Utorak, 7 siječnja, 2025
NaslovnicaAktualnoLiječnici odgovorili na najbitnija pitanja o menopauzi

Liječnici odgovorili na najbitnija pitanja o menopauzi

ene općenito koriste izraz menopauza za označavanje širokog raspona, od prvog izostanka mjesečnice do desetljeća nakon prestanka krvarenja. Liječnici su odgovorili na neka najčešća pitanja.

Predsjednica Hrvatskog društva za menopauzu Marina Šprem Goldštajn nedavno je za N1 rekla da menopauza, sa svim svojim simptomima, muči žene vrlo često na vrhuncu karijere, od 45. ili 50. godine života.

Šezdeset posto svih žena tijekom menopauze suočava se s više od 30 simptoma povezanih sa starenjem jajnika i gubitkom estrogena. Menopauza je dugo bila tabu tema, ali sada se sve više priča o njoj. Liječnici su tako odgovorili na neka najčešća pitanja.

Kada ste točno u menopauzi?

Izraz “u menopauzi sam” zapravo nema znanstveno značenje. Stadij u kojem vaši jajnici počinju proizvoditi manje hormona estrogena i progesterona, u kojem imate manje jajnih stanica sposobnih za život i vaše mjesečnice postaju manje redovite, obično se naziva perimenopauza. “Menopauza” se odnosi na period od godinu dana nakon zadnjeg menstrualnog ciklusa. Menopauza je zapravo više granica koju prijeđete nego faza u kojoj možete biti, piše Yahoo.

Ako ste u perimenopauzi, možete li prestati koristiti kontracepciju?

Istina je da je manja vjerojatnost da ćete zatrudnjeti u perimenopauzi, ali to ne znači da se to ne može dogoditi, rekla Jackie Thielen, M.D., ravnateljica specijalizirane klinike za žensko zdravlje na klinici Mayo u Jacksonvilleu, FL.

Može li menopauza dovesti do nekih zdravstvenih problema?

Kad ste u postmenopauzi, više nemate koristi od zaštitnih učinaka estrogena, što povećava rizik od nekih zdravstvenih problema.

  • Srčane bolesti: Žene u postmenopauzi mnogo su osjetljivije na srčane bolesti i moždani udar nego žene u predmenopauzi. To je zato što u mlađim godinama estrogen štiti srce. Tijekom perimenopauze žene također imaju veći rizik od povećanja razine kolesterola, zadebljanja arterija i drugih problema, prema American Heart Association.
  • Urinarna inkontinencija: To je stanje nevoljnog otjecanja mokraće, a otprilike polovica žena žali se na ovu stanje nakon menopauze. To se događa jer tkiva mokraćnog mjehura i uretre gube tonus nakon što opadne estrogen.
  • Osteoporoza: Prema Nacionalnom institutu za starenje, gubitak koštane mase najbrže se javlja kod žena u prvih nekoliko godina nakon menopauze.

Koji su najčešći simptomi i kako se mogu ublažiti?

Manjak estrogena mogu dovesti do ​​stanjivanje kose, lupanje srca kao i vrtoglavice. Nakon što uđete u menopauzu i vaš se estrogen stabilizira na nižoj razini, simptomi se mogu ublažiti sami od sebe.

  • Suhoća vagine: Procjenjuje se da 75 posto žena u postmenopauzi ima suhoću vagine, no samo 10 do 20 posto traži liječnički tretman zbog toga. “Ako se nosite s ovom vrstom boli, a lubrikant ili hidratantna krema bez recepta ne pružaju olakšanje, obratite se svom liječniku o tretmanima na recept”, kaže dr.med. Lauren Streicher.
  • Naleti vrućine: Čak 80 posto žena navodi da ima valunge, iznenadne valove vrućine koji traju od jedne do pet minuta. Osjećaj može biti popraćen znojenjem, crvenilom kože i ubrzanim otkucajima srca, nakon čega slijedi hladnoća. Otprilike trećina žena u menopauzi opisuje ih kao umjereno ili jako uznemirujuće, kaže dr. Santoro. Pomaže hormonska terapija kao i nošenje slojeva koji se lako skidaju te hlađenje lepezom. Istraživanja sugeriraju da ograničavanje kofeina također može smanjiti ozbiljnost valunga.
  • Promjene raspoloženja: Studije pokazuju da do 68 posto žena u perimenopauzi prijavljuje pojačane simptome depresije. Ako se osjećate depresivno ili tjeskobno, obavijestite svog liječnika.
  • Problemi sa spavanjem: Otprilike polovica žena koje prolaze kroz perimenopauzu žale se na loš san. Lagane pidžame i plahte mogle bi učiniti noćno znojenje podnošljivijim. Vaš liječnik može vam preporučiti i lijekove na recept., prenosi N1
MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE