U Hrvatskoj je u 2023. bilo 395.058 osoba sa šećernom bolesti, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 % oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih veći od 600.000.
Dijabetes je teško tipično doživotno stanje koje rezultira pretjerano visokim razinama šećera u krvi.
Točan uzrok dijabetesa tipa 1 ostaje nepoznat. Međutim, daleko češći dijabetes tipa 2 često je povezan s čimbenicima poput pretilosti i nedostatka tjelesne aktivnosti, iako može biti i nasljedan.
Rano prepoznavanje simptoma dijabetesa omogućuje brzu medicinsku intervenciju. Iako ne postoji lijek za dijabetes, dostupni su tretmani za ublažavanje simptoma.
Stoga je ključno biti svjestan potencijalnih znakova upozorenja. Jedan uobičajeni simptom dijabetesa lako se može zamijeniti samo kao reakcija tijela na vruće vrijeme.
Pretjerana žeđ
Zdravstvene organizacije poput NHS-a identificiraju pretjeranu žeđ kao crvenu zastavu za dijabetes, koja pogađa i pacijente tipa 1 i tipa 2, izvještava Express, a prenosi Mirror. Ovaj simptom nastaje zbog nakupljanja viška glukoze u krvi, objašnjava američka klinika Mayo. Posljedično, bubrezi moraju više raditi kako bi filtrirali i apsorbirali višak šećera.
Ako bubrezi ne mogu držati korak, višak šećera završava u urinu, izvlačeći tekućine iz tjelesnih tkiva, što dovodi do dehidracije i žeđi. Visoke razine šećera u urinu uzrokovane dijabetesom također mogu rezultirati slatkim ili voćnim mirisom urina. Prekomjerni šećer često može dovesti do dehidracije, potičući osobu da konzumira više vode i posljedično češće mokri.
NHS je izdao upozorenje da “mnogi ljudi” žive s dijabetesom tipa 2, a da toga nisu svjesni zbog nedostatka vidljivih simptoma., prenosi N1.