Nedjelja, 22 prosinca, 2024
NaslovnicaZanimljivostiLifestyleEvo koliko bi trebalo skratiti vrijeme koje djeca provode ispred ekrana

Evo koliko bi trebalo skratiti vrijeme koje djeca provode ispred ekrana

MANJE vremena ispred ekrana znači manje lošeg ponašanja. U roku od samo dva tjedna, roditelji bi mogli vidjeti značajna poboljšanja u mentalnom zdravlju i ponašanju svoje djece ako ona počnu provoditi pred ekranima samo tri sata tjedno, prema novom istraživanju objavljenom u JAMA Network Open.

Djeca u prosjeku provode sedam do osam sati dnevno pred ekranima, radi zabave. Međutim, kada su djeca drastično smanjila vrijeme provedeno pred ekranom, pokazala su značajna poboljšanja u općem ponašanju i emocionalnom blagostanju.

Istraživači sa Sveučilišta Južne Danske analizirali su podatke prikupljene od 89 obitelji s 181 djetetom i adolescentom između četiri i 17 godina.

Polovica obitelji zamoljena je da ograniči slobodno vrijeme svoje djece pred ekranom na najviše tri sata tjedno, što je velika promjena u odnosu na prosječnih sedam do osam sati dnevno. Oni koji su to učinili tvrde da su njihova djeca bolje reagirala na emocije i stres te da se poboljšalo njihovo prosocijalno ponašanje.

Drugim riječima, smanjenje sati provedenih pred ekranom pomoglo je djeci da bolje obrade svoje emocije i poboljšaju svoje društvene interakcije.

Ekrani povećavaju rizik od neurorazvojnih poremećaja

Prethodno istraživanje, objavljeno u časopisu JAMA Pediatrics, pokazalo je da djeci treba zabraniti vrijeme pred ekranom do treće godine jer to može dovesti do kašnjenja u razvoju. Istraživači sa Sveučilišta Drexel otkrili su da bebe i mala djeca, koja gledaju ekrane, imaju veću vjerojatnost da će pokazati atipična osjetilna ponašanja povezana s neurorazvojnim poremećajima, kao što su autizam i poremećaj pažnje/hiperaktivnosti (ADHD).

Istraživači su također otkrili da količina vremena koje je bebama bilo dozvoljeno provesti pred ekranom i njihova dob izravno utječu na njihov razvoj. Svaki sat dnevnog vremena provedenog ispred ekrana povećao je djetetove šanse za ispoljavanje senzornih problema za 23% u 18 mjeseci, ali je pao na 20% u 24 mjeseca. Jedina iznimka je videochat – budući da su društvene interakcije korisne za djetetov razvoj., piše Index.hr

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE