U Novom danu je gostovao Zoran Žic, vlasnik Pogrebnog poduzeća Miraj.
“Teško je voditi pogrebno poduzeće. Koliko god ja bio profesionalan, svaki tragični događaj na vama ostavi trag, ali nekako sam se s godinama naučio nositi s time”, kaže Žic.
Tvrdi da smo, kad je riječ o ukopu, prilično tradicionalna zemlja te općenito imamo dvije vrste pogreba: klasični, koji uključuje pokop u lijesu na dva načina – u zemljani grob ili u izgrađenu grobnicu, dok je drugi oblik sve popularnije kremiranje.
Koliko košta pogreb?
Poskupljenje pogreba je, kaže, krenulo nešto malo prije covida, a najviše se odnosilo na poskupljenje cijena ukopa, posla koji obavljaju gradska komunalna poduzeća.
“Što se tiče cijene prijevoza pokojnika i pogrebne opreme, 2019. su se počele mijenjati, ali dotad su bile 15 godina nepromijenjene. U odnosu na 2019. su cijene veće za nekih 30-ak posto.”
“Osim što je poskupjelo gorivo, poskupile su i sirovine pa i pogrebna oprema. Nabavne cijene lijesova i urni su bile povećane do 80%. Proporcionalno tome, i mi smo morali povećati cijenu prodaje pogrebne opreme. Osobno nemam ništa protiv povećanja cijena ako ona prati rast plaća. Zadnjih godina nam nedostaje radne snage, a nismo htjeli uvoznu radnu snagu. Odlučili smo se povećati cijene, a proporcionalno tome i plaće. U zadnjih par godina, plaće naših djelatnika su narasle od 60 do 80 posto.”
Objašnjava da kod samog ukopa postoje dvije stavke – komunalni dio posla, odnosno sami ukop: “U njega spada korištenje mrtvačnice ili kremiranja, otvaranje groba, micanje ploče, iskop, spuštanje lijesa.”
“Drugi dio usluge radi privatni sektor. Ovdje plaćate pogrebnu opremu, organizirate cvijeće, glazbu, prijevoz pokojnika, uređenje, oblačenje”, dodao je.
“Cijena standardnog pogreba, u koji je uključen komunalni dio, standardni lijes, prijevoz pokojnika, cvijeće u standardnom obliku, pjevanje, ispadne oko 2.000 eura”, kaže.
Dijamantni pogreb
Pogrebno poduzeće Miraj od pepela pokojnika izrađuje dijamante raznih boja i oblika:
“To je novitet na našem tržištu, iako u svijetu postoji više od 15 godina. Mi smo generalni zastupnik od jedne švicarske kompanije koja proizvodi dijamante od pepela pokojnika. Taj dijamant sastoji se isključivo od tog pepela, nema nikakvih drugih primjesa i izrada tog dijamanta traje između tri mjeseca do godine dana.”
Nakon što je dijamant gotov, može se ugraditi u lančić ili prsten, kaže naš sugovornik., piše N1