Odluka o puštanju sijede prirodne kose, osnažujuće je iskustvo. Salonska bojanja, briga o oporavku vlasi i korijena te oštećenja izazvana bojama možda su vas natjerali da priuštite malo odmora vašoj kosi.
Umjesto sve te “muke”, možete imati prekrasne prirodne pramenove i pojednostavljen raspored održavanja. Ali ako mislite da se jednostavno možete vratiti na prirodni režim njege kose – i nije baš tako, pišu 24 sata.
Sijeda kosa zahtijeva jedinstvenu rutinu kako bi ostala zdrava, mekana i sjajna. Najbolja i najprirodnija boja za kosu je moguća uz nekoliko trikova.
1. Koristite hidratantni šampon i regenerator
Sijeda kosa zahtijeva drugačiji režim šamponiranja i regeneratora od potpuno pigmentiranih pramenova. Iako ste možda jednom odabrali proizvode na temelju jedinstvenih potreba vaše kose – na primjer, volumen ili protiv kovrčanja – vjerojatno ćete se htjeti prebaciti na nešto što joj može dodati vlažnost.
“Sijeda kosa ima tendenciju da izgubi vlažnost jer folikul dlake proizvodi manje sebuma kako starimo, što rezultira sušom i grubljom teksturom”, kaže Gregory Patterson, frizer slavnih i stručnjak. Zbog toga se uvijek preporučuju hidratantni i omekšavajući šamponi i regeneratori.
2. Šampon za korekciju boje
Kosa sijedi kada izgubi svoj pigment. A kad izgubi pigment, lako će promijeniti boju. “Zamislite bijelu majicu kratkih rukava, što je više nosite, postaje manje svježa i čista”, kaže stručnjakinja Brandie Devillier, navodeći kako se ista stvar događa s našom sijedom kosom.
Onečišćenje, tvrda voda pa čak i previše sunca mogu uzrokovati da postane blijeda. “Da biste to preokrenuli, koristite šampon za korekciju boje nekoliko puta tjedno. Najbolji je ljubičasti. Budući da je suprotna žutoj boji na kotaču boja, može pomoći da sijeda kosa ne požuti i omogućiti bijeloj kosi da ostane bijela i živahna”, kaže Cindy Marcus, profesionalna frizerka u Las Vegasu.
Ljubičasti regenerator također može pomoći ovom procesu i svakako slijedite upute na boci.
3. Njegujte svoje vlasište
Zdravo vlasište znači zdrava kosa. “Kosa raste iz folikula dlake prema van, stoga je njegovanje vlasišta i korijena jednako važno kao i kosa koju vidite”, kaže Patterson.
Jedna od njegovih omiljenih vrsta proizvoda je piling za vlasište. “Ovo pomaže stanicama kože da se preokrenu i pomaže da koža vlasišta ostane opuštena”, kaže.
Njegova druga omiljena vrsta proizvoda je ulje za vlasište. “Kako starimo, proizvodimo manje sebuma ili masnoće, od čega kosa prirodno dobiva zaštitu i hidrataciju”, objašnjava.
Dakle, kad ga izgubimo, prema Pattersonu, moramo ga zamijeniti – da bi kosa zadržala “mladenački” sjaj i teksturu. On predlaže da svaki dan umasirate nekoliko kapi u vlasište. Ujutro upotrijebite četku s prirodnim vlaknima kako biste nanijeli proizvod po sredini i vrhovima kose kako biste oponašali prirodnu zaštitu sebuma vlasišta.
4. Dodajte sjaj
“Razmišljajte o ovome kao o prozirnom laku za svoju manikuru ili sjajilu za usne za vaš ruž”, kaže Patterson.
Srećom, sjajilo možete nanijeti i kod kuće.
5. Perite kosu rjeđe
Sijeda kosa obično je suša i lomljivija od potpuno pigmentiranih pramenova, a često pranje može pogoršati problem. “Naša kosa treba prirodna ulja koja proizvodi naše vlasište, kako bi izgledala sjajna i zdrava”, kaže Marcus. Previše pranja može lišiti kosu ovih eteričnih ulja.
Većina ljudi sa sijedom kosom može se izvući s pranjem kose jednom ili dvaput tjedno – ako vam je kosa izrazito tanka, Marcus savjetuje pranje najviše svaki drugi dan, prenosi Best Life., piše N1.