Sunčane naočale nisu samo trendovski modni dodatak, nego su iznimno važne za zdravlje očiju No pri kupnji nas stoga ne treba zavesti samo oblik naočala jer neke su druge stvari i važnije Ovih 6 pogrešaka pri kupovini sunčanih naočala svakako treba izbjegavati Kada izlažemo kožu suncu, naravno da koristimo kvalitetnu kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom. Čak i kada je u pitanju dnevna njega, mnogi se ljudi oslanjaju na integriranu zaštitu od sunca tijekom cijele godine. Ali, ono što se brzo zaboravlja jest da intenzivno izlaganje sunčevoj svjetlosti ne oštećuje jedino kožu, nego i oči – može doći do iritacije, upale i slabijeg vida. Visokokvalitetne sunčane naočale stoga bi trebale biti standard u svakoj kolekciji modnih dodataka.
Kako uopće prepoznati dobar par sunčanih naočala? Svakako treba obratiti pažnju na sljedeće aspekte:
1. Kloni se no-name modela Trendovi dolaze i odlaze sve brže i brže. Svatko tko želi pratiti svaki hype nastoji kupiti jeftine, no-name naočale. Međutim, ovdje se itekako savjetuje oprez: oftalmolozi upozoravaju na nošenje naočala bez atestiranih leća jer to može znatno oštetiti oči.
2. Obrati pažnju na oznake na naočalama Dobre sunčane naočale za svakodnevnu upotrebu prepoznaju se po znaku ‘UV 400’ i oznaci ‘CE’ koju nose samo proizvodi koji zadovoljavaju sigurnosne i zdravstvene zahtjeve EU. Kvalitetne sunčane naočale sada nisu opremljene samo visokim UV filterom, nego i štite oči od štetnog plavog svjetla pametnih telefona i tableta.
3. Tamnije ne znači automatski i bolje Što su stakla tamnija, zaštita je veća? To nije točno! Kada je riječ o sunčanim naočalama, uvriježen je mit da nijansa leća govori nešto o njihovoj kvaliteti. Tamnije leće ne pružaju automatski bolju zaštitu od sunca. Bez UV filtera vrlo tamne sunčane naočale zapravo mogu biti štetnije za oči nego ako uopće ne nosiš naočale. Razlog: zjenice se šire ispod tamnih leća i propuštaju više štetnih UV zraka u oko. Zbog toga sunce lakše napada mrežnicu.
4. Budi oprezna dok voziš automobil, skuter ili bicikl! Žuta, narančasta, crvena: sunčane naočale sa šarenim staklima su trenutačno veliki trend, ali su neprikladne za promet na cesti. Boje iskrivljuju svjetlost, pa našim očima treba više vremena da neutraliziraju boje, što zauzvrat usporava naše vrijeme reakcije. Kada voziš automobil, skuter, romobil ili bicikl, bolje je odlučiti se za nijanse u smeđoj, zelenoj ili sivoj boji. 5. Boje sunčanih naočala i što one znače A kad smo već kod raznobojnih leća: jesi li znala da različite nijanse promoviraju različite aspekte gledanja kroz njih? Ružičaste, narančaste i crvene leće, primjerice, čine kontraste uočljivijima. Iz tog razloga sportske naočale često imaju upravo ove boje, jer povećavaju kontrast, osobito u zelenim krajolicima. Žute leće omogućuju dobru vidljivost, osobito u magli ili u sumrak. Ali, budi oprezna: ove su naočale samo djelomično prikladne tijekom dana jer propuštaju puno UV zračenja. Zelene leće najmanje utječu na naočale, ali imaju prednost za sve ljubitelje vode: minimiziraju igru svjetla na površini. A plave leće? Osobito se preporučuju kada ima snijega jer ove leće stvaraju hladnije svjetlo i u kombinaciji s intenzivnom bijelom povećavaju kontrast.
6. Tko je uz more ili na planini, treba veću zaštitu Svatko tko provodi vrijeme u planinama (posebice tijekom zimskih sportova!) ili uz vodu izložen je većem UV zračenju nego kad šeta gradom. Sunčane naočale s visokom UV zaštitom te prije svega zaštitom od bliještanja koje prekrivaju i bočnu stranu oka ovdje su obavezne. Prije kupovine najbolje je potražiti savjet optičara., piše 24sata.