Nedjelja, 22 prosinca, 2024
NaslovnicaZanimljivostiLifestyleČetiri pogreške zbog kojih vam štetočine napadaju sobne biljke

Četiri pogreške zbog kojih vam štetočine napadaju sobne biljke

Briga o sobnim biljkama u zatvorenom prostoru, kao i o onima vani može djelovati gotovo kao meditativno iskustvo.

S obzirom na to da velik dio naših budnih sati provodimo pred ekranima, promatranje transformacije male sadnice u snažno živo biće, djeluje smirujuće i prizemljujuće.

Susan Nock koja se bavi dizajnom i održavanjem vrtova upozorila je na greške koje biste trebali izbjegavati kako biste spriječili zarazu, a podijelila je i savjete kako spasiti već zaražene biljke.

1) Ne pregledavate svoju biljku u trgovini

Kao što vrijedi za svaku kupovinu, artikli koji završe u vašoj košarici zaslužuju detaljniji pregled.

Kad god Nook pregledava redove s biljkama, brine se da one koje namjerava kupiti izgledaju zdravo u trgovini.

“Pažljivo provjeravam ima li znakova zaraze kako ne bih tako nešto unijela u svoj dom”, napominje. Ako primijetite znakove poput jezivih gmizavaca u tlu i požutjelog lišća, svakako obavijestite djelatnika u trgovini kako bi mogli brzo riješiti problem.

2) Ne kupujete prikladnu biljku za svoj dom

Biljke će uspijevati u okruženjima koja su dobro prilagođena njihovim posebnim potrebama pa ćete htjeti malo pročitati o najboljem zelenilu za vašu trenutnu životnu situaciju. Imate li suh i otvoren kut sa slabim svjetlom? Ili je to mjesto puno vlage i izravnog sunca?

Važno je razmisliti i o tome s kojim se drugim vrstama biljaka slaže ona koju želite kupiti? “Imam biljke koje imaju iste potrebe za svjetlom zajedno kako bi bile sretne”, kaže Nook.

3) Ne dajete dovoljno pažnje svojim biljkama

Dovoljno vode i sunčeve svjetlosti su očite potrebe, ali vašoj biljci je potrebno više od minimuma da bi uspjela.

Obratite pažnju na količinu vode u tlu i treba li orezati nekoliko listova. Ako brinete za sobnu biljku, trebali biste redovito brisati prašinu s njenog lišća. Biljci na otvorenom vjerojatno će trebati i gnojivo.

Ispunjavanje ovog malog popisa dio je brige o biljkama, ali to ima i sekundarnu korist. “Uzmem vremena da pregledam listove biljke s gornje i donje strane kako bih mogla primijetiti zarazu čim se dogodi”, tvrdi Nook.

4) Zarazu ne liječite na vrijeme

Čim uočite jednu zaraženu, odvojite je od ostalih kako se ne bi širila. Možda biste trebali pročitati koju vrstu zaraze imate, kaže Nook, ali napominje da ona obično tretira biljku otopinom vode i insekticidnog sapuna.

“Također ću obrisati lišće i stabljike kako bih uklonila zarazu i pošpricati biljku istom kombinacijom vode i insekticidnog sapuna ili proizvodom od ulja nima”, kaže ona.

Najbolje je tretirati vrhove i donje dijelove listova i orezati sve oštećene. Bitno je da budete temeljiti, piše Real Simple.

“Važno je držati biljku izoliranu oko mjesec dana, jer je uobičajeno da se štetočine ponovno pojave, pa ćete u tom slučaju morati skloniti biljku”, upozorava Nook., piše N1.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE