Znanstvenici su otkrili zašto čarobne gljive uzrokuju čudne halucinacije te postoje li potencijalne koristi za mentalno zdravlje ljudi.
Psilocibin, jedan od psihoaktivnih sastojaka u čarobnim gljivama, utječe na područje mozga koje je povezano sa sanjarenjem, sjećanjem i introspektivnim razmišljanjem, navodi se u novom radu u časopisu Nature.
Rad je otkrio kako učinci koje psilocibin ima na mozak mogu trajati tjednima. Ovo otkriće pomaže objasniti zašto gljive uzrokujuju tako čudna psihodelična iskustva, a moglo bi otvoriti put njegovoj upotrebi za pomoć pri nekim psihičkim stanjima.
“Rad pruža uvjerljive dokaze da je desinkronizirana moždana aktivnost u osnovi akutnog psihodeličnog stanja što može doprinijeti trajnim promjenama u neuralnim aktivnostima u dijelovima mozga koji su odgovorni za kontrolu samopercepcije, emocija i cjelokupnog pristupa životu”, rekao je za Newsweek Pertros Petridis, istraživač psihodelika.
Potencijalne kliničke implikacije
“Ovo ima značajne kliničke implikacije jer sugerira da bi psilocibin mogao učiniti mozak prilagodljivijim, što bi moglo biti korisno za ljude koji pate od krutih neprilagodljivih obrazaca mišljenja i ponašanja“, dodaje.
Postoji nekoliko vrsta čarobnih gljiva, a sve sadrže aktivne spojeve psilocibin i psilocin koji mogu promijeniti percepciju, raspoloženje i misaone procese.
Učinci čarobnih gljiva mogu uvelike varirati ovisno o vrsti, konzumiranoj količini i mentalnom stanju pojedinca te okolini. Uobičajeni učinci uključuju vizualne i slušne halucinacije, promijenjenu percepciju vremena i prostora, euforiju i povećanu introspekciju. Učinci obično počinju 30 do 60 minuta nakon konzumiranja gljiva i mogu trajati između četiri do šest sati.
Posljednjih godina došlo je do skoka u istraživanju potencijalne terapijske upotrebe psilocibina, s nekoliko studija koje pokazuju obećanje u korištenju terapije potpomognute psilocibinom za stanja kao što su depresija, anksioznost, PTSP, pa čak i za zlouporabu ovisničkih supstanci.
U ovom radu, istraživači su pratili promjene u mozgu kod sedam odraslih osoba u dobi između 18 i 45 godina koristeći MRI skeniranje prije, tijekom i tri tjedna nakon uzimanja psilocibina. Istraživači su otkrili da psilocibin desinkronizira različita područja mozga, mijenjajući povezanost između tih regija.
“Kratkoročno, konzumacija čarobnih gljiva stvara psihodelično iskustvo. Dugoročna posljedica je da čini mozak fleksibilnijim i potencijalno sposobnijim da dođe u mentano zdravije stanje”, pojasnio je autor studije Joshua S. Siegel., piše N1.