U sjeni donošenja novog proračuna, Vlada je prošlog tjedna posegnula u džepove budućih umirovljenika. Oko pet posto mirovinske štednje građana – ukupno milijardu eura – trebalo biti biti preusmjereno u investicijski fond kojim će upravljati sama država. Što to znači za naše mirovine i u što bi taj novac mogao biti uložen, istražila je Nova TV
Omogućavanje uvođenja obveze ulaganja od ukupno pet posto sredstava obveznih mirovinskih fondova A i B kategorije u alternativni investicijski fond”, tako je u četvrtak resorni ministar Marin Piletić građane informirao kako će svaki dvadeseti euro njihove mirovinske štednje biti prebačen u novi – investicijski fond.
Ništa manje kriptičan nije bio ni premijer Andrej Plenković u nedjelju. “Pa to je sve ministar Piletić objašnjavao nekoliko puta. Riječ je o mogućnosti da se osnuje jedan alternativni investicijski fond i to će proći dva čitanje u Saboru pa ćete čuti detalje”, dodao je.
Ključni detalj jest tko će tim alternativnim fondom upravljati i odlučivati u što će se uložiti novac građana, a to će, po svemu sudeći, biti država.
Nacionalizacija mirovinske štednje građana tema je koja se već godinama vrti u hrvatskom političkom prostoru, pa mnogi strahuju kako je osnivanje ovakvog državnog investicijskog fonda zapravo prvi korak k ostvarenju tog scenarija.
Oporbi je, sudeći po izostanku reakcije, ovaj Vladin plan posve – promaknuo, ali je u Udruzi članova mirovinskih fondova već upaljen – crveni
“To je privatna imovina građana i mi ne vidimo kako je to različito. Je li različito da se pet posto nacionalizira ili pet posto se preusmjeri u nekakav državno garantirani fond”, komentirala je Vedrana Pribičević iz Udruge članova obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova.
Mirovinski fondovi trenutno upravljaju s dvadeset milijardi eura štednje građana. Novi državni fond preuzeo bi milijardu, ali malo je onih koji bi dobrovoljno svoj novac povjerili na upravljanje državi.
“Prije bih ovako sam sebi uplaćivao koliko treba, što treba, nego da njima povjerimo”, rekao je Hrvoje.
Državno upravljanje novcem građana uvijek donosi jedan ključni rizik.
“Veliki rizik za korupciju, jer vi možete onda vrlo jednostavno natjerati mirovinske fondove da uplate novac u taj mistični fond koji će onda ulagati po svom nahođenju”, naglasila je Pribičević.
Vlada je lani podržavala ulaganje mirovinskih fondova u Fortenovu, ali ga strani upravitelji fondova na koncu nisu odobrili. Slučajno ili ne ovaj novi – alternativni – investicijski fond takvo odobrenje više neće trebati.