Young People“ – proveden Trening za trenere
Udruga Studio B je od 22. do 29. rujna u Novoj Gradiški provela Trening za trenere (Training of trainers – ToT) u sklopu međunarodnog Erasmus+ EYT projekta „Metaphor- Youth Mental Health Advocacy – Mental Health for Young People“. Ovaj dvogodišnji projekt sufinancira Europska Komisija iz Erasmus+ programa.
Nositelj projekta je Udruženje Svetlost iz Srbije, a uz našu Udrugu, partneri su još RE-ACT iz Bugarske, KulturLife GGMBH iz Njemačke, Asociacion Europa 2020, te AJ MESA LOCAL DE LA JUVENTUD DE PUENTE GENIL iz Španjolske. Provedba ovog projekta započela je 1. studenog 2023. godine, a dosad je provedeno nekoliko aktivnosti, od istraživanja o mentalnom zdravlju u svim uključenim zemljama, seminara u Bugarskoj, do raznih lokalnih aktivnosti u svakoj uključenoj zemlji. Glavne teme projekta su: Mentalno zdravlje i dobrobit, Aktivizam i zagovaranje mladih, Multimedija i snimanje filmova i Transnacionalna suradnja.
U sklopu Radnog paketa 4, kojeg je Udruga Studio B nositelj, s težištem na zagovaranje mentalnog zdravlja kroz različite oblike, održan je Trening za trenere kojim su postignuti sljedeći ciljevi: kroz intenzivnu obuku povećano je razumijevanje zagovaranja mentalnog zdravlja mladih a sudionici_ice su educirani o trenutnom projektnom ciklusu i njihovoj ulozi u svakom koraku projektnog ciklusa. Nadalje, kroz iskustveno učenje i rasprave poboljšano je razumijevanje sudionika_ica o konceptu planiranja i provedbe zagovaračkih aktivnosti za mentalno zdravlje mladih, te su oni pripremljeni za nadolazeće aktivnosti unutar ovog projekta.
Na ovom treningu sudjelovalo je ukupno 40 sudionika_ica iz šest organizacija i pet zemalja, dok je program rada uključivao različite teme kao što su Europska strategija za mlade i ciljevi održivog razvoja, vrijednosti, intersekcijska analiza, vrste i oblici zagovaranja, kreiranje javnih politika i izrada policy briefova, kampanje, multimedija i razne kompetencije potrebne za učinkovito planiranje i provedbu zagovaranja. Metodologija treninga bila je interaktivna jer su trener i trenerica osigurali da se znanje ne samo širi, već da ga sudionici_ice točno percipiraju i razumiju. A kako bi se to osiguralo, trener_ica su uključili_e sudionike_ice u rasprave i držali forum otvorenim za povratne informacije, upite i prijedloge.
Vrhunac provedbe projekta bila je zagovaračka aktivnost – kampanja i izložba, koju su sami sudionici_ice pripremili u petak, 27. rujna, u centru Nove Gradiške kroz proces iskustvenog učenja. Aktivnost je uključivala pripremu dvije izložbe, jedne u prostoru Hotela Kralj Tomislav i jedne u gradskom parku; javnog performansa na Korzu, edukativne igre za posjetitelje_ice itd. Tijekom te aktivnosti posjetilo nas je preko 40 osoba, od čega izdvajamo načelnika i zaposlenice Općine Vrbje, predstavnika Grada Nova Gradiška, predstavnice Elektrotehničke i ekonomske škole, OŠ Vladimir Nazor Adžamovci, predstavnike_ice 7 udruga s područja županije, predstavnika MUP-a, Hrvatskog zavoda za
socijalni rad, učenike_ice i građane. Nakon održanog eventa sudionici_ice su u procesu refleksije istakli raznolikost ishoda učenja povezanih s javnim govorom i nastupom, radom pod vremenskim pritiskom, upravljanjem događajima, timskim radom, osobnim izazovima itd. Također, ova je aktivnost omogućila sudionicima stjecanje višestrukih kompetencija i povezivanje s relevantnim dionicima na sveobuhvatan način. Provedba ovog treninga je osposobila radnike_ice s mladima za uspješno provođenje aktivnosti zagovaranja različitih tema, a posebno mentalnog zdravlja, koristeći različite oblike i vrste. U narednoj fazi projekta sve partnerske organizacije provest će aktivnosti u svojoj lokalnoj zajednici kako bi stečena znanja primijenili u praksi.
Tijekom treninga provođeno je kontinuirano i završno vrednovanje koje je pokazalo kako je aktivnost iznimno dobro osmišljena, te kako smo pružili sudionicima_icama siguran prostor za razmjenu mišljenja, stavova i ideja, te priliku za osobni i profesionalni rast, kao i prostor za ukidanje stigme o problemima mentalnog zdravlja s kojima se mladi suočavaju.
Ovim putem se želimo zahvaliti svom osoblju Hotela Kralj Tomislav na pruženom gostoprimstvu i izvrsnoj kvaliteti usluge, te Općini Vrbje koja nam je ustupila na korištenje Društveni dom u Mačkovcu gdje smo održali dio aktivnosti, te podržala provedbu ovog projekta na mnoge načine, kao i svim medijima koji prate naš rad. Također, posebnu zahvalu upućujemo Željku i Josipi Matijević, Saimi Mehinović, te Ljiljani Šarčević, Dubravki Burazović, Blaženki Žderić i Valentini Marjanović, te zaposlenicama i volonterkama Udruge Valentini, Klari i Nikolini, koje su ugostile naše sudionike_ice u vlastitim domovima i pripremile im tradicionalnu slavonsku večeru. Sudionici_ice su nam povratno rekli kako su se osjećali zaista ugodno i prihvaćeno, dok je naša lokalna zajednica dobila priliku upoznati se s mladima i omladinskim radnicima_icama iz 4 različite zemlje kao i Erasmus+ programom.
Dugotrajni utjecaj treninga na lokalnu zajednicu kroz promicanje teme mentalnog zdravlja s naglaskom na poremećaje u prehrani i percepciji vlastitog tijela, osiguran je na način da će je relevantni dionici poput donositelja odluka Općine Vrbje uključiti u buduću lokalnu javnu politiku za mlade, a predstavnici različitih škola uključit će se u razvoj i provedbu izvannastavnih aktivnosti na ove teme.