Utorak, 7 siječnja, 2025
NaslovnicaAktualnoMladi liječnici upozoravaju na ‘robovlasničke’ ugovore i dogovor s premijerom

Mladi liječnici upozoravaju na ‘robovlasničke’ ugovore i dogovor s premijerom

Inicijativa mladih liječnika upozorila je u petak da njihov zahtjev o ukidanju tzv. robovlasničkih ugovora još nije ostvaren iako su od dogovora s premijerom prošla četiri mjeseca te je pozvala Ministarstvo zdravstva da što prije implementira zakonske promjene u skladu s tim dogovorom.

Inicijativa mladih liječnika  u priopćenju podsjeća na odluku Ustavnog suda kojom se utvrđuje da obveza liječnika o vraćanju bruto plaća u slučaju prekida radnog odnosa prije isteka ugovorne obveze vezane uz specijalizaciju predstavlja kršenje ustavnog prava zaposlenih na zaradu., piše N1

“Nas ne zanima pozdravljanje savršeno jasnih odluka Ustavnog suda od strane Ministarstva zdravstva nego očekujemo da će odgovorni u ovoj državi ozbiljno shvatiti ovaj zahtjev ukidanja robovlasničkih ugovora, te u najkraćem roku implementirati zakonske promjene u skladu s dogovorom 11. travnja s premijerom”, navode mladi liječnici.

Podsjećaju da je tada određeno da je nužno ispuniti četiri zahtjeva liječnika, među kojima je i ukidanje robovlasničkih ugovora, a iako je od tog dogovora prošlo već četiri mjeseca, zahtjev nije ostvaren.

Navode da su na zadnjem sastanku u MIZ-u u lipnju predstavljena gotova zakonska rješenja za ukidanje robovlasničkih ugovora, uključujući i ugovore od 2019. na dalje u kojima stoji stavka “proračunske osnovice po mjesecu specijalizacije, te četverostruki iznos proračunske osnovice” kao paušalni trošak specijalizacije koji nema veze sa realnim troškovima specijalizacije.

“Od zadnjeg sastanaka u MIZ-u prošlo je više od mjesec i pol dana i od tada im rješenja stoje na stolu. Zanima nas što se točno čeka?”, pita Inicijativa.

Za priopćenje Ministarstva u kojem se navodi da je od 2019. zakonska mogućnost ranijeg odlaska uz povrat samo stvarnih troškova specijalizacije kažu da ne prikazuje stvarno stanje jer su tim troškovima dodani iznosi proračunske osnovice po mjesecu specijalizacije, te četverostruki iznos proračunske osnovice kao trošak zdravstvene ustanove.

“Navedeni dodani iznosi ne temelje se na nikakvim realnim troškovima specijalizacije, a s njima se iznosi u slučaju prekida ugovorne obveze penju do čak 36.000 eura, dok su realni troškovi specijalizacije oko 3700 eura”, tvrde.

Dodaju da Ministarstvo pravda takve troškove praksa i u ostatku Europske unije , te u ugovorima o specijalizaciji financiranima putem EU fondova pa ih Inicijativa poziva da javno navedu u kojim je europskim državama riječ.

MOGLO BI VAS ZANIMATI

NAJNOVIJE