‘Isušit ćemo državnu obrazovnu močvaru i zaustaviti zloupotrebu dolara poreznih obveznika za indoktriniranje američke mladež‘, rekao je Trump
Što Trump planira u svom drugom mandatu učiniti sa školama i američkim obrazovnim sustavom? Očekuje se da će ojačati privatno školstvo, ali još je nepoznato na koji način. Trump želi da svaka američka obitelj može birati hoće li dijete dati u privatnu ili javnu školu, prema programu koji je iznio u kampanji. To vjerojatno znači subvencije za pohađanje privatnih škola. Jedan od njegovih prioriteta su porezne olakšice za donacije organizacijama koje daju stipendije za privatne škole, navodi AP.
Novoizabrani predsjednik obećao je reformirati obrazovanje u SAD-u, uz veću kontrolu nad financiranjem i izvođenjem nastave u učionicama. Najavio je da će rasformirati Ministarstvo obrazovanja i obuzdati “ljevičarske tendencije” na sveučilištima, piše The Wall Street Journal. “Isušit ćemo državnu obrazovnu močvaru i zaustaviti zloupotrebu dolara poreznih obveznika za indoktriniranje američke mladeži svakakvim stvarima koje ne želite da naši mladi čuju”, rekao je Trump na skupu u Wisconsinu u rujnu, podsjeća magazin Forbes. Osim ukidanja Ministarstva obrazovanja, Trump je obećao smanjiti izdvajanje iz federalnog proračuna za škole u kojima se podučava kritička rasna teorija i zabraniti transrodnim sportašicama sudjelovanje u školskim sportovima, piše magazin Time. “Muškarce ćemo, naravno, držati podalje od ženskog sporta”, obećao je na predizbornom skupu u Virginiji 2. studenog.
Prebacivanje na države
Ukidanje Ministarstva obrazovanja na federalnoj razini značilo bi prebacivanje odgovornosti na razinu pojedinih država. U videoporuci objavljenoj prošle godine Trump govori da u Ministarstvu obrazovanja ima mnogo ljudi koji “mrze našu djecu”, pa želi da se upravljanje obrazovanjem spusti na razinu saveznih država – “jer gore od ovoga ne može biti”. Za Trumpa je Ministarstvo obrazovanja, koje je 1979. osnovao demokratski predsjednik Jimmy Carter, primjer nepotrebnog nadzora vlasti nad svakodnevnim životom Amerikanaca. Trump je istaknuo da SAD troši tri puta više novca na obrazovanje nego bilo koja druga nacija, “a ipak smo apsolutno na dnu, jedni smo od najgorih”, navodi Forbes. Pritom U.S. News & World Report svrstava američki javni obrazovni sustav na 12. mjesto u svijetu. U prvom mandatu pokušao je srezati savezno financiranje škola za više milijardi, ali ga je Kongres odbio.
Prema Trumpovim obećanjima, više bi obitelji moglo dobiti novac za slanje djece u privatnu školu. Vjerojatno bi se pojačali pritisci na transrodnu djecu, kakvi su poznati od ranije iz saveznih država s republikanskom većinom, i slabije bi se financirali projekti za smanjivanje rasnih razlika. Čini se da će rezati financiranje obrazovnih institucija koje podučavaju kritičku rasnu teoriju (dakle, kritiziraju američki rasizam) ili “transrodno ludilo”, a licence za učitelje dobit će oni koji “prihvaćaju patriotske vrijednosti i podržavaju američki način života”, piše Forbes.
Trump je još u prvom mandatu htio Ministarstvo obrazovanja utopiti u Ministarstvo rada, ali Kongres to nije odobrio. Nije jasno što će sada biti s tom inicijativom, piše WSJ: neki republikanci nisu raspoloženi za smanjivanje proračunskog novca za javne škole u njihovim izbornim jedinicama. Gotovo dvije trećine Amerikanaca smatraju da savezna vlada troši premalo na obrazovanje, pokazala je anketa AP-ja prošle godine. Zbog toga Michael Petrilli, šef konzervativnog Instituta Thomas B. Fordham, kaže da nećemo vidjeti goleme rezove troškova u obrazovanju, jer bi to bilo jako nepopularno.
Napad na ‘ljevičarsku ideolgiju‘
Trump je najavio da će iskoristiti proračunsku moć da bi ograničio utjecaj “ljevičarske ideologije” u školama i na sveučilištima, navodi WSJ. Predsjednik nema ovlasti ukinuti financiranje bilo kojeg fakulteta ili škole, ali može nizom mjera izvršiti pritisak na fakultete da se pozabave antisemitizmom na kampusima ili da ograniče broj mjesta na kampusima za transrodne studente. Stručnjaci kažu da bismo buduće Trumpove politike mogli prepoznati iz onoga što se događa u republikanskim državama poput Floride i Teksasa, koje su donijele kontroverzni zakon o roditeljskim pravima poznat kao “Nemoj reći gay”, jer se tim zakonom nastavnicima zabranjuje da u javnim školama govore o seksualnoj orijentaciji ili rodnom identitetu. Tzv. pokret za roditeljska prava stoji i iza vala zahtjeva za zabranom nepoćudnih knjiga u školskim knjižnicama: u prosincu prošle godine američki Pen objavio je da su od srpnja 2021. do lipnja 2023. u američkim javnim školama zabranjene najmanje 5894 knjige – od toga barem 40 posto u Floridi, odakle je sve krenulo.
Drugi alat koji Trump ima na raspolaganju protiv “woke” sveučilišta, kritike rasizma i “rodnog ludila” je sustav akreditacije sveučilišta. Nazvao ga je svojim tajnim oružjem, navodi WSJ. Fakulteti i sveučilišta moraju zadovoljiti standarde koje je postavilo neovisno tijelo da bi dobili pristup novcu iz saveznog proračuna. Postojeću politiku tih tijela Trump smatra previše lijevom, pa bi ih mogao razvlastiti ili bi u postojeća tijela mogao imenovati svoje istomišljenike, kaže Judith Eaton, bivša predsjednica Vijeća za akreditaciju visokog obrazovanja.
Trump je nagovijestio da će podržati Zakon o izboru obrazovanja za djecu, koji je već predložen u Kongresu. Time bi se osigurale savezne porezne olakšice u visini od 10 milijardi dolara za školarine u privatnim školama, školovanje kod kuće ili druge obrazovne troškove. Zagovornici kažu da bi time bio osiguran novac za dva milijuna djece, no kritičari upozoravaju da se time oduzima novac javnom školstvu. To je pokušavao još Ronald Reagan, ali nije prolazilo u Kongresu. U međuvremenu je niz država s republikanskom većinom usvojio takve zakone, ali su na ovim izborima birači u Coloradu, Kentuckyju i Nebraski to odbacili.
U fiskalnoj 2022. godini iz federalnog se proračuna 119 milijardi dolara trošilo na obrazovanje, što je oko 14 posto ukupne svote za tu svrhu, navodi Forbes. Obrazovanje je većinom u nadležnosti saveznih država, dok centralna država financira niz programa za pomoć siromašnoj djeci i invalidima ili za ublažavanje rasnih razlika. Na web stranici svoje kampanje Trump je obećao “srezati federalno financiranje bilo koje škole ili programa koji našoj djeci gura kritičku rasnu teoriju ili rodnu ideologiju”. Trump je također govorio protiv mjera za poticanje inkluzivnosti na koledžima i sveučilištima diljem zemlje, piše Time, što je već usvojilo desetak republikanskih država.
Ideja jačanja privatnog školstva kroz model univerzalnog prava na izbor privatne škole ima više varijanti: podjelu vaučera učenicima koji bi birali privatnu ili javnu školu, obrazovne štedne račune i stipendije na osnovu poreznog kredita. Neku od tih varijanti ima tridesetak američkih država. No nailazi i na otpore, naprimjer, konzervativci u zemljama s velikim ruralnim područjima su protiv toga jer u rijetko naseljenim područjima malo je privatnih škola. Zato su protiv toga 5. studenoga glasali u Nebraski, Coloradu i Kentuckyju, gdje je istodobno pobijedio Trump., prenosi jutarnji