Predsjednik SDP-a Peđa Grbin govorio je za N1 o prijedlozima izmjena Zakona o obnovi Zagreba netom prije zasjedanja Vlade po tom pitanju, po kojem bi se u obnovu Zagreba i okolice nakon potresa uvrstilo i obnovu stradalih područja u Baniji.
SDP je svoj prijedlog od 30-ak stranica već uputio u saborsku proceduru.
“Mi u SDP-u smatramo i drago nam je da je Vlada prihvatila taj princip da bi odgovor na potres i štetu koji su nastali u Sisačko-moslavačkoj županiji trebao ići u dva koraka. Nulti korak je izmjena Zakona o obnovi jer bi to trebalo otvoriti mogućnost da se kuće počinje obnavljati što prije”, kazao je Grbin i dodao:
“Nakon sjednice Vlade ćemo vidjeti hoćemo li podržati prijedlog.”
Grbin se nada da su u Vladi shvatili da opozicija u ovoj situaciji nipošto ne želi skupljati političke bodove:
“Ovdje je cilj prije svega omogućiti našim sugrađanima da što prije počnu normalno živjeti.”
“Drugi korak je pitanje revitalizacije. Zakon o obnovi je popravljanje onoga što je oštećeno”, kazao je Grbin.
“Ne smiju se dogoditi ‘gradovi duhova’ nakon obnove”
“Gradonačelnik Dumbović je rekao da nipošto ne smije dogoditi da Petrinja i Glina postanu gradovi duhova. Nikome to nije u cilju. Revitalizacija tog kraja znači da počnemo razmišljati o struji, o vodi. Znamo da mnogo stanovnika tog kraja nema struju desetljećima iako su prije toga imali priključke. Neki su čak i platili priključke, a još uvijek nisu dobili struju. Druga stvar o kojoj moramo razmišljati je da u toj županiji ima više umirovljenika nego što je onih koji rade”, nastavio je Grbin i istaknuo:
“Moramo vratiti gospodarsku aktivnost u tom kraju.”
Grbin je rekao da su u izmjenama Zakona o obnovi predvidjeli tu činjenicu da u Sisačko-moslavačkoj županiji građani prosječno imaju bitno niži standard od građana Zagreba, što bi trebalo utjecati na utvrđivanje određenih cenzusa.
“Ovaj zakon treba donijeti sljedećeg tjedna. Nadam se da će rasprava biti u utorak ili u srijedu”, objasnio je Grbin da opozicija računa na to da se zakon donese što prije.
Bit će, dakle, konstruktivni?
“Naravno”, odgovorio je predsjednik SDP-a.
Voditelja je zanimalo hoće li konstruktivni odnos opozicije po ovom pitanju ovisiti o konstruktivnom odnosu HDZ-a prema prijedlogu opozicije da se u Saboru osnuje istražno povjerenstvo o mogućem kriminalu pri obnovi ratom pogođenih područja u 90-ima.
“Nikakva politička trgovina ne dolazi u obzir!”
“Apsolutno ne. To su dva odvojena pitanja”, odgovorio je Grbin i dodao:
“U stanju kad treba pomoći građanima, nikakva trgovina ne dolazi u obzir.”
“Ako gospoda iz HDZ-a to ne žele”, dodatno je pojasnio stav svoje stranke o istražnom povjerenstvu, “morat će to objasniti građanima, a mi ćemo naći druge modalitete.”
“Ovdje je bitna kooperacija nas iz oporbe i vladajućih… Ovdje nema takmičenja”, kazao je.
Za istragu DORH-a kazao je da ono apsolutno treba istraživati:
“Tu se ne slažem sa Zoranom Milanovićem.”
Grbin je konstatirao da je reakcija države na potres “evidentno zakašnjela”, počev od proglašenja katastrofe tjedan dana nakon potresa, preko svjedočenja gradonačelnika Petrinje i Siska, do nedostatka kontejnera za alternativni smještaj. Konačno je rekao i da stanje s robnim rezervama očito nije bilo dobro, odnosno, ako se nešto iz robnih rezervi upotrebljavalo, da se to onda odmah moralo i nadomještaji:
“Logično bi bilo da kontejner prije stigne iz Zagreba, Jastrebarskog i Siska nego iz Budimpešte ili Istanbula.”