Nedjelja, 22 prosinca, 2024
NaslovnicaZanimljivostiUdruga Biom otkrila što je potrebno učiniti kada naiđemo na mladu pticu

Udruga Biom otkrila što je potrebno učiniti kada naiđemo na mladu pticu

SVIBANJ i lipanj su razdoblje kada mnogi ptići napuštaju svoja gnijezda i uče letjeti, zbog čega volonteri Udruge Biom često dobivaju dojave o pronađenim mladim pticama. Udruga je u nedavnoj objavi otkrila što trebamo učiniti kada dođemo u kontakt s pticama koje se nalaze izvan gnijezda.

“U želji da pomognu poletarcima, mnogi građani traže savjete kako pronađene ptiće othraniti ili ih pak odnose na zbrinjavanje kod veterinara i u prihvatilišta za divlje životinje. No, većina poletaraca je potpuno zdrava i pod punom skrbi svojih roditelja te uzimanje iz prirode može smanjiti njihove izglede za preživljavanje”, poručuju iz Bioma.

“Roditelji ptica iznimno rijetko napuštaju svoje mlade; ako ih u trenutku ne vidimo, to ne znači da nisu prisutni. Najčešće skupljaju hranu u blizini, ili se drže skriveni od naše prisutnosti, čekajući da se udaljimo. Stoga je najbolje poletarce ostaviti tamo gdje jesu, u brizi roditelja”, dodaju.

Mlade ptice smijemo premjestiti na najbližu granu ili grm isključivo ako se nalaze na opasnom mjestu, kao što je cesta. No, ne smijemo ih premjestiti predaleko kako bi ih roditelji mogli pronaći.

“Naravno, postoje situacije kada je potrebno zbrinuti ptića. To su rijetki slučajevi kada je ptica vidno ozlijeđena, u izravnoj opasnosti od grabežljivaca ili automobila, ili je riječ o goluždravcu – mlađem ptiću koji nije u potpunosti prekriven perjem te se ne može samostalno kretati”, pišu volonteri.

Kako se zaštiti od napada vrana?

Na području Knežije sve su češći napadi sivih vrana koje pokušavaju zaštititi svoje ptiće od slučajnih prolaznika i njihovih ljubimaca. Biom je na tri lokacije u Knežiji postavio table sa savjetima koje je potrebno slijediti u slučaju napada vrane. Evo što bi prolaznici trebali učiniti ako se na njih zaleti vrana:

  • panika može dovesti do ozljede – zadržite smirenost 
  • nemojte trčati, bježati ili nastaviti voziti bicikl jer se uslijed pada lako možete ozlijediti
  • siđite s bicikla ili nastavite hodati i polako se udaljite s lokacije
  • podignite ruke, torbu, kišobran ili drugi predmet iznad glave
  • gledajte prema vrani (vrane se ne zalijeću ako gledate prema njima)

Savjeti za planinare

Građani koji puno vremena provode u šetnjama ili planinarenju po šumama trebali bi biti posebno oprezni zbog mogućih napada šumskih sova koje mogu nanijeti ozbiljne ozljede.

“Naime, pojedine vrste sova (šumska sova i jastrebača) mogu posebno agresivno braniti svoje poletarce, te njihovi napadi mogu dovesti do ozbiljnih ozljeda. Stoga, ako na tlu u prirodi pronađete ptiće ovih sova, najbolje je da im se ne približavate i da ih ne dodirujete ili uzimate, osim ako primijetite da su ozlijeđeni ili u neposrednoj opasnosti”, poručuju iz Bioma., piše Index.hr

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE