JEDNA od najvažnijih stvari koje možemo učiniti kako bismo podržali zdravlje crijeva jest održavati zdravu prehranu. To zahtijeva uključivanje hrane koja je pogodna za crijeva u naše svakodnevne obroke.
Naravno, to može uključivati voće, povrće i hranu punu probiotika poput jogurta. No, što kad je 15 sati, a mi tražimo slani zalogaj? Gastroenterologinja Janese Laster podijelila je odličan prijedlog.
“Međuobroci s visokim udjelom biljnih proteina i vlakana pomažu hraniti stanice debelog crijeva i diverzificirati mikrobiom”, objašnjava ona za Eating Well. Raznolika mješavina bakterija u našim crijevima pomaže održati naše tijelo zdravim i otpornim. Niža bakterijska raznolikost, s druge strane, povezana je s upalom i kroničnom bolešću.
Dakle, odabirom međuobroka koji je bogat biljnim proteinima i vlaknima, možemo podržati svoje zdravlje crijeva.
Orašasti plodovi su savršena kombinacija proteina i vlakana
Prema gastroenterologinji, najbolji međuobrok su orašasti plodovi. Oni su idealna kombinacija hranjivih tvari korisnih za crijeva koje preporučuju liječnici. Šaka orašastih plodova i maslac od orašastih plodova izvrsni su zalogaji između obroka. Također, možemo ih jesti na mnogo načina.
Orašasti plodovi su savršena kombinacija proteina i vlakana. Dobri visokoproteinski međuobrok trebao bi sadržavati od 6 do 20 grama proteina, a trebali bismo tražiti najmanje tri grama vlakana u međuobroku bogatom vlaknima. Na primjer, dvije žlice maslaca od badema imaju oko sedam grama proteina i više od tri grama vlakana. Ako tome dodamo jabuku, dobit ćemo još više vlakana.
Orašasti plodovi mogu se pripremati na različite načine, npr. prženi i soljeni. No, za osobe koje imaju dijabetes ili visoki krvni tlak, Laster preporučuje neslane, obične orašaste plodove kako bi ograničili unos natrija. Slično tome, pri odabiru maslaca od orašastih plodova trebali bi potražiti one koji sadrže orašaste plodove i sol ili samo orašaste plodove, što će ograničiti prekomjeran unos šećera., piše Index.hr