Subota, 23 studenoga, 2024
NaslovnicaVijestiCrna kronikaZavarala Kolindu, prevarila ulagače za milijarde i nestala. Otkriveno gdje se skriva?

Zavarala Kolindu, prevarila ulagače za milijarde i nestala. Otkriveno gdje se skriva?

POTRAGA za odbjeglom “kriptokraljicom” Rujom Ignatovom, traženom zbog sudjelovanja u jednoj od najvećih prevara na svijetu, prebacila se u južnoafričku prijestolnicu Cape Town, gdje njemački istražitelji slijede tragove koji vode u luksuzno predgrađe koje je postalo magnet za strane kriminalce, objavio je Times.

Jedina žena na FBI-evom popisu deset najtraženijih osoba

Ignatova, Bugarka i jedina žena na FBI-evom popisu deset najtraženijih osoba, optužena je da je prevarila ulagače za 4 milijarde dolara prodajom lažne kriptovalute pod nazivom OneCoin. Istoimena tvrtka osnovana je 2014. u Sofiji. Nakon što je nestala u listopadu 2017., šuškalo se da su Ignatovu ubili i raskomadali bivši suradnici iz bugarskog podzemlja te bacili njezino tijelo u Jonsko more.

Njemački istražitelji sada vjeruju da se možda skriva u jednom od najekskluzivnijih naselja Južnoafričke Republike. “Radimo uz hipotezu da je Ruja Ignatova još uvijek živa”, izjavila je Sabine Dässel iz Državnog ureda za kriminalistička istraživanja (LKA) pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija u novom dokumentarcu.

LKA vodi njemačku istragu o Ignatovoj, koja je i dalje u bijegu, dok su njezini suradnici, uključujući Sebastiana Greenwooda, britanskog suosnivača OneCoina, osuđeni ili priznali krivnju te dobili dugotrajne zatvorske kazne. Špekulacije o njezinoj sudbini i fascinacija karizmom vođe kulta, kojom je prevarila milijune ljudi, poslužile su kao inspiracija za razne knjige, podcaste i filmove.

Nagrada za uhićenje 5 milijuna dolara

FBI je nedavno povećao nagradu za njezino uhićenje na 5 milijuna dolara te objavio da se vjerojatno podvrgnula plastičnim operacijama za promjenu izgleda. Istražitelji nisu sigurni u njezinu trenutnu lokaciju, izjavila je Dässel u dokumentarcu Die Kryptoqueen, prikazanom na njemačkom javnom servisu WDR, ali su naglasili da čvrsti tragovi vode do Cape Towna.

U mjesecima nakon što je posljednji put viđena kako se ukrcava na let iz Bugarske za Atenu, njezin brat Konstantin, koji je preuzeo njen posao, proveo je dulje vrijeme u Cape Townu, što je dovelo do nagađanja da je bio tamo kako bi primio upute od svoje sestre.

Njegovi posjeti najpoznatijim lokacijama u gradu iz tog razdoblja još uvijek su vidljivi na njegovom Instagram profilu. Konstantin je kasnije odslužio tri godine u američkom zatvoru, nakon što je surađivao u FBI-evoj istrazi. Tijekom ispitivanja rekao je istražiteljima da je njegova sestra pobjegla sa 601 milijunom eura novca investitora – što je dovoljno za financiranje lažnih identiteta i plastične operacije te podmićivanje dužnosnika tijekom bijega.

Viđena u “maloj Bugarskoj” Cape Towna

Postoje navodi o viđenju Ruje Ignatove u visoko osiguranoj četvrti predgrađa Cape Towna koja je tijekom aparthejda bila rezervirana isključivo za etablirane bijele obitelji, ali sve više privlači nove bugarske bogataše.

Vijesti o njemačkoj istrazi potaknule su novi interes i za ubojstvo bjegunca s Interpolove liste, Bugarina Krasimira “Kara” Kamenova, koji je prošle godine ubijen sa suprugom i još dvoje Bugara u njihovom domu u Constantiji. Tada su se u Južnoafričkoj Republici pojavile neutemeljene špekulacije da je Ignatova bila među ubijenima.

Biro za istraživačko novinarstvo i podatke iz Bugarske kasnije je otkrio da je Kamenov bio njihov izvor za policijska izvješća o navodnom Ignatovinom ubojstvu. Kako su naveli, on je prije svoje smrti trebao dati dodatne informacije američkim istražiteljima.

Incident nije bio prvi koji je narušio lokalni mir i bacio neugodno svjetlo na bogatu četvrt južnoafričke prijestolnice. Prije dva desetljeća vila Sir Marka Thatchera – sina bivše premijerke UK-a Margaret Thatcher – korištena je za planiranje neuspješnog državnog udara u Ekvatorijalnoj Gvineji, zbog čega je Thatcher bio osuđen.

Od tada su avenije prepune drveća u Constantiji postale središte organiziranog kriminala, koji cvjeta u zemlji s oslabljenim pravosudnim sustavom i ukorijenjenom korupcijom. Kako piše Times, nije neobično vidjeti djecu istočnoeuropskih obitelji uz tjelohranitelje koji ih dovoze u najelitnije škole Cape Towna.

Egzekucije lako naručiti i jeftine su

“Međunarodni kriminalci mogu se udružiti s lokalnim gangsterima, čime dobivaju pristup već uspostavljenim mrežama bandi”, izjavila je Caryn Dolley, autorica knjige Clash of the Cartels: Unmasking the Global Drug Kingpins Stalking South Africa, u kojoj piše o bugarskim mafijašima u Cape Townu.

Egzekucija Kamenova i njegove obitelji mogla je biti lako naručena i jeftina u Južnoafričkoj Republici. Angelo Dimov, Bugarin koji je dvaput bio uhićen zbog kloniranja bankovnih kartica, sa suprugom je ubijen 2018. godine – na isti način.

Počinitelji zločina u zemlji mogu računati na visoku razinu nekažnjivosti, čak i za teška kaznena djela. Nedavno istraživanje Global Initiative Against Transnational Organised Crime pokazalo je da je samo u 2022. godini u Južnoafričkoj Republici zabilježeno 141 plaćeno ubojstvo.

Prema istrazi američke porezne službe (IRS) i FBI-a, Ignatova je organizirala svoju zaštitu uz pomoć bugarske mafije, koja joj je pomogla da izbjegne uhićenje. Dokumenti otkriveni u nedavnom BBC-jevom dokumentarcu navode da joj je navodni šef podzemlja, Hristoforos Nikos Amanatidis, poznatiji kao Taki, pružio pomoć koristeći mrežu OneCoina za pranje prihoda od svojih kriminalnih aktivnosti. Iako Amanatidis nikada nije osuđen za kaznena djela, sumnja se na to da je unosan krijumčar droge i vođa organizirane kriminalne skupine.

Zavarala Kolindu

Dvije naše poznate političarke podržale su 2017. Kongres poduzetnica s tvrtkom OneCoin.

Nakon što je Index otkrio da je generalni sponzor Kongresa poduzetnica jugoistočne Europe sumnjiva tvrtka na koju je upozorila i Hrvatska narodna banka (HNB), obje pokroviteljice, tadašnja predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i tadašnja potpredsjednica vlade Martina Dalić, otkazale su svoj dolazak.

No, na službenim stranicama Kongresa i dalje su se neko vrijeme navodile kao pokroviteljice: Ured predsjednice, Ministarstvo poduzetništva (koje je sada pripojeno gospodarstvu) i Grad Zagreb stajali su ponosno uz banner OneCoina koji poziva na financijsku revoluciju., piše index.hr

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE