ORAŠASTI plodovi poput lješnjaka jedna su od najzdravijih i najhranjivijih grickalica. Mogu se jesti sirovi ili pečeni, a neki ih najviše vole u kolačima. Kako god bilo, kada ih imamo kod kuće, važno je znati kako ih i pravilno čuvati kako bi ostali svježi što je dulje moguće.
Ako su u ljusci, čuvajte ih na suhom i hladnom mjestu
Lješnjaci u ljusci mogu trajati i do godinu dana, no važno ih je čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu umjesto na sobnoj temperaturi. Na sobnoj temperaturi možete ih držati, ali kratkotrajno jer s vremenom bi mogli postati žilaviji i promijeniti okus.
Oljuštene lješnjake držite u hladnjaku
Ako su lješnjaci oljušteni, bolje ih je držati u hermetički zatvorenoj posudi kako bi se spriječio ulazak zraka i vlage. Držite ih u hladnjaku, gdje mogu trajati do šest mjeseci.
Za dugotrajno skladištenje – zamrznite
Lješnjake možete i zamrznuti, no napravite to koristeći dobro zatvorenu vrećicu ili posudu. Ovako ih možete koristiti i do godinu dana.
Izbjegavajte svjetlo i vlagu
Svjetlost i vlaga mogu ubrzati njihovo kvarenje i užeglost, a stručnjaci kažu kako im je vlaga najveći neprijatelj. Uvijek ih držite dalje od sunčeve svjetlosti i topline, kao i izvora vlage.
Provjeravajte užeglost
Povremeno provjerite lješnjake – ako imaju neugodan miris ili gorak okus, to znači da su užegli i najbolje ih je baciti., piše Index