Nedjelja, 24 studenoga, 2024
NaslovnicaZanimljivostiIndija ukinula zabranu uvoza “Sotonskih stihova”, razlog je bizaran

Indija ukinula zabranu uvoza “Sotonskih stihova”, razlog je bizaran

Sud u Indiji poništio je desetljećima dugu zabranu uvoza romana Salmana Rushdieja “Sotonski stihovi”, a razlog za ispravljanje dugogodišnje nepravde graniči s bizarnošću. Vlada, naime, ne može pronaći izvornu presudu kojom je zabrana izrečena, pa je sud zaključio da onda zabrana ne vrijedi.

Indija je bila među prvim državama koje su 1988. zabranile knjigu zbog prikaza islama i proroka Muhameda, koje mnogi muslimani smatraju bogohulnim i zbog čega su britansko-indijskom autoru prijetili smrću.

Zabrana je bila predmet žalbe 2019. podnesene protiv Središnjeg odbora za neizravne poreze i carinu (CBIC) na Visokom sudu u Delhiju. Podnositelj žalbe, Sandipan Khan, osporio je ustavnu valjanost obavijesti CBIC-a iz 1998. kojom se zabranjuje uvoz romana zbog navodnog bogohulnog sadržaja prema indijskom Carinskom zakonu iz 1962., prenosi tportal.

Khan je u žalbi tvrdio da je zabrana prekršila ustavna prava na slobodu govora i izražavanja te je tražio da mu se izda dopuštenje za uvoz romana. U sklopu procesa, zatražio je kopiju obavijesti o zabrani uvoza knjige, ali je obaviješten da se dokument ne može pronaći.

U nekoliko navrata između svibnja 2019. i svibnja 2024. CBIC je od Visokog suda u Delhiju tražio više vremena da pronađe dokument. Naposljetku je sudu rečeno da “obavijesti nije bilo moguće ući u trag, te stoga nije mogla biti dostavljena sudu”, pokazuje presuda. U završnoj raspravi o ovom pitanju, koja je održana ovog tjedna, Visoki sud u Delhiju presudio je da “nema druge mogućnosti osim pretpostaviti da takva obavijest ne postoji”.

“Slijedom toga, podnositelj će imati pravo poduzimati sve radnje u vezi s navedenom knjigom prema zakonu’, piše u sudskoj presudi objavljenoj 5. studenoga, a to znači da će ljudima u Indiji biti dopušten uvoz ‘Sotonskih stihova’”, prenose indijski mediji.

Nakon objave ‘Sotonskih stihova’, iranski vrhovni vođa, ajatolah Ruholah Homeini, proglasio je fetvu ili vjerski edikt, kojim je pozvao muslimane u cijelom svijetu da ubiju Rushdieja zbog bogohuljenja. Iako se kasnija vlada predsjednika Muhameda Hatamija distancirala od fetve kasnih 1990-ih, ona nikada nije ukinuta.

Pisac, rođen u Indiji, je sljedeće desetljeće proveo u skrivanju, a posljednjih se godina povremeno pojavljivao u javnosti. No, u kolovozu 2022. teško je ozlijeđen kada ga je napao Hadi Matar, šijitski musliman libanonskih korijena, kojeg Velika porota, osim za pokušaj ubojstva i napad nožem, tereti i za terorizam zbog navodnih veza s Hezbolahom.

Kao posljedica napada nožem na pozornici u New Yorku dok se spremao održati predavanje, Rushdie je oslijepio na desno oko, a lijeva mu je ruka teško ozlijeđena. Ove je godine objavio memoare “Nož: meditacije nakon pokušaja ubojstva”. Rushdie je prošlog mjeseca rekao da piše novo djelo fikcije, set od tri novele koje će biti njegove prve objave otkako je preživio napad nožem u New Yorku 2022. godine., piše N1

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE