Srijeda, 15 siječnja, 2025
No menu items!
NaslovnicaZanimljivostiLifestyleŠto vam je činiti ako ostanete bez kartice? Provjerili smo kakva je...

Što vam je činiti ako ostanete bez kartice? Provjerili smo kakva je procedura u bankama

Gubitak bankovne kartice prava je gnjavaža. Nevažno jeste li je zaturili negdje u hrpama papira koje mnogi od nas čuvaju kod kuće ili su vam je ukrali, gubitak ovog malog komada plastike dovest će vas do glavobolje.

Ako ste izgubili karticu ili vam je ukradena, najvažnija stvar koju morate napraviti je – obavijestiti banku koja vam je izdala karticu. Odmah! Broj na koji možete kontaktirati banku nalazi se kartici za koju ste upravo shvatili da je izgubljena pa većina stručnjaka preporučuje da taj broj negdje (na skrivenom mjestu) zapišete i sačuvate, kao i da ga ne čuvate u istom novčaniku u kojemu vam se nalazi(la) kartica. Također, ovaj broj možete pronaći i na web stranicama banke.

Većina banaka neće vam stvarati veliki problem oko izdavanja nove kartice. Nekoliko velikih banaka u Hrvatskoj pitali smo kakva procedura očekuje njihove klijente jednom kad shvate da više nemaju karticu kojom su plaćali.

Evo odgovora:

Hrvatska poštanska banka

Klijenti Hrvatske poštanske banke u slučaju gubitka kartice obvezni su u što kraćem roku o tome obavijesiti banku, a kartica će istog trena biti blokirana. Za prijavu gubitka odnosno blokadu kartice klijentima je dostupan telefonski broj 01 4804 464 od 0 do 24 sata.

Nakon primitka i aktivacije nove kartice, staru karticu je potrebno uništiti, odnosno, klijenti ne trebaju čuvati stare kartice, niti ih vraćati u Banku, kažu iz HPB-a.

Naknada za izradu nove kartice i izdavanje PIN-a zbog gubitka ili krađe kartice iznosi 6,64 eura.

Banka ne naplaćuje redovnu zamjenu kartice zbog isteka roka važenja.

Zagrebačka banka

“U slučaju gubitka kartice potrebno je odmah, bez odgađanja, nazvati 01 3789 789 te obavijestiti Banku o gubitku. Zaba odmah po pozivu blokira karticu i pokreće postupak njene zamjene kroz izdavanje nove”, objašnjavaju iz Zagrebačke banke za N1.

Također, sve nove kartice dostavljaju na adresu klijenta, a u slučaju zamjene zbog isteka roka valjanosti kartice u priloženom pismu šalju i smjernice o načinu uništavanja stare kartice.

“Izdavanje novih kartica u Zagrebačkoj je banci potpuno besplatno u slučaju zamjene zbog isteka roka valjanosti ili ako iz određenog razloga promjenu inicira Banka. Zamjena se ne naplaćuje ni u slučaju da klijent prijavljuje grešku na dostavljenoj kartici.”

“Ako klijent traži zamjenu zbog oštećenja ili promjene podataka (npr. promjena prezimena), naknada iznosi 5,31 eura, dok se u slučaju prijave gubitka ili krađe naplaćuje naknada od 7,96 eura, prilikom čega se klijentu dostavlja nova kartica s novim brojem te novi PIN”, kažu iz Zagrebačke banke.

PBZ

Gubitak ili krađu kartice potrebno je odmah prijaviti na telefonski broj 01/4891 333 od 0 do 24 sata, uz obaveznu pisanu potvrdu u Poslovnici PBZ-a ili u najbližu PBZ poslovnicu, kažu iz Privredne banke Zagreb.

Ako je kartici koju koristite istekao rok valjanosti, banka će vam izdati novu. U tom slučaju, navode iz banke, potrebno je uništiti staru karticu rezanjem preko magnetske trake i čipa.

Izvanredno izdavanje kartice te PIN-a u slučaju gubitka ili krađe naplaćuje se 7,96 eura.

Izdavanje kartice u slučaju oštećenja ili promjene matičnih podataka naplaćuje se 5,97 eura, reizdavanje kartice po isteku valjanosti se ne naplaćuje, odgovaraju iz PBZ-a na upite N1.

Erste banka

I u Erste banci naglašavaju da je čim uočite gubitak kartice potrebno obavijestiti banku kako bi se što je prije moguće izgubljena kartica blokirala.

“Klijent to može učiniti ili dolaskom u poslovnicu ili javljanjem u Kontakt centar, koji je dostupan svaki dan od 6-22 sata (osim blagdanima). Osim telefonskim pozivom, klijenti se Kontakt centru mogu javiti i chatom, video pozivom, skypom ili e-mailom”, naglašavaju iz Erste banke za N1.

I u ovoj banci svi građani kojima ističe debitna kartica, novu, automatski i bez naknade, dobivaju na kućnu adresu te je mogu nastaviti koristiti uz PIN koji je isti kao i za karticu kojoj je istekla valjanost. “Nakon što nova kartica stigne na adresu korisnika te je on aktivira (prvom transakcijom na fizičkom prodajnom mjestu ili na bankomatu umetanjem kartice u uređaj i unosom PIN-a), staru karticu nije potrebno čuvati niti je vratiti u banku već je preporuka uništiti staru karticu, odnosno prerezati je preko čipa i magnetske trake”, kažu nam iz Erste banke.

Također, naknada za ponovno izdavanje kartice u slučaju krađe ili gubitka na zahtjev klijenta iznosi 5,31 euro, dok se izdavanje novog PIN-a slanjem SMS-a na mobilni telefon korisnika ne naplaćuje. U slučaju da korisnik naruči izdavanje tiskanog PIN-a, naknada će iznositi 1,33 eura.

U slučajevima kada se utvrdi da je došlo do zlouporabe kartice, Erste banka klijentima ne naplaćuje izradu nove.

Također, Erste banka ne obračunava naknadu kod ponovnog izdavanja (reizdavanja) debitne kartice po isteku roka važenja ili prilikom izdavanja prve debitne kartice vlasnika i/ili opunomoćenika i PIN-a, kažu iz ove banke za N1.

Iako iz odgovora banaka da zaključiti da procedura oko izdavanja nove kartice nije pretjerano komplicirana, svi koji su prošli gnjavažu s gubitkom bilo kojeg dokumenta znaju da bi rado izbjegli reprizu te situacije.

Kako se zaštititi i svesti mogućnost ove neugodne situacije na minimum?

Hrvatska udruga banaka savjetuje da karticu nikada ne ostavljate bez nadzora te da je ne čuvate na istom mjestu kao gotovinu.

Također, savjetuju da svoju karticu nikada ne dajete drugim osobama da obavljaju transakcije, ali i da s bankom dogovorite da novu karticu preuzmete u poslovnici, osobito ako ne živite sami i netko drugi ima pristup vašoj pošti.

HUB navodi i da je potrebno uništiti svaki papir na kojemu imate zapisan PIN te da ne koristite PIN-ove koje je lako pogoditi, poput rođendana ili jednostavnih kombinacija brojeva. Svoj PIN nikome ne otkrivajte, čak ni policiji ili djelatnicima u banci, savjetuju. Ako sumnjate da je netko saznao vaš PIN, promijenite ga, a ako sumnjate da je netko koristio vašu karticu, odmah obavijestite svoju banku i policiju.

Sam PIN nije dovoljan da budete zaštićeni od raznih vrsta prevara pa biste trebali obratiti pažnju i kako izgledaju bankomati s kojih dižete gotovinu. Ako su sumnjivi, nemojte ih koristiti, obavijestite banku i policiju. Ako ste u blizini bankomata primijetili sumnjive osobe, izbjegavajte korištenje. Ne dopustite da vas bilo tko ometa dok obavljate transakciju, čak i ako kažu da vam žele pomoći. Ako vam je bankomat zadržao karticu, odmah obavijestite banku., doznaje N1

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE