsku u situaciju da se moramo pravdati na summitima, na konferencijama na kojima sjedimo s našim saveznicima zašto se ponašamo kao 13. prase. Ili zbog čega se ponašamo kao netko tko može stati uz bok s Orbánom ili danas-sutra s nekim drugim čelnicima Europe koji su u ovom trenutku vrlo opasni, prije svega za Hrvatsku. Ne samo Srbija, nego i Mađarska”, dodao je.